pic üstatlarına bir sorum olucak?

tersoll

Üye
pic programını yeni öğrenmeye başladım yalnız ne yapacağımı bilmiyorum hex dosyasını hangi programda oluşturucam ve bu pıcın içine hangi yazılım dilleri ile yazıcam bi yardım edin be

pic programını yeni öğrenmeye başladım yalnız ne yapacağımı bilmiyorum hex dosyasını hangi programda oluşturucam ve bu pıcın içine hangi yazılım dilleri ile yazıcam bi yardım edin be
.
hex dosyası en son aşama.
ilk başta bir dil seçeceksin mesela pic basıc sen bu dilde program yazacaksın. artık senın programlama dilim basic programlarını hex e çevirip pic e yüklemen gerekecek bunun içinde bir derleyici kullanman gerekecek bu derleyicinde microcode studio derleyicide programını yazıp derlersin. ve pogram sana hex olarak verir bunu da pic e yüklemek için bir programlama kartın olması lazım program kartının arayüzü vardır ordan yükleyeceğin hex i seçip pic e gönderirsin...
kolay gelsin..

benim tavsiyem C öğrenmeniz yonunde. Boylece sadece pic icin değil diğer mikroişlemciler icin de programlar yazabilirsiniz. Pic icin yazdıgınız bir programı kolaylıkla diğer mikroişlemciler icinde küçük küçük değişiklikler yaparak kullanabilirsiniz.

Pic için C dili ile program yazıp sonra bunu derlemek için (yani hexe cevirmek için) MPLAb kullanabilirsiniz. Netten arastırarak bu programı bulabilirsiniz.
8051 tabanlı mikroişlemciler için keil uV programını kullanabilirsiniz.

MPLAB : programlarınızı c ve (picin assembly dilinde oluşturabilmeniz için )
pic c compiler yazdıgınız programları derlemek (yani hexe donusturmek için )
Proteus programınıda bulur iseniz yazdıgınız programları simule edip deneyebilirsiniz.

kolay gelsin.

bana da ücretsiz pbp ve assembly derleyici gerek.yada bilgisayarcılar yüklüyormu bı bulamdım gıttı
yardımcı olursanız sevinirim

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri