PID ile sıcak - soğuk su karışımı ve dozajlama projesi

poindexter

Üye
Merhaba arkadaşlar. Bir su dozajlama ünitesi yapmak istiyorum. Şebeke suyu ve soğutulmuş suyu sıcaklıklarını kontrol edip kullanıcının belirleyeceği bir sıcaklık derecesinde ve istediği litrede su boşaltacak bir sistem olacak. Sıcaklık kontrolü için PT100 kullanmak istiyorum. Böyle bir sistem için bana önereceğiniz maliyeti en düşük cihazlar hangileridir? PLC kullanmamız şart değil. Ama ben PLC ile yapma taraftarıyım. Yardım ve önerilerinizi bekliyorum. Anlattığım senaryoda da görüleceği üzere 3 ayrı sıcaklık bilgisi olacak. Giriş sıcak, giriş soğuk ve çıkış karışım dereceleri. Dolayısı ile sıcaklık kontrolü en az 3 kanallı olacak. Bunun dışında bir de akış ölçer kullanacağım. Giriş ve çıkışlar valf kontrollü olacak. Kumanda için de indikatör ve buton da kullanabilirim dokunmatik panel de. Maliyeti azaltabildiğim kadar azaltmanın peşindeyim. Tavsiyelerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba arkadaşlar. Bir su dozajlama ünitesi yapmak istiyorum. Şebeke suyu ve soğutulmuş suyu sıcaklıklarını kontrol edip kullanıcının belirleyeceği bir sıcaklık derecesinde ve istediği litrede su boşaltacak bir sistem olacak. Sıcaklık kontrolü için PT100 kullanmak istiyorum. Böyle bir sistem için bana önereceğiniz maliyeti en düşük cihazlar hangileridir? PLC kullanmamız şart değil. Ama ben PLC ile yapma taraftarıyım. Yardım ve önerilerinizi bekliyorum. Anlattığım senaryoda da görüleceği üzere 3 ayrı sıcaklık bilgisi olacak. Giriş sıcak, giriş soğuk ve çıkış karışım dereceleri. Dolayısı ile sıcaklık kontrolü en az 3 kanallı olacak. Bunun dışında bir de akış ölçer kullanacağım. Giriş ve çıkışlar valf kontrollü olacak. Kumanda için de indikatör ve buton da kullanabilirim dokunmatik panel de. Maliyeti azaltabildiğim kadar azaltmanın peşindeyim. Tavsiyelerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.
Efendim,öncelikle üç girişli bir sıcaklık kontrol cihazı bulmanız zor,hatta ben hiç görmedim varmı bilmiyorum.Bana sorarsanız size 2 girişli zaten yeter.sonuçta çıkıştan elde edeceğiniz su her durumda sıcak su girişinden küçük yada soğuk su girişinden büyük ve eşit olacağına göre bu girişlerden herhangi birisini referans için bir prob(pt100) ve çıkışada bir prob olacak sekilde kontrol edebilirsiniz.
Kontrol cihazı için Plc yerine ENDA EUC9526 çift girişli kontrol cihazı ve sisteminize bir adette 3 yollu motorlu vana almanız yeterli ve bence daha az maliyetli olur.

Öncelikle ilginize teşekkür ederim. Şimdi şöyle bir durum var. Şebeke suyunun ve soğutulmuş suyun sıcaklıklarını okuyarak suyu karıştıracağından çıkış suyunun istenilen değerde olması için karşılaştırma yapması gerekmez mi?

Sent from my SM-N930F using KontrolKalemi Forumu mobile app

Öncelikle ilginize teşekkür ederim. Şimdi şöyle bir durum var. Şebeke suyunun ve soğutulmuş suyun sıcaklıklarını okuyarak suyu karıştıracağından çıkış suyunun istenilen değerde olması için karşılaştırma yapması gerekmez mi?

sebeke ve soğutulmuş su karışıyor olsada çıkış suyu sıcaklık set değeri daima bu iki girişin arasında kalacaktır ve teknik olarak asla soğuk su girişindeki isinin altına düşmeyecektir.Düştüğünü farz ederseniz bu durumda üç yollu vana sadece soğuk su geçişine izin verecektir ama zaten sizin soğuk su giriş sıcaklığınız yeterli olmadığından ayar yapamayacak.şimdi bu örnek sıcak su tarafı içinde aynen geçerli.o yüzden iki prob kullanır birini referans için soğuk su girişine diğerinide ölçüm için çıkışa bağlarsanız yeterli olacaktır.
soğuk su girişiniz 7 derece sebeke girişiniz 25 derece olsun.siz çıkışı bu iki değer arasında bir noktaya set edeceğinizden ve her durumda set değeriniz 7 derece yada üzerinde olacağından sorun olmayacaktır.Aksi durum olması zaten mantıksız olurdu.sizin soğuk su girişiniz başka bir ifadeyle prosesinizdeki en düşük giriş sıcaklığının altında bir sıcaklık istiyor olsaydınız zaten bunlara gerek kalmazdı :)
Bu sistemde siz kontrol cihazına şöyle demiş oluyorsunuz aslında;Giriş sıcaklığı 7 derece ve başka bir kaynaktan(şebeke tarafı) gelen sıcak suyu kullanarak bana çıkışta örneğin 14 derece su ver.sanırım neden iki probun yeterli olacağı daha net anlaşılır.

Son düzenleme:
Efendim,öncelikle üç girişli bir sıcaklık kontrol cihazı bulmanız zor,hatta ben hiç görmedim varmı bilmiyorum.Bana sorarsanız size 2 girişli zaten yeter.sonuçta çıkıştan elde edeceğiniz su her durumda sıcak su girişinden küçük yada soğuk su girişinden büyük ve eşit olacağına göre bu girişlerden herhangi birisini referans için bir prob(pt100) ve çıkışada bir prob olacak sekilde kontrol edebilirsiniz.
Kontrol cihazı için Plc yerine ENDA EUC9526 çift girişli kontrol cihazı ve sisteminize bir adette 3 yollu motorlu vana almanız yeterli ve bence daha az maliyetli olur.
Teşekkür ederim. Suyun litre olarak ölçümü için basit bir akış ölçer kullanacağım. Eğer PLC kullanmazsam tavsiyenizdeki sıcaklık kontrol sistemini kullanırsam litre sayacını ve set ayarını hangi cihazla yapabilirim? Bununla ilgili ne tqvsiye edersiniz?

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger

Yeni konular

Geri