pic 16f877a ile lcd de yazı yazmak..

merhaba arkadaşlar
tez konusu olarak lcd ve pic ile bir çalısma yapmam gerekiyor.
ancak baslangıc olarak pic ile lcd nin bağlantısını yapalım bi çalışma yapayım dedim. ancak program yazılıp ısıs de deneyip yazıyı gorebılırken lcd de sadece
ust satırda ıcı dolu kutucuklar gözüküyor.. 2 tane lcdde denedim ikicindede aynı sey oluyor. bunun sebebi ne olabilir?
yazılım
DEFINE LCD_DREG PORTB 'LCD DATA BACAKLARI PORTB'YE BAGLI
DEFINE LCD_DBIT 4 'LCD DATA BITLERI HANGİ BITTEN BASLIYOR
DEFINE LCD_EREG PORTB 'LCD ENABLE BACAGI HANGI PORTA BAGLI
DEFINE LCD_EBIT 3 'LCD ENABLE BITI HANGI PORTA BAGLI
DEFINE LCD_RWREG PORTB 'LCD RW BACAGI HANGI PORTA BAGLI
DEFINE LCD_RWBIT 2 'LCD RW BACAGI HANGI BITE BAGLI
DEFINE LCD_RSREG PORTB 'LCD RS BACAGI HANGI PORTA BAGLI
DEFINE LCD_RSBIT 1 'LCD RS BACAGI HANGI BITE BAGLI
DEFINE LCD_BITS 4 'LCD 4 BIT BAGLI
DEFINE LCD_LINES 2 'LCD KAC SIRADAN OLUSUYOR

TRISB=0

LOW PORTB.2 'RW BACAGI EKRANA YAZMAYA IMKAN VERMEK ICIN LOW YAPILDI

PAUSE 200 '200 ms BEKLEME YAP

LCDOUT $FE,1," erdogan" 'ILK SATIRA YAZ
LCDOUT $FE,$C2," hallac" 'IKINCI SATIRA YAZ

END

not: lcd ile pic bağlantısını kusursuzbi şekilde yaptığımı düşünüyorum...

konstrat ayarını yapıyorsun değilmi?

valla naki bey
10k pot ile vee girisine gırıs werdım zaten potdan oynadıgım zaman yanı dırenc ayarı yaptıgım zaman usste kı satırda sıyah kutucuklar cıkıyor...
sımdı baktım devreyle ugrasırken pıc le baglantı olmadıgı haldede yıne aynı sey oluyor yanı pıc baglantısını kessemde aynı sey oluyor...? anlamdım wallaha...

birçok sebebı var LCD kurmuyor yanı bilgi gelmıyor LCD ye proğram hatalı olabılır lcd ayakları yanlış bağlantı olabılırkı bu olabılecek en buyuk hata lcd ne kullandın hangı bacağına ne verdın bunu yazkı yardımcı olabılelım

birçok sebebı var LCD kurmuyor yanı bilgi gelmıyor LCD ye proğram hatalı olabılır lcd ayakları yanlış bağlantı olabılırkı bu olabılecek en buyuk hata lcd ne kullandın hangı bacağına ne verdın bunu yazkı yardımcı olabılelım

Lcd olarak 1602b-fl-ybh-gn
basit yedi liralık lcd kullandım.
bcak baglantıları
+--- (-)---1---2-----3----------4---5--6--7---8 ---9-----10 ---11---12---13---14
5v---1k--Vss-Vcc---Vo---------RS--RW--E-----------------------D4---D5--D6---D7
pot (1ok potla)
baglantılar bu sekılde pıce baska program attım denedım calısıyor.
crıstal degıstım calısıyor. 2. lcd denedım ondada ayn ısey oluyor yanı pıc baglantısını kessem dahı aynı sey oluyor.. pic cıkıslarını kontol ettım led taktım ısıs dekı gıbı sadece yanması gereken yanı gozuken ledler yanıyor... hala anlamadım olay ne?

arkadaşlar 12 volt 500ma kaynak kullanıyorum bunu 5volt regulator ıle sorunsuz bır sekılde cewırıyorum... kullandıgım tum programlar ısıs te calısıyor hıc bı soru ncıkarmadan ıkı tane lcd kullanıyorum ıkıcındede baglantıları yaptıgımda ust kısıdma ıcı dolu kareler olusuyor.. 2 tane pic 16f877a kullanıyorum farklı programlar yukledıgımde yıne calısıyorlar.. burada aklıma hıc bır sey gelmıyor? programlar daha once denenıp calıstırılmıs programlar..lcd markalrı bırısı 1602k28-00 kı uzerınde baglantıların nere gırecegı yazılı yanı vcc ve dıger tum seyler uzerınde yazıyor.. dıger lcd de1602b-fl-ybh-gn ayrıca data sheetlerdende baktım baglantım dogru.. kafayı yemeden once nete bakıym bole sorunu olan bırılerı olmusmudur dedım baktım.. bole sorun yasayanlar olmus ve cozmusler ama ne yaptıklarını yazmamıslar???? lutfen bılen bırısı warsa yardımcı olsun bana....

Bence Proteus için kullandığınız crack i değiştirin.Simülasyonda hata olabilir.

arkadaşlar sorun çözüldü lcd yi sonunda çalıstırdım ama ınanın bna nasıl çalıstırdım bende bılmıyorumm ama calıstı.
yardımcı olan arkadaslara cok tesekkr ederımm.. :)

Abi nası çalıştı gözünü seveyim en son neyi değiştirmiştin :) . 16F84A,16F877a,18F2550,AT89C51 denemediğim micro işlemci kalmadı proje boardundan , pcb baskı devreye kadar herşeyi yaptım. Ne yaptında çalıştı :)) ne berbat bir sorun bu :S :))).

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri