PC GÜÇ KAYNAĞI (POWER SUPPLY) 4 Pin den 3 pine çevirme sorun

mert84

Üye
4pin_to_3pin..jpg
arkadaşlar merhaba,
ben güç kaynağındaki 4 pinli çıkışların herhangi birinden elektrik almak için 4 pin to 3 pin molex kablo ile çalıştırmam gereken pompayı bağladım (sıvı pompası) ilk çalıştırdığımda çalışmadı ben kablodan sandım ama (molex çevirici) değil galiba fişi söküp takınca çalışıyor bazen bilgisayarı ilk açtığımda çalışmayınca aynı şeyi yaptığımda gene çalışıyor
pompada 12v dc yazıyor , molexin 4 pine girecek kısmında üç pin var, elektronik bilgim pek yok
acaba ölü elektrik var ya da topraklama falan mı gerekiyor (4. pinin olmayışından) bu sorun neden olabilir nasıl çözerim,yardımcı olursanız sevinirim
fotoğraf ekliyorum.

Son düzenleme:
o pinler çok oynak olur. ayrıca çabuk kopar.
2 tanesi şase kırmızı olsa idi yani baştaki boş olan 5 v sarı 12 v çıkışı.
siz pinlerin tam uturduğuna emin olun.

psudaki bir güç soketine takabilirsiniz. ama dediğim gibi tam oturduğuna emin olmalısınız. isterseniz psu dan gelen soketi sökebilirsiniz. soketin uçları yuvarlaktır. onları hafif eğersiniz. ama çok değil. sonra pinleri sokete geri takarsınız.
sonra soketleri sağlam ir şekilde oturttuktan sonra sorun kalmayacaktır.
bir de pompaya giden sokette sıkıntı olmasın?
oksitlenme vs varsa sorun yaşatıyor olabilir.

O sokette sarı kablo 12v siyahlar şasedir, amper mi yetmiyor pompa dediğinizin teknik özelliklerini resim at veya link ver. Bu kablo pompanın yanında mı vardı?

ben dediğiniz gibi kontrol ettim kabloları, çalışmazken oynatıyorum mümkün değil çalışmıyor elektriği bordtan alınca hep çalışıyor. diğer tarafları hiç oynatmadan 3 pin olan küçük kısmı bilgisayar açıkken söküp takıyorum çalışıyor hemen, sonralarıda açıp kapatınca çalışıyor. pc yi 5 - 10 saat kapalı kaldıktan sonra çalıştırırsam gene aynı şey oluyor. sanırım bu oradaki voltaj ile alakalı fotoğrafları ekledim.

1128-1.jpg
1128-2.jpg
T2FdshXcFaXXXXXXXX_!!198505585.jpg

bilgisayar kapalı iken takıp çıkarırsam işe yaramıyor açık olması gerekiyor

Olayı biraz teknik verilere dayandıralım. Yoksa yorumlarsak bir çok sonuç çıkacaktır.

1- Ölçü aletiniz var ise ve kullanmayı biliyorsanız kablolar takılı iken pc yi başlattığınızda yani arıza durumunda iken ölçü aletinizle pc den gelen siyah kablo ile sarı kabloyu uygun şekilde sistem kablolarını sökmeden ölçünüz. Okuyacağınız değer bize sorunun pompada mı kabloda mı bilgi verecek.

Yoksa bir durum teşhis edemeyiz.

Şahsi fikrim pc niz düzgün çalışıyorsa sorunun pompadan yada kablolardan olduğu yanadır.

Önce sağlam verilere dayanarak ölçümleyip konuşalım.

anladım, bir ölçüm cihazı alacağım o zaman ancak bu sorun elektriği direkt anakarttan aldığım zaman gerçekleşmiyor. tabi ikisi arasında fark oluyor unutmuşum anlatmayı,

pompayı anakarta taktığım zaman pompada titreşimi hissediyorum (tabi el ile dokunursanız yoksa ses duyulmuyor), fakat çıkış hortumunda titreşim az oluyor

pompayı psu ya taktığım zaman pompada titreşimi neredeyse hissedemiyorum, ancak hortumda titreşim daha fazla hissediliyor sanki sessiz ve güçlü oluyor
teşekkürler.

anakart üzerindeki soketten 5 volt cıkıyor diye biliyorum. PSU dan ise 12 volt kısmıda var 5 volt kısmıda. Acaba siz pompanızı anakarttan kaç volt ile güç kablosundan kaç volt ile besliyorsunuz?

Her iki durumda ölçmekte fayda var. Bu arada pompanın yeterli çalışıp çalışmadığını ses yada titreşimle değil su debisi ile ölçmelisiniz. Bu pompayı ne amaçlı kullanıyorsunuz? Bu pompa ne pompasıdır? Sisteminizi ( işlemci ekran kartı v.s. sıvı ile soğutmak için mi kullanacaksınız? )

Kolay gelsin.

kabloda sıkıntı vardır başka soket deneyiniz.
ayrıca siz uzun süre kullanmadığınızda pc fişini çekiyor musunuz belki bundan doalyı sorun oluyordur. ve acaba araya çektiği maper değerince paralel kondansator koyabilir misiniz bu bilhassa önemli zaten çünkü bu makineler fırçalıdır. aşırı demeraj çekerer. belki bu nedenle psu o pini kesiyordur.
ayrıca mümkünse psuya en yakın soketten bağlayınız arkadaşı.
ayrıca bazı psu lar 5 v den yeterli güç çekilmezse 12 vden tam güç aldırmaz. sizin makine çift psu olup siz öbür psu yu kulanıyorsanız 5v çıkışına 10 watt bir lamba takınız.

cevaplarınız için çok teşekkür ederim resimleri çekemediğim için geç yazdım fotoğrafları ekliyorum
kabloları ayrı ayrı denedim temazsızlık ile ilgili değil pc çalışıyorken söküp takınca pompa çalışmaya başlıyor.
bordun marka modeli : msi 970 a g46
klavuzun ilgili kısmı ve psu çıkış tablosunu
connector.jpg
performance.jpg
DSC_0002.JPG
connector.jpg
performance.jpg
DSC_0002.JPG
DSC_0001.JPG
DSC_0003.JPG
DSC_0004.JPG
DSC_0005.JPG