PLC öğrenmek

0M42

Katılımcı Üye
Selam herkese.

Arkadaşlar ben plc öğrenmek istiyorum temel elektronik bilgim var elektrik branşında kumanda sistemlerini biliyor basit pano sistemleri vs. kurabiliyorum röle çeşitleri kontaktörler bağlantı elemanları şemalar semboller vs. bana yabancı değil fakat işin dijital bölümüne dair hiç bir bilgim yok.Size saydığım bu bilgiler üzerine plc için nereden hangi seviyeden itibaren başlamam gerekiyor ?

PLC öğrenebileceğim kaynaklar bulabiliyorum aslında fakat bildiğim şeyleri tekrardan okuyup sıfırdan başlamanın ruhsal külfeti fazla geliyor.

Ayrıca kaç çeşit plc vardır ve bunların hepsinin programlanması aynımıdır plc programlayabilmek için bir tür programlama dili mi bilmek gerekiyor ?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Selam herkese.

Arkadaşlar ben plc öğrenmek istiyorum temel elektronik bilgim var elektrik branşında kumanda sistemlerini biliyor basit pano sistemleri vs. kurabiliyorum röle çeşitleri kontaktörler bağlantı elemanları şemalar semboller vs. bana yabancı değil fakat işin dijital bölümüne dair hiç bir bilgim yok.Size saydığım bu bilgiler üzerine plc için nereden hangi seviyeden itibaren başlamam gerekiyor ?

PLC öğrenebileceğim kaynaklar bulabiliyorum aslında fakat bildiğim şeyleri tekrardan okuyup sıfırdan başlamanın ruhsal külfeti fazla geliyor.

Ayrıca kaç çeşit plc vardır ve bunların hepsinin programlanması aynımıdır plc programlayabilmek için bir tür programlama dili mi bilmek gerekiyor ?

Hemen hemen bütün plc'lerin programlama mantığı aynıdır. Ladder programlama dili hem görsel hem de en basiti bence. Dünyada yerel ve genel 1000 üzerinde plc vardır. Say bakalım deme sayamam :) Maddi gücün yetiyorsa bir plc bir programlama kablosu almanı tavsiye ederim. Aksi halde simülasyonlardan faydalanabilirsin

Teşekkür ederim peki ben şimdi direk Ladder programlama dilinimi öğrenmeye başlamalıyım ?

Aşağıdaki eğitim setini alsam bana bir faydası olurmu ?

Son düzenleme:
OM42 izninle Mustafa beye bende ''hangi marka model'' ile başlayabiliriz diye bir sorayım.

Ladder oldumu genel mantık hemen hemen aynı.Delta WPL soft indir similasyon falan takılırsın deneme sonrasında CPU Kullan. CPU aldığında yazılıma para vermezsin sadece CPU ve kablosunu alman yeter

Evet mantık aynıdır ancak fonksiyon bloklarının farklılıkları vardır. Yeni başlıyorsanız GMTCNT plc lerden başlayın bence. Hem almaya niyetlendiginizde sadece CPU ya para verirsiniz. Zira programlama kablosu standart ethernet kablosu.

SM-N9005 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Teşekkür ederim peki ben şimdi direk Ladder programlama dilinimi öğrenmeye başlamalıyım ?

Aşağıdaki eğitim setini alsam bana bir faydası olurmu ?

Almak istediğin eğitim setini kaldırmışlar, özelden gönder bakayım işine yarayıp yaramayacğına. Ladder dili öğren en basiti bu çünkü

Özel mesaj kutunuz dolmuş size özel mesaj gönderemiyorum sahibinden satış sitesinde ilan numarası vereyım 165826651

Özel mesaj kutunuz dolmuş size özel mesaj gönderemiyorum sahibinden satış sitesinde ilan numarası vereyım 165826651

bu ilan bana ait :), bu logo yani plc'nin küçük kardeşi sayılır. Bununla da öğrenebilirsiniz. ilan numarası 165684884, 166186671 bunlar plc

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri