Pnömatik Sistem Avantajları

By Aslan

Üye
Arkadaşlar bana pnömatik sistemin avantajları hakkında bilgiler lazım ...yardımcı olursanız ...şimdiden teşekkürler...

cevre kırlılıgı olmaz mesafe sı uzak sıstemlerde pnomatık kullanırsın yanı hıdrolık 100m pnomatık ıse 1000m mesafeye kadar kullanılır ama gerı donusu olmadıgı ıcın pahalıdır

-basınçlı havanın üretimi kulaydır
-temizdir
-hortomlar ve borular ile kolayca transport edilebilir
-geri dönüş hattı yoktur
-kolayca depolanabilir
-sıcaklık karşısında hassas değildir
-kıvılcım oluşması sonucu patlama tehlikesi yoktur
-aşırı yükleme güvenliği kolaydır
-yüksek çalışma hızı
-devre elemanları basit ve ucuzdur

bizim derste notaldıklarımız bunlar. umarım yardımcı olabilmişimdir

slm arkadaşlar bu pnömatık kalem silindirlerı hıdrolık sistemdekı silindırler gibi yavaş yavaş hareket ettırebilirmıyız yardımcı olursanız sevınırım

Pnomatik sistemlerde basınç kontrolünü direk silindir üzerinden hava girişlerine bağlanan küçük iğne valfler yardımıyla yapabilirsiniz.

cok hassas ayarlanamaz ama sartlandırıcı ve hız ayar rekorları ıle bır nebse kontrol edebılırsın

Arkadaşlar benim merak ettiğim, bu pnomatik sisteminde sürekli bir komprösör mü çalışıyor? Hidrolikten daha fazla ses çıkarmaz mı? Mesela metro istasyonlarında bulunan asansörlere dikkat ettim hidrolik sistemle çalışıyor. Çok hoşuma gitti. Pnomatik kullanılarak aynısı yapılabilir mi? Yapılırsa hidrolikten daha mı fazla ses çıkarır. Teşekkürler.

-Hava atmosferden sınırsız sağlanır.
-Basınçlı havayı uzak mesafelere kolaylıkla taşıyabiliriz.
-Isıya karşı hassas değildir
-Çevre kirliliğine yol açmaz.
-Yüksek çalışma hızları elde edilir.
-Basınçlı hava daha sonra kullanılmak üzere depo edilebilir.
-Kademesiz olarak kuvvet ve hız ayarı yapılabilir.

Tek yönlü akış kısma valfleri yada kalem pistonun üstüne konan minik kısma valfleriyle yavaş hareket ettirilebilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri