Pic İle Röle Kontrolü Hakkında Yardım !

astroman

Üye
Merhaba arkadaşlar pic ile röle kontrolü yapmaya çalışıyorum optokuplör olsun gerek transistör olsun röle kontrol için denedim fakat bi sonuç alamadım devre şeması ekte bulunmakta gözümden kaçırdığım bişey mi var yardımcı olabilirmisiniz.

Ekli dosyalar

• devre.jpg
    devre.jpg
    94.6 KB · Görüntüleme: 173
Merhaba arkadaşlar pic ile röle kontrolü yapmaya çalışıyorum optokuplör olsun gerek transistör olsun röle kontrol için denedim fakat bi sonuç alamadım devre şeması ekte bulunmakta gözümden kaçırdığım bişey mi var yardımcı olabilirmisiniz.

S.A.
Arkadaşım devrende pek problem yok ama pic ile trasistor arasına direnç koyman lazım.

hocamdirenç de koydum ama röle neden çekmiyor sizce

Sn. Arkadaşım isis dosyanı ve programını buraya upload yaparmsınız. Bir bakalım.:)

merhaba astroman;
röle beslemesini akü yada batarya beslemesiyle yap yada röle tiplerine dikkat et aslında pici bağlamadan da 12 voltundan röle çekmeli eğer yine çekmiyorsa sisteme gnd ilave et mutlaka çekmeli isisin hangi versiyonunla çalışıyorsun.butonla röle ilave ettim.

Ekli dosyalar

• 12vRole.rar
    8.6 KB · Görüntüleme: 55
Son düzenleme:
Dosya ekte bulunmaktadır.

Ekli dosyalar

• Yeni WinRAR archive.rar
    16.1 KB · Görüntüleme: 44
12v batarya ilave edince çalışıyor ama pic programından tüm bacakları toprağa çekmişsin röle direk çeliyor.

Dostum bu dosya indirme sınırından dolayı eklenti yaptığın projene bakamıyorum. Üzgünüm. :( :mad:

Hocam 12v bataryayı nereye eklediniz bir de bana sadece bir port lazım uğraşmamak adına da A ve B portlarını da çıkış yaparak kullandım bi sorun teşkil eder mi ?

12 volt röle beslemesindedir ve portlar farketmez yazılımıza bağlı ama opto girişine picten artı voltaj gelsin ve opto girişinin 2 nolu led ucunu toprağa bağlayın. kolaygelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,833
Son üye
Mami545480

Yeni konular

Geri