Pic ile röle kontrolü

mgh

Üye
arkadaslar merhaba..pic(16f877a), lcd(2*16), ve tus(3*4) takımı kullanarak 5 adet röle ile 5 adet direnci kontrol etmek istıyorum..tus takımından gırdıgım deger (örneğin 1500) lcd de gözükecek ve enter'a(#) bastgımda uygun roleler acacak donanım kısmında pek bı sıkıntı yok ama yazılımı(mikro c kullanmaya yenı basladım) nasıl yapacam bılemıyorum... simdiden tesekkurler

yardımcı olacak kımse yok mu?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yaptığınız donanımı(devre şeması v.s) paylaşın ona uygun şekilde programda yardımcı olalım...

hocam proteus cızımım var ama nasıl ekleyecem buraya?

Upload sitelerinden herhangi birine yükleyebilirsiniz.

b portundan cıkısları almayı dusunuyorum..onlar rolelerı tetıkleyecek..

Arkadaşlar merhaba..LCD TUS TAKIMI VE PIC kullanarak role kontrol etmek istiyorum... lcd =2*16, tuş takımı =3*4 ve 16f877a kullanıyorum..
tus takımından gırılecek deger sayısı 12 adet ve max. dört basamaklı..
Kare tuşu(#) onay için ,yıldız tuşu(*) yanlış deger girişini silmek için.
B portunun ilk 5 bacağı kullanılacak. şöyleki:
500 yazıp # basılınca 1. bacaktan çıkış
1000 yazıp # basılınca 3. bacaktan çıkış
1500 yazıp # basılınca 1. ve 3. bacaktan çıkış
2000 yazıp # basılınca 4. bacaktan çıkış
2500 yazıp # basılınca 1. ve 4. bacaktan çıkış
3000 yazıp # basılınca 3. ve 4. bacaktan çıkış
3500 yazıp # basılınca 1. ve 3. ve 4. bacaktan çıkış
4000 yazıp # basılınca 4. ve 5. bacaktan çıkış
4500 yazıp # basılınca 1. ve 4. ve 5. bacaktan çıkış
5000 yazıp # basılınca 3. ve 4. ve 5. bacaktan çıkış
5500 yazıp # basılınca 1. ve 3. ve 4. ve 5. bacaktan çıkış
6000 yazıp # basılınca 1. ve 2. ve 3. ve 4. ve 5. bacaktan çıkış

yardımcı olabılecek arkadaşlar varmı

Yazılımda yapmanız gerekenler genel hatlarıyla şunlar ; keypad tarama sonucunda aldığınız rakamları desimal olarak başka bir değişkende birleştireceksiniz. Sonra da switch-case yapısı içerisinde sorgulama yaparak sonuca karşılık gelen röle anahtarlama komutlarını yazacaksınız.
Ayrıca son iki basamaktaki sıfırlar tamamen gereksiz görünüyor.

Yazılımla ilgili herhangi bir çalışmanız olduysa onu da ekleyin, bu yardımda bulunulmasını kolaylaştıracaktır.

*Yeni açtığınız konudaki mesajınızı bu başlığa taşıdım. Lütfen aynı soruyu sormak için tekrar tekrar başlık açmayın, bu size cevap verilmesini hızlandırmaz.

Son düzenleme:
hocam teşekkürler ..fakat yazılım konusunda çok da iyi değilim..biraz c++ bilgim var..daha önce tuş takımıyla pıc hiç kullanmadım.. donanım kısmını hallettım kullanacağım malzemeler falan. ayrı bı kutuphane falan gerekiyo mu acaba? yazılım konosunda bıraz kapsamlı yardıma ihtiyacım var. ordaki sıfırlar kontrol edeceğim yüksek watt lı dırenç değerleri o yüzden sıfırlar gerekli...

kardeş öncelikle ben mikroc yerine CCS C kullan derim.Çünkü bolca örnek var.daha sonra senin bir LCD de menüye ihtiyacın var LCD de menü oluşturma diye arat yada PIC CCS C Dersleri-18: LCD Dijital Saat Devresi | ruzname.net şu adresteki örneği incele saati ayarlama kısmı bir menü örneği sayılabilir.Ben bu kitabı tavsiye ederim sana örnekleri çok iyi sayılır al ccs c öğren projenide Ccs c ile yap.ben de öğrenciyken Asm,basic de kullandım ama bu dil daha rahat diye düşünüyorum. http://ccspic.com/ccs-c-dersleri/ccs-c-ile-pic-programlama-kitabi-serdar-cicek.html.Acalen yoksa yavaş yavaş bu kitaptan öğren.acalen varsa şu an yardım edemem ama 1 ay sonra işlerim azalınca yardım etmeye çalışırım takıldığın yerlerde.başarılar kolay gelsin.

kardeş sağolasın ... ikinci dönem mikrodenetleyiciler dersi var.. o yüzden mikro c öğrenmem lazım..ben yine bakayım bunlara fikir oluşması açısından..yaptığım projenin de bu dönem sonuna yetişmesi lazım...ilginiz için teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,892
Son üye
bekmezci

Yeni konular

Geri