plc ve pıc arasındaki fark ?

NScoder

Üye
ben basit elektronik devreler yapıp programlamak istiyorum(basic dilinde tecrübeliyim)
biraz araştırma yaptım pıc pprogramlama filan fakat burda PLC diye birşey gördüm pıc ile plc farklı şeylermidir(farkları nelerdir)mesela yaptığım araştırmalarda ulaştığım bazı sonuçlar mikro denetleyici denen bir şey var bu mikro denetleyicibir bir kartla bilgisayara bağlanıyo bilgisayarda yapılan program mikro denetleyiciye yükleniyo filan PLC de böyle birşeymi?

bide şimdi benim asıl yapmak istedğim mikro denetleyiciyle lcd bir ekrana yazı yazdırmak
bu mikro denetleyici ile lcd arasındaki bağlantıyı nasıl kurcam parçaları nasıl birleştircem (lehimle filan sanırım ) başlangıç olarak bunu nasıl yapabilirim bu kadar soru sorup canınızı sıkmadım umarım şimdiden yardımlarınız için teşekkürler

pic i plc gibi kullanmak istiyorsan PARSİC programını kullanman lazım....

hocam peki plc yi pic gibi kullana bilirmiyiz

Otomatik kumanda bilgisi olanlar plcyi ladder diyagramı ile programlarya arkadaşın söylediği parsiclede ladder diyagramı şeklinde programlanıyor.

Plc yi pic gibi hatta daha da fazlasıyla kullanabilirsin. Plc otomasyon için üretilmiştir.

Plc pic e göre manyetik olaylardan ve çevre şartlarından daha az etkilenir. Onun için sanayide daha çok tercih edilir.

traktörü ulaşım olarak kullanabilirsin...yavaş gider ama gider, senin götürür ve getirir...ama otomobile tarla sürdüremezsin...

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri