Peltier voltaj sorunsalı

kingozai

Üye
Selam ustalar,

elimde 4 adet tec1-12706 ve 12v-30a güç kaynağı var. bunu kafadan paralel bağlasam çalışır diyordum fakat datasheet'e son bir kez baktığımda iç direncinin ısıya göre değiştiğini ve 6 amperden fazla verilmemesi gerektiğini farkettim.

bu durumda her bir parçaya giden akımı 6 amperi geçmeyecek şekilde en kısa yoldan nasıl sınırlayabilirim?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Paralel baglantida bu bir sorun. Ayni durum power ledlerde de sorun. Bu nedenle power ledler tek koldan seri baglanip sabit akimla surulurler. Size 48 volt 6 amper sabit akim guc kaynagi lazim. Akima gore cikis voltajini ayarlamasi lazim.

Bana en.mantikli cozum bu geliyor. Diher turlu 12 voltta her peltier icin ayri kontrol saglamaniz lazim.

Yabancı bir forumda smps güç kaynağı zaten devre istemeden direkt 30a vermez diyor.

şimdi hangi yolu izlemeliyim, 48v 6 amper psu yada ayrı ayrı 12v 6 ampermi? fiyat açısından ikinci seçenek daha uygun görünüyor.

Secim size kalmis.

12 volt kullanip peltierleri seri baglarsaniz her peltierin girisine akimi 6 ampere sabitleyecek devre yapmalisiniz.

48 volt kullanacaksaniz 6 amper guc maksimumda verebilen guc kaynagi alirsaniz sorun olmaz. Yalniz 6 amperden fazla vermemeli.

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri