plc yi adım adım nasıl öğrenebilirim?

slm arkadaşlar,eml mezunu olarak piyasada otomatik kumanda faliyetlerinde bulunuyorum,sizinde yardımınızla plc öğrenmek istiyorum.sizce plc adım adım anlatacak olursanız nerden başlamalıyım nasıl bir yol izlemeliyim şimdiden herkeze teşekkürler.kolay gelsin.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
kumanda dan basşlayabılırsın otomasyon da kullanılan malzemelrın teknık biligileri kullanım alanları!

Hocam bu işi öğrenmek istiyorsan bi plc almanı siddetle tavsiye ederim bu işi öğrenmenin en önemli yolu uygulama yapmak.Elindeki imkanlara göre bi plc al sonra üzerinde çalışmaya başla tavsiyem s7 200 alman döküman konusunda sıkıntı cekmezsin

plc öğrenmenin adım adım bi yolu yokmu

eml mezunu olarak zaten otomatik kumanda ile uğraşıyormuşsun. Zaten başlangıç adımlarını atmışsın. Öncelikle kullanacağın plc türünü tespit etmelisin. çünkü temelde programlama mantığı aynı olmasına rağmen yazılımsal olarak ve donanımsal olarak bir çok farklılıklar öne çıkıyor. Zaten bir tanesini öğrenince diğerlerinide anlamak zor olmuyor. Nette çok fazla döküman bulunması sebebi ile siemens ten başlamanı öneririm.

sımatıc TI305 kodlu simens plc hakkında bilgisi olan varsa,beni aydınlatırsa sevinirim

ADIM ADIM PLC ÖĞRENMENİN YOLU:
1)Otomatik kumanda mantığın olcak.Bu sende var!

2)İlk önce Akıllı röle programlama ile başlıcaksın.Ama nasıl başlıcam M nedir Q nedir nerden bileyim ben haklısın bu konuda:) türkçe döküman kullancaksın.+++Baya bir probrem çözmeniz lazım programlama mantığınız gelişmesi açısından

Türkçe kullanım klavuzu olarak Schneider Electric zelio akıllı röle ve twido plc kullanma klavuzunu veriyorum klavuzlarda akıllı röle, plc nasıl bağlanır nasıl porgramlanır herşey yazıyor.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/zelio-logic-2-akilli-röle-kullanma-kılavuzu-türkçe.27559/

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/twido-suite-programlama-klavuzu-türkçe.15974/

3)Sayı sistemlerini öğreceksin(2 lik sayı sistemi gibi zaten plc herşey 1 0 üzerine).E.M.L mezunları biliyordur heralde eloktronik kısmında Lojik ile ilgili ders var çünkü.Bu var mı dır bilmem unutmuşsunuzdur sanırsam

4)PLC ye geçebilirsiniz.PLC olarak twido plc kullanırsanız daha basit öğrenirsiniz programlama dili diğer tüm PLC lere göre basit.Twido PLC öğrenirseniz diğelerlerinide çözersiniz

Bu 4 aşama bazen baya uzun sürebilir bazılarına PLC çok karışık gelebilir.

Ama İstanbul'da oturuyorsan gültepe teknik lisesinde ücretsiz PLC kursu var.250 saat kadar birşey ayrıyetten Scada operatör panel akıllı röle ve inverter ile ilgilide bilgiler veriliyor.Ayrıca ücretli olarak da alabilirsiniz 500-600 ytl gibi bir ücrete 5 günlük bir kurs.Ama verdiğiniz paraya değer yani çalıştığım yerde o kursdaki bilgilerle etiketleme robotları yapıyorlar:)

Kurs için detaylı bilgiye burdan ulaşabilirsiniz:

Plc merkezi 2010 yılında istanbul da her hafta diğer izmir adana ankara bursa ve konya illerinde 3-4 ayda bir eğitim vermeyi planlamaktadır. Isteyen arkadaşlar firmayı arayıp ön kayıt yaptırabilirler. Eğitimlerin açılması için istanbulda en az 2 (en fazla 4 kişi ), diğer illerde 6 kişi olmalıdır.

Bir ara eleman PLC öğrenmek istiyorsa programlamasını öğrenmek için boşuna vakit kaybetmemesini öneririm çünkü bunun için öncelikle sağlam bir kumanda bilgisine ihtiyaç vardır üstünede bir sürü programlama dillerini öğrenmek gibi bir zorluk çıkacaktır ve neticede bu ara elemana kimse hiç biryerde al oğlum şöyle bir makina var ona program hazırla demeyecektir. Bilmesi gerekenler donanım bilgisidir,giriş çıkış elemanlarının fonksiyonları ve arıza bulma bilgisidir proje-uygulama devre takibi ve kontroldür. Bir ara eleman en fazla hazır programı alır pc'den plc'ye yükler. Ama yok benim bu bilgilerim tam illede program öğrenmek istiyorum diyen ara eleman varsa buyursun yolu açık olsun şimdiden başarılar dilerim...

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,856
Son üye
teslasarmali

Yeni konular

Geri