plc ile ardışık motor kontrol

feliss

Üye
merhabalar
devrede 6 tane motor var start butonuna basıldıgında birinci motordan başlayarak sırayla belli bir zaman aralıgında devreye girecek motorlar
stop basıldıgında ise son motordan başlayarak sırayla devreden cıkacak motorlar (bunu 2 timer kullanırak yapılacak normalde yaptım ama fazla timer kullanarak yaptım ama 2 timerle nasıl yapılıyor yapamadım s7 300 le yapılacak)

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İlk timer'ı start için ikinci timer'ı stop için kullan istediğin süreye görede compare komutu ile I>=II çıkışları aktif et.

hocam fonksiyon bloklarını oluşturup her motor için MB belirleyecem işte ama bu motorlara göre işte sayaç oluşturma çıkışları aktif etme işin yapamadım elimde güzel bir tez de buldum ama orasın anlamadım
sayaç sayaç sıfırlama
upload_2014-12-10_17-5-39.png
upload_2014-12-10_17-6-9.png

bir tek sayaç kısmını anlamadım sayaç sıfırlamayı anladım
s7-200 yazılmış bu program

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu