Plc Lader Program yazma Yardım

Fettah48

Üye
ARKADAŞLAR BU DEVRENİN LEADER PROGRAMLANMASI VE PLC ÇİZİMİ İÇİN YARDIMINIZA İHTİYACIM VAR
ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhaba,
ben size otomatik kumanda eşdeğerinin bir satırını vereyim, siz kalan satırları kendiniz tamamlayınız.

123.JPG

Ladder şemanız 5 satır olacak,
birinci satırda; 1. start butonuna bastığınızda Merker1 devreye girecek, start butonunu mühürleyecek,
aynı zamanda ZR1 enerjilenecek ve 1 dakikalık çalışma süresi başlayacak. Süre dolunca ZR, Merkerin önünde bulunan kapalı kontağını açacak ve mühürleme çözülecek, sistem duracak.
Start2 butonu Merker2'yi,
Start3 butonu Merker3'ü,
Start4 butonu Merker4'ü burada gördüğünüz gibi enerjilendirecek.
Motor çalışırken diğer butonların devreye girmemesi için Merkerin önüne, diğer Merkerlerin kapalı kontaklarını koyduk.
İlk 4 satır resimde gördüğünüz gibi olacak.
Son satırda tüm Merkerlerin açık kontaklarını birbirine paralel bağlayacaksınız ve bu bağlantının çıkışına da motoru çalıştıracağınız PLC çıkışını (örneğin Q0.0) bağlayacaksınız.

Devrenizde hangi butona basarsanız, o butona bağlı merker enerjilenecek ve son satırdaki açık kontağını kapatarak çıkışı aktif edecektir. Bu merkerlerin hemen altında bulunan ZR ile o merkerin çalışma süresi ayarlanacak.

Bunları yapabilir misiniz?

Resimde, mühürleme kısmında küçük bir hata var, yeni fark ettim.
222.JPG

BEN KUMANDA DEVRESİNİ BU ŞEKİLDE YAPMIŞTIM YANLIŞ MI ?

BEN KUMANDA DEVRESİNİ BU ŞEKİLDE YAPMIŞTIM YANLIŞ MI ?

Evet, yanlış.

Motoru nasıl durduracaksınız? :)

Bir de benim çizdiğim devrede ilk basılan butonun çalışma süresi dolmadan diğer butonlar devreye girmiyordu, sizin çizdiğinizde devreye giriyor ama ilk çalışan devreden çıkmıyor.:)

Ozaman boku yedik ben bu devreyi doğru biliyordum sizin anlattiginizdan da bişey anlamadim :D

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri