PLC ile Elektrik sayacını okumak

Simuzer

Üye
PLC (wago) ile kombi elektronik elektrik sayacını (köhler) okuyabilir miyiz ? Türkiyede üretilen sayaçlar modbus protokolünü desteklemiyor. Bilgisayardan okuma yapmak istemiyorum. PLC tarafından okuma yapmak istiyorum. Scada'da PLC üzerinden okuyacak.

Yardımlarınızı bekliyorum.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
kohler ile konustunmu modbus destegi olması lazım yanlıs hatırlamıyorsam ? hangi protokol varmış sordunmu kohler de ?

Köhler sayaçlar haberleşme için RS485 fiziksel tabanını kullanırlar, protokol olarak ise IEC 61107 protokolünü kullanırlar. Bu tarz hazır bir ürün varmıdır bilmiyorum, özel olarak yaptırmak isterseniz şayet imzamdaki adresten ulaşabilirsiniz.

kohler ile konustunmu modbus destegi olması lazım yanlıs hatırlamıyorsam ? hangi protokol varmış sordunmu kohler de ?

Modbus desteği yok. Türkiyede üretilen sayaçlar modbus protokolünü desteklemiyor.

Köhler, IEC 62056-21 protokolünü kullanıyormuş. TEDAŞ'ın şartnamesinde varmış.

PLC için RS485 modülüm var.

RS232 yi destekleyen sayaclar var mi?

NexusHD2 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

O zaman sayactan veriler RS232 portu vasitasi ile okunabilir.

NexusHD2 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Ben herhangi bir aşama kaydedemedim...

PLC (CodeSys) ile obis kodları nasıl sorgulanır ? rs485 A-B'den PLC'nin rs485 modülünde RxD - TxD 'ye mi bağlamam gerekiyor. Yanlış bilmiyorsam, optik ile bir sayaç okunabiliyor. Ama ben bir kaç tane okuma yapmak istiyorum.

Köhler, sorgulamanın nasıl yapıldığı ile alakalı bir kaç döküman verdi. Ancak bunla C/Dephi/java vs. bilgisayardan yapılabilecek gibi..

Ancak ben bu sorgulamaları PLC üzerinden yapmak istiyorum. PLC olarak wago (CodeSys) kullanıyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,856
Son üye
teslasarmali

Yeni konular

Geri