PLC den anlayan var mı???

Peki programı göndersem veya microwin sembollerine uygun bir şekilde yazabilir misiniz??

Hayır, o kadar vaktim yok,
istiyorsanız üç-beş cümle ile izlemeniz gereken yolu yazabilirim.

Ama sizin bu soruyu çözebilmeniz için comparator komutlarını öğrenmiş olmanız gerekiyor.

Öğrendiniz mi?

Yani öğretmeniniz karşılaştırma komutlarını size derste anlattı mı?

Siz yolu anlatın ben ona göre gidiyim gerektiği kadarını biliyorum...

Karşılaştırma komutları yukarıdaki videoda anlatılıyor, oraya da bakabilirsiniz.

SATIR1
1-Şimdi ilk sorunuzda bir stop, bir start butonu ile (mühürlemeli olarak) M0.0 çalışacak.

SATIR 2
2- Devrenizde 460 saniyelik bir çalışma süresi var, dolayısıyla bir TON ZR alıp, süresini 460 saniyeye ayarlamalısınız, bu ZR M0.0 açık kontağı üzerinden enerjilenmelidir. Ayrıca bu ZR'nin normalde kapalı-gecikmeli açılan kontağı M0.0'ın önüne bağlanmalıdır. Yani M0.0 ile start butonu arasında TON zaman rölesinin normalde kapalı-gecikmeli açılan kontağı olamalıdır.

SATIR 3
3- Artık çalışma sürelerine göre motorları devreye alma sırası geldi.
M1 ve M2 motorları iki, M3 motoru üç farklı zamanda devreye giriyor. Bu sayılar aynı zamanda birbirine paralel bağlı karşılaştırma kontağı sayısını veriyor.
M1 motoru, 0-8 sn aralığında ve 220-350 sn zaman aralığında çalışmaktadır.
M1 için ilk karşılaştırma kontağı < yani küçüktür olmalı. ZR sayma süresi 8'den küçük ise M1 çalışsın.
Altına önce > (büyük ise) ve buna seri olarak < (küçük ise) kontakları alınarak üstteki "<8 ise" kontağına paralel bağlanmalı. "Büyük ise" olanın karşılaştırma değeri 220, "küçük ise" olanın karşılaştırma değeri 350 olmalıdır. Buna göre zaman rölesinin saydığı değer 8'den küçük olduğunda üstteki bağlantıdan devreyi tamamlayıp M1 motorunu çalıştıracak. 8. saniye ile 220. saniye aralığında M1 çalışmıyor. Zaman 220 olduğunda tekrar çalışıyor, 350 olduğunda M1 duruyor.

Buraya kadar yazdıklarımı yapabilir misiniz?

ok.
SATIR 4:
M2 motoru 8-220 sn aralığında ve 290-460 sn aralığında çalışıyor.
Önce >8 (büyük 8) kontağı ve buna seri olarak <220 (küçük 220) kontağı üzerinden M2 motorunun bağlı olduğu Q0.1 çıkışı çalıştırılacak. (Q0.0; M1 motorunu, Q0.2; M3 motorunu çalıştırsın.)
Bu karşılaştırma kontaklarına paralel olarak 1 tane > (büyük ise) kontağı bağlanacak ve zaman değeri 290 olacak. Yani zaman rölesinin saydığı zaman değeri 290'dan büyük olduğu sürece M2 çalışıyor olacak.

Bu kısmı anlayabildiniz mi?

Kardeşim sen anlat ben biraz işim var 20 dk sonra gelirim..

Forum istatistikleri

Konular
128,105
Kullanıcılar
449,807
Son üye
bdursun

Yeni konular

Geri