Pil ile Telefon Şarj Etme

usescrt

Üye
Arkadaşlar konuyu doğru yere mi açtım bilmiyorum ancak acil yardımınıza ihtiyacım var. Ben telefonumu pil ile şarj etmek istiyorum. Planım şu. Telefonün şarj aletinde fişe takılan yere dokuz voltluk pil bağlayacağım. Adaptor de onu uygun hale çevirecek. Ancak şöyle bi olay var. Normalde alternatif akımı doğru akıma çeviriyor o adaptör. Şimdi ben pil bağlayınc doğru akımı yine doğru akım olarak verir mi? Bir de adaptörün üstünde input'ta 220v, outputta 5v yazıyor. Ben dokuz verince yine çıkışı aynı şekilde 5 verir mi?

Bunların haricinde de iki sorum daha var. Ben normalde 5 volt ve 1a ile şarj olan bi bataryaya 5.5v verince ne olur? 4v verince ne olur? 2a verince ne olur? 0.6a verince ne olur? Yani etkileri ne olur bu durumda? Şimdiden teşekkür ederim yardımlarınız için.

şimdi şöyle madem pil ile tel şarj etmek istiyorsun ... öyle adaptörün içine filan koyma fili bak şöyle yap " 9v luk pilin önunr 7805 ile bir regülatör devresi koy regüle çıkışına da telefonunun şarj ucunu bağla devam et ...

diğer soruna bakalım
5 volt ile şarj olan bir bataryaya 5.5 v verince bi şey olmaz 0.5 volt luk daha hızlı şarj eder. bunu şuna dayanarak söylüyorum. benim şarj aletim 6.5v veriyor. tel i şarj etmek için 1 saatle full yapıyor. ben pc usb çıkışından şarj ediyorum 1.5 saatte şarj ediyor. azami voltajı tercıh ederek 5 v ıle sarj eıyorum bataryanın ömrünü uzatır. . .

bnm tecrübelerim bunlar ...???? başarılar

Dostum adaptör nasıl bir şey? Bobinli falan bişey mi yoksa kartlı mı? Bide 220V luk adaptöre 9v verip çalıştıramazsın bence. Yani imkansız diyemem çünkü adaptörü bilmiyoruz. Yani 220-110 çalışanlar gibi 220-5 çalışıyorsa falan :D

Bak benim sana tavsiyem bahdiyarusta nın dediği gibi bi regülatör devresiyle halledersin. Pilin değerlerini bilmeden ve telefonun şarj devresini bilmeden sana 5 vdc yerine 6.5 vdc ver daha hızlı şarj olur diyemem. Sen orjinal adaptörün değerlerinde çıkış al en mantıklısı. Üretici zaten uzun süren hesaplamalar ve stabilite çalışmalarıyla belirliyor o adaptör değerlerini genellikle.

9V u 5V a dönüştürmek için entegrelerden yardım alman gerekir. 9V to 5V converter integrated circuit yaz google a muhtemelen bulduğun datasheetlerden birisi senin işine yarar. Türkçe olarak da aratabilirsin google dan 9v 5v a çeviren devre veya entegre diye.

Şuan ben araştıramıyorum devreyi vaktim kısıtlı ezbere de bişey söylemek yanlış olabilir. Sen biraz araştır google çözemezsen yine yardımcı olmaya çalışırız. Kolay gelsin.

İyi forumlar...

sorunun birinci kısmını arkadaşlar cevaplamış ben ikinci kısmında cevaplanmayan akım olayını anlatayım.
elinde bir bataryanın olduğunu düşünelim ve 5v 2amperlik bir batarya olduğunu varsayalım.
5v 0.5 amperlik bir şarj aleti ile şarj edersen bu batarya 4 saatte dolar
5v 1 amperlik bir şarj aleti ile şarj edersen bu batarya 2 saatte dolar
5v 2 amperlik bir şarj aleti ile şarj edersen bu batarya 1 saatte dolar
tabiki bir bataryanın şarj akım ve gerilim hesabı vardır o hesaba göre şarj akım ve gerilimleri belirlenir.

5v 2amperlik bir batarya olduğunu varsayalım.
5v 0.5 amperlik bir şarj aleti ile şarj edersen bu batarya 4 saatte dolar
5v 1 amperlik bir şarj aleti ile şarj edersen bu batarya 2 saatte dolar
5v 2 amperlik bir şarj aleti ile şarj edersen bu batarya 1 saatte dolar
.

Böyle birşey mümkün değil,
öncelikle 5V 2 amperlik diye bir batarya yoktur,
ancak 5 V 2 ampersaatlik olabilir,
buda olmaz çünkü 5 V batarya yoktur,

Bu batarya olsa ve buna 5 V verseniz,
öyle 0.5 A - 1 A diye bir ayrım yapamazsınız,
akım değerini değiştirmek için gerilim değeriyle oynamak zorundasınız,

ayrıca 5 V luk bir batarya olsa bunu 5V ile sarz edemezsiniz,
5V dan yüksek bir değere çıkmak zorundasınız.

Konu detaylı anlatmak uzun sürer, anlaması biraz altyapı ister.
En iyisi sizin telefon 5V ile sarz oluyorsa elinizdeki pili 7805 gibi bir regülatörle 5V a düşürüp uygulamak.

Zaten soruyu soran arkadaşdan ses seda yok havaya yazı devresi yapıyoruz burada.

furkan yılmaz​arkadaşım 7805 ve 9v pil ile yapılan şarj ciaz ının kapasitesini artırmak için ekstra bir 9v pil kulana bilirmiyiz ?

Son düzenleme:
Böyle birşey mümkün değil,
öncelikle 5V 2 amperlik diye bir batarya yoktur,
ancak 5 V 2 ampersaatlik olabilir,
buda olmaz çünkü 5 V batarya yoktur,

Bu batarya olsa ve buna 5 V verseniz,
öyle 0.5 A - 1 A diye bir ayrım yapamazsınız,
akım değerini değiştirmek için gerilim değeriyle oynamak zorundasınız,

ayrıca 5 V luk bir batarya olsa bunu 5V ile sarz edemezsiniz,
5V dan yüksek bir değere çıkmak zorundasınız.

Konu detaylı anlatmak uzun sürer, anlaması biraz altyapı ister.
En iyisi sizin telefon 5V ile sarz oluyorsa elinizdeki pili 7805 gibi bir regülatörle 5V a düşürüp uygulamak.

Zaten soruyu soran arkadaşdan ses seda yok havaya yazı devresi yapıyoruz burada.

sayın karaapak ben anlattıklarınızın bilincindeyim,ben detayı girmeden akım ile akünün ne kadar zamanda
dolabilceğine örnek verdim,yazıma başlarken dikkat ettiyseniz zaten varsayalım ki diye başladım,
kişinin kafasında birşeyler oluşması için basit bir örnekle anlatmaya çalıştım,

telefonu pil ile şarj edersın switch mod devre yaparsın enaz 7.5 volt gırer 6 volt çikişli devreden telefonunu şarj edersın bır ornek verirsek lm2576adj switch entegresiyle yapılabılır bu entegrenın pdf ını nette araştırın uygulama şemalarıda var

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Geri