pic 12c508 ile röle sürme

ahmetoner

Üye
tek buton ile garaj kapısı uygulaması yapmak istiyorum.bunun icin role bağlamaya calıstım.ama bir türlü calısmıyor.gp0 a buton koydum.gp1 den cıkıs almaya calısıyorum

Ekran Görüntüsü (9).png

soyle bir devre yaptım.butona bastıgımda b0 daki role ve led calısıyor.butona bir kere daha bastıgımda o led sonsun.bir kere daha bastıgımda b2 deki role ve led calıssın.bir sonraki basışta tekrar sonsün.bu sekilde devam edecek

ben olsam bir değişken oluşturur butona her bastığımda bu değişkenin içeriğini 14 arttırırım ilk bastığımda 14 olan içeriği karşıya yollarım alıcı değeri 14 bulursa birinci röle çeker ikinci bastığımda 14+14 =28 olur eğer gönderilen data 28 ise 1. röle bırakır ikinci röle çeker 42 olursa ikinci röle bırakır vs

Sonra istediğim kadar işlem sırası gelince sayıyı orada sıfırlatırım olur biter yani max 42 olsun derim eğer oluşturduğum registerin içeriği >42 ise sıfırla gibi

Yani çözüm yolu çok hocam.

Yeter ki pic entegresinin donanımını doğru ayarla ;)

eyw hocam yalnız soyle bir sorun var b1 dısında hic bir yerden çıkış alamıyorum

Değerli @ahmetoner hocam ben aslında sorunu çözecek soruyu baştan sordum daha doğrusu sorunu çözecek olayı baştan istedim ama siz yanlış veri yolladınız...

Ben programı istedim siz devre şemasını yolladınız ;)

Bu tür mikro denetleyicilerde konfigürasyon ayarlarına bağlı olarak donanımsal problemler doğabiliyor.

Örneğin MCLRE pini dikkatinizi çekmiş olması gerekir GP3 pini olarakta ele alınabiliyor. Bunu konfigürasyon ayarlarında reset pini mi yoksa giriş pini mi olduğunu bildirmeniz gerekmektedir.

Dikkat ederseniz gp4 ve gp5 pinleri osc pinleri olarak görülmekte fakat pic içerisindeki rc osilatörü yani intrc_osc yi aktif ederseniz bu pinleri de i/o olarak kullanma imkanı sağlıyor fakat yine bu iç osilatörü aktif edebilmeniz için konfigürasyon ayarlarını değiştirmeniz gerekiyor...

Bu adı geçen pic denetleyicide analog giriş sanırım yok ( tam bilmiyorum datasheetine bakmadım ) ama şayet var ise bunların da dijitale çevrilmiş olması gerekiyor vs..

İşte bu yüzden ben sizden programı istemiştim ayrıca siz hangi programlama dilini kullanarak yazıyorsunuz onu da merak ettim ?

Forum istatistikleri

Konular
128,134
Kullanıcılar
449,853
Son üye
Megaronn

Yeni konular

Geri