pil ömrü hesaplama

basit bir devrede pilin ömrü nasıl hesaplanır örneğin seri bir rlc devresinde

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
saatte çekilen akıma bakarsın 300 miliamper mesele
pilde 900 miliampersaat se
900/300= 3 saat gibi bir değer olur

Bunun imkanı yok. Yani anlık ölçümleme şansınız yok.

Eğer kapasitesini bilmediğiniz bir pil batarya yada akü var ise ;

O ürünü tam şarjlı dolu iken bir güçmetre wattmetre ile sabit değerli bir yüke bağlayıp bir veya bir kaç döngüde deşarj edip ne kadar güç verebildiğini ölçmeniz gerekmektedir.

Başka türlü röntgen gibi içine bakıp bu pilin gücü bu kadardır bu yükte bu kadar saat gider deme şansımız malesef yok.

Wattmetre ile elde ettiğiniz bilgi ile ,

Atıyorum 20 watt güç verdi. Siz bu pile 5 wattlık bir lamba bağlar iseniz 4 saat gider. 10 wattlık bir alıcı bağlarsanız 2 saat gibi.

Bunun imkanı yok. Yani anlık ölçümleme şansınız yok.

Eğer kapasitesini bilmediğiniz bir pil batarya yada akü var ise ;

O ürünü tam şarjlı dolu iken bir güçmetre wattmetre ile sabit değerli bir yüke bağlayıp bir veya bir kaç döngüde deşarj edip ne kadar güç verebildiğini ölçmeniz gerekmektedir.

Başka türlü röntgen gibi içine bakıp bu pilin gücü bu kadardır bu yükte bu kadar saat gider deme şansımız malesef yok.

Wattmetre ile elde ettiğiniz bilgi ile ,

Atıyorum 20 watt güç verdi. Siz bu pile 5 wattlık bir lamba bağlar iseniz 4 saat gider. 10 wattlık bir alıcı bağlarsanız 2 saat gibi.
öncelikle şunu söyleyim kullandığım pil şarj edilebilir bir pil değil normal bildiğimiz 9v kuru pil bunun ne kadar gideceğini hesaplamak istemiştim bir de siz güç üzerinden ömür hesabı yapmışsınız üstteki üye ise amper cinsinden ömür hesabı yapmış varsa ikisi arasındaki farklıklar nelerdir,hangisini hangi durumda kullanmak gerekir,hangisi daha gerçekçi bir sonuç verir?

9 volt pillerin genelde guçleri bellidir. Hesap edilebilir.

watt bilindiği üzere voltaj ve amperin çarpımıdır. Voltjınız belli yukunuzun iç direnci belli ise çekecegi amperde bellidir. Aslında ikimizde benzer ifadeler üzerine konuşmuşuz.

9 volt pillerin genelde guçleri bellidir. Hesap edilebilir.

watt bilindiği üzere voltaj ve amperin çarpımıdır. Voltjınız belli yukunuzun iç direnci belli ise çekecegi amperde bellidir. Aslında ikimizde benzer ifadeler üzerine konuşmuşuz.
diyelim ki pilin gücünü buldum her elemanin gücünü tek tek nasıl bulacam

elemanı pile bağlamadan önce seri multimetrenizi ampermetre konumunda bağlayıp çektiği akımı olçerek bulabilirsiniz.

elemanı pile bağlamadan önce seri multimetrenizi ampermetre konumunda bağlayıp çektiği akımı olçerek bulabilirsiniz.
Devre elemanının tek başına bağlanması ile kalabalık bir eleman grubu içinde bağlanması, bağlantı şekline göre birbirinden farklı karakteristik gösterebilir.

nasıl bir farklılık? Paralel ve seri devrelerin sonucunda bir eşdeğer direnç çıkacaktır ve bu direncin çekeceği akımda pilin ne kadar sure çalışacağını belirler.

ama bu noktada ben olçum şeklini temsili yazdım. Kullanıcı birden fazla alıcı yuk bağlar ancak amperi sadece birinden okur ise elbette yanıltıcı bir olçumde bulunmuş olacaktır..

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri