Pioneer sa-940 --- Parça Sorunu

Etna81

Üye
Arkadaşlar Pioneer vintage seti aldım 1 ay önce . Sa-940 , ct-740 , sg-540 , tx-940 , dt-540 olarak 5 parça.

Alan arkadaş söylemişti bir çıkışı çalışmıyordu ben tamir ettirdim diye, bende aldım getirdim eve 4 ohm eski pioneer kolon taktım iki tane deneyeyim diye biraz zorladım 5-10 dakika arası sonra baktım amfi iptal oldu :).

Çok ısı vardı baktım sigorta atmış yeni sigorta takıp tekrar denedim yine attı ve köşede bir alanda direnç kavruldu, bu direnci değiştirdim.

Baktım ki çıkışlar çakma küçük birşey takılmış diğer çıkış orjinal parçalar var, hatta söyleyeyim modellerini 2sc2525, 2sa1075 olarak toplam dört çıkışa 2x , 2x bağlanıyor service manual den baktım.

Gelelim sorunumuza
1. Yeni transistörler aldım taktım modelleri ise 2sa1295 , 2sc3264 ... Bunlar 2sa1075 ve 2sc2525 yerine uygun denildi elektronikçi tarafından bende tereddüt etmedim aldım.

2. Toplam 4 adet sürücü denilen transistörlerden, yanan çıkış tarafındaki sürücülerin bitanesi yanmış, yine aynı şekilde service manual dan modeline bakıp aldım ve tüm sürücüleri değiştirdim 4 tane zaten.

3. Tüm çıkış kısımladaki dirençleri kontrol ettim bazılar fazla bazıları az gösteriyordu onları hepsini service manual de nasıl istiyorsa o şekilde aldım ve taktım.

4. Tüm küçük transistörler var bunları kontrol ettim ve sağlam çalışıyorlar.

5. Tüm diyotları kontrol ettim, tersli düzlü bir rakam vermekte avo metrede, 3 4 tanesi ise 0 göstermekteydi bunlar yananlardı değiştirdim , tek sorun ise ne olduklarını bilmiyordum 1n4148 denilen diyottan taktım ve 2 tanede zener diyot vardı üstünde 2vd mi 2vo mu ne yazıyordu 2volttur diye 2voltluk aldım taktım...

Hadi bismillah diyerek taktım fişi düğmeyi açtım 2 saniye sonra baktım ki sigorta kızarmaya başladı hemen söktüm, korktum o kadar uğraş sonrası gene yakacağız herşeyi diye... Benim başka aklıma birşey gelmedi herşeyi değiştirdim. Tek kafama takılan diyotlar tutmadı galiba.

Az önce karıştırırken diyotların modelleri yazıyormuş galiba service manual de . Resimi aşağıya koyuyorum birde siz bakarmısınız doğru mu işaretlemişim 1 2 diye ? .

Son olarak sizin aklınıza takılan bir yer varmı bu konuda neden hala sigortalık kızarır ? . Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

VwXqxQT.jpg

Normal trasistörlerde sorun olabilir.Bir tel parçası kalmış ve kısa devre yaptırmış,lehimde kısa devre olabilir.

Normal trasistörlerde sorun olabilir.Bir tel parçası kalmış ve kısa devre yaptırmış,lehimde kısa devre olabilir.
Normal transistör derken ? , çıkış kısımdaki tüm transistörleri kontrol ettim çalışıyorlar.
Besleme kısmına hiç bakmadım . Kısa devre veya lehim sorunu yok tek tek kontrol ettim herşeyi . Teşekkür ederim cevabın için. Başka neler yapabilirim.

1. Diyotları bilmeden değiştirdim bundan kaynaklanıyor olabilir mi ?
2. Resimde 1 2 diye işaretledim bu diyotların modelleri mi bulunabilir mi ?

sanırım onlar bulunamaz ama çıkış transistörleri değilde girişteki yükseltici transistörler yanmış olabilir.2sc2705,2sa1145,2sc2603,2sa1115,2sa985.Bunlarda sorun olabilir.Birde diyotları rastgele takarsanız olmaz.Eski diyotların yandığından emin misiniz ?
2sa1075 ve 2sc2525 piyasa bulunan transistörler.

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim

2sa985 dediğiniz sürücüleri değiştirdim 2sa985 ve 2sc2275 olaraktan bu sürücüleri değiştirdim.

1. Diyotlar kaldı bi aklımda takılan, peki bu diyotlara karşılık hangi diyotları takabilirim.

2. 2sa1075 ve 2sc2525 düzcede hiç bir yerde bulamadım onların yerine
2sa1295 , 2sc3264 bunları taktım sorun yaratır mı uygun değil midir ?

Bende amatörce uğraşıyorum yanlış birşey söylemiyeyimde.Bacak bağlantıları fln aynı ama stereo anfi olduğu için bir kanal başka transistör diğer kanal başka transistör kullanmamak lazım.

ben service manualda ne yazıyorsa onu alıp taktım . Şuan için tek service manualden bakmadığım diyotlar var o kadar oda 4 adet diyot :). Ama gel gelelim sorun yaratıyor belki onlar belki başka birşey.

Resim ekleyebilirmisinz ?

Resim ekleyebilirmisinz ?

Tabi ki kavrulan dirençler, yanlış takılan dirençler değişti sürücüler değişti bu resimdeki.

35LnP6i.jpg

bu altta olan resimdeki direnç yanmıştı service manualine bakarak değiştirdim ilk mesajda resmi var.

Diyotlar da burada belirtilmektedir. alttaki resim tarafında ki çıkışlar yanmıştı .

Bu resimde hiç bir parça değiştirilmedi yandığı gibi fotoğrafını çekmiştim. Daha sonrasında direnci sürücüleri yani transistörleri küçük olanları 2sa985 i filan , diyotlar değiştirdim , Sonuç gene kızarıyor sigorta. Direnç değerlerini bilmiyorum.

US1035 ve MZ-043 diyotlara eş değer hangi diyotlar takılır bilmiyorum.

6E5sCtU.jpg

VwXqxQT.jpg

Muhtelemelen atladığınız bir nokta var.
Diyotlara gelince o kısımda üzgünüm yardımcı olamıcam.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri