Plc temel

mühez

Üye
plc ye yeni başlayanlar için bir plc almadan neleri öğrenebiliriz kaynaklarınız var mı link falan verir misiniz şimdiden teşekkür ederim

Moderatör tarafında düzenlendi:
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
PLC almadan önce Delta veya siemens veya başka marka bir plc nin programı ile offline similasyon çalışmaları yap. Hangi plc öğrenmek istiyorsan onun dökümanını internetten indir biraz göz gezdir.

Tüm markaların PLC program arayüzünde zaten PLC model seçimi vardır. Siemens'in PLC programlama arayüzü TIA Portal'ı torrentten indirebilirsin crackli olarak. TIA Portal içinde ayrıca HMI panel de tasarlanabiliyor. Bu yüzden dosya boyutu 20 GB civarında. Siemens'in S7 200 PLC için kullanılan eski bir de MicroWin arayüzü var. Bunu forumdan da bulabilirsin.
İnternetten Fatek(WinProLadder) veya Delta'nın (WPLSoft) arayüzlerini kendi internet sitelerinden ücretsiz edinebilirsin. Bunların simülasyonları kendi içerisinde mevcuttur. Ve arayüz olarak Türkçe seçenekleri de mevcut.
Ama Siemens'in arayüzü görsellik olarak çok daha iyidir diğerlerine göre. Bana kalırsa PLC programlamaya yeni başladığın için Fatek veya Delta ile başlayabilirsin. Zaten hepsinin temeli aynı. Bunlarda yeterli seviyeye gelince Siemens'in programını temin edip onda uzmanlaşırsın.

Tüm markaların PLC program arayüzünde zaten PLC model seçimi vardır. Siemens'in PLC programlama arayüzü TIA Portal'ı torrentten indirebilirsin crackli olarak. TIA Portal içinde ayrıca HMI panel de tasarlanabiliyor. Bu yüzden dosya boyutu 20 GB civarında. Siemens'in S7 200 PLC için kullanılan eski bir de MicroWin arayüzü var. Bunu forumdan da bulabilirsin.
İnternetten Fatek(WinProLadder) veya Delta'nın (WPLSoft) arayüzlerini kendi internet sitelerinden ücretsiz edinebilirsin. Bunların simülasyonları kendi içerisinde mevcuttur. Ve arayüz olarak Türkçe seçenekleri de mevcut.
Ama Siemens'in arayüzü görsellik olarak çok daha iyidir diğerlerine göre. Bana kalırsa PLC programlamaya yeni başladığın için Fatek veya Delta ile başlayabilirsin. Zaten hepsinin temeli aynı. Bunlarda yeterli seviyeye gelince Siemens'in programını temin edip onda uzmanlaşırsın.

Teşekkür ederim sagolun.

Recep Çetin isminde teknik öğretmenin ''s7 200 plc'lerle otomasyon temel seviye'' kitabını almanızı tavsiye ederim.Sıfırdan başlıyor ve anlatım dili son derece anlaşılır.

tıa portal V13 sıemens harici başka sitede yokmu sıemensde indiremedim

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,856
Son üye
teslasarmali

Yeni konular

Geri