Plc ile cnc yapılır mı?

Merhaba arkadaşlar.merak ettiğim bir soru var
Plc ler kullanılarak cnc yapılabilir mi?yada universal torna tezgahı otomatik hale getirilebilir mi?

Merhaba;

PLC'ler CNC gibi hareket interpolasyonlarını gerçekleştirebilecek yapıya sahip değillerdir. Örneğin bir daire çizmek isterseniz X ve Y eksenlerini senkron olarak çalıştırmanız gerekecektir. PLC üzerinde bu yapıyı sağlamak için özel yazılım oluşturmanız gerekecektir ama yapısı itibari ile CNC gibi performanslı olması mümkün değil. Bunun haricinde servo ya da step motorları belli pozisyonlara gönderecek uygulamalar elbette yapabilirsiniz.

Delta PLC lerin interpolasyon yaptırabilen CPU lar ürettiğini duydum ama denemedim.Ben Bir kaç frezeyi Simation Scout PC arayüzünü kulanarak Siemens S7 300 Yardımı ile interpolasyon hareketler yaptırarak programlanabilir CNC ye cevirdim.

Simotion Scout zaten Siemens'in hareket kontrolörlerine yönelik bir konfigürasyon yazılımıdır. Büyük ihtimalle Simotion D serisi ya da Sinamics ile T serisi bir PLC kullanmışsınız? Açıklayabilir misiniz?

Sinamics ve sinumerik ikisinide kullanmıştım.D serisi ile uygulamam olmadı.

Sinumeric CNC kontrolördür. Sinumeric üzerine Sinamics bağlanabilir. PLC yi yardımcı işler için kullanmış olmalısınız. Bu durumda Interpolasyon işlemlerini PLC değil Sinumeric yapmaktadır. Interpolasyon işlemleri PLC tabanlı olarak Yalnızca T serisi ile yapılabilir o da kompleks interpolasyonları maalesef çalıştıramaz. Ayrıca maliyet bakımından Sinumeric sisteme yakındır.

Ben
Delta PLC lerin interpolasyon yaptırabilen CPU lar ürettiğini duydum ama denemedim.Ben Bir kaç frezeyi Simation Scout PC arayüzünü kulanarak Siemens S7 300 Yardımı ile interpolasyon hareketler yaptırarak programlanabilir CNC ye cevirdim.

Önceki yazımda S7 300 yardımı ile interpolasyon yaptırdım dedim.İnterpolasyonu S7 300 ile yaptım dememiştim zaten.Siz yalnış anlamışınız.

Son düzenleme:
ben ilk önce delta plc ile 2 eksen cnc denemesi yapmıştım plc harcıyacagınız para ile zaten 4 yada 5 eksen kart alır mach 3 ile butun işlerini cözersin plc ile ugraşmaya degmez ve plc ile program yazmak cok zahmetli deltanın 16 eksenlı ayrı cnc kontrol modulu var ama fiyatı cok yüksek

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Geri