Pic PortA'yı 0 yapma sorunu

engin0808

Üye
Merhaba
Ben PORTA'nın 0. pinine LDR yardımı ile elektrik verdim ve LDR dirence dönünce yani akımı kesince PORTA sıfır olmuyor ve dolayısıyla program çalışmıyor. Programın çalışması için PORTA'nın 0. pinini toprağa değdirmek gerekiyor. Bunu LDR ile nasıl yapabilirim.
Ve bu durumun LDR nin azda olsa akımı geçirmesiyle alakası yok. Çünkü direk akım giden teli çıkarsam bile program çalışmıyor.
Yani anlıyacağınız bu topraklama işlemini nasıl yapabiliriz?

Dediğin pek anlaşılmıyor.
Yaptığın devrenin şemasını yükleyebilir misin?

Şema olarak yok, reelde yaptım ben bunu. Tam olarak demek istediğim LDR ile PORTA'nın 0.pinini nasıl toprak yapıcaz. Yazi kod falan istemiyorum.
Ya da LDR'yi unutalım, PORTA'nın 0. bitine giden elektriği kesince neden 0 olarak algılamıyor? İllaki toprak mı olması lazım? Sonuçta giden akım 0 ...

O girişi bir 4.7k direnç ile şaseye çekmen gerekiyor.
Boşta durmaması lazım.
Bu işleme de pull-down deniyor.
Yoksa o giriş kararsız çalışır.

Evet tam olarak kararsız çalışıyor. Ama LDR ile hiç çalışmıyor. Peki dediğiniz gibi pull-down yaparsak LDR ile sürmemiz mümkün olurmu?
Bu arada cevaplar için teşekkür ediyorum.

PIC'in PortA0 uçlu girişini bir tane 4.7k ile gnd'ye çek.
Yine o giriş ucunu LDR ile VCC'ye çek.
LDR'nin üzerine ışık düştüğünde direnci düşeceği için;
PIC'in o girişine VCC'den akım akmaya başlayacaktır.
LDR'nin üzerine ışık düşmediği zamanda ise direnci pull-down direncinden çok daha yüksek olacağı için;
PIC'in o girişi GND'yi görecektir.
İşte 1 ve 0 olayına göre kurulan alarm devreleri ise o pull-down direncinin değerine göre hesaplanıyor.
O yüzden o 4.7k olan pull-down direnci yerine bir trimpot ya da potansiyometre takarsan;
Hangi ışık oranında girişin 1 olacağını ayarlayabilirsin.
Kolay gelsin.

Çok teşekkür ederim yardımların için. Az kalsın bobin sararak bir elektromıknatıs ile anahtar kuracaktım :D saolasın...
Ancak GND ye giden uç ile VDD ye giden uç kısa devre olmayacakmı? yoksa araya diyotmu bağlamamız gerekiyor

Merhaba
Genel olarak yazayım.PIC'in herhangi bir pinini (butonsuz)şaseye çekebilmeniz için optokaplır,röle,tranasistor kullanabilirsiniz.LDR ile de olur ama 741 gibi bir opamp'dan geçirip on off gibi çalışması lazım.Bu arada yazılımsal olarak da doğru bir program olması lazım.En basitini şöyle tarif edeyim.NPN transistorun collectorunu MCLR ucuna bağlayın.Emittörü şaseye çekin.Beyzden vereceğiniz sinyal ile tr iletime geçip MCLR ucunu şaseye çekecektir.(pull down direncini ihmal etmeyin)Bu arada yazılımda şöyle olmalı TRISA,0 giriş olarak ayarlanmalı BTFSC PORTA,0 İLE PORT A 'nın negatife çekilip çekilmediğini kontrol edilmelidir.Bildiğiniz gibi sistem dijital olarak çalışacağından sadece pozitif veya şaseyi kontrol eder analog kontrol için ise o ayrı bir konudur.Siz tam olarak ne yapmayı istediğinizi yazarsanız becerebilirsem ve de vakit bulabilirsem isiste de simüle eder paylaşırım.

Çok teşekkür ederim yardımların için. Az kalsın bobin sararak bir elektromıknatıs ile anahtar kuracaktım :D saolasın...
Ancak GND ye giden uç ile VDD ye giden uç kısa devre olmayacakmı? yoksa araya diyotmu bağlamamız gerekiyor

VCC ile GND'nin kısa devre olması için pull-down direncini çok düşürmen lazım.
O kadar düşürme.
Ayrıca, arkadaşın da dediği gibi bir transistör ile sürmek daha mantıklı.
Ben en basitinden anlattım sana.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri