Paslanmaz çeliğe diş açmak

Gres yağı, kızak yağı, motor yağı, ayakkabı boyası, kullanabilirsin, tavsiyem illede wincut denen bir sıvı varki, her eve lazım

Standart vida ölçüleri
Diş macunu da iş görüyor. Beyazlatıcılı olacak ama.

Merhaba arkadaşlar.
Elimde dış çapı 7mm duvar kalınlığı 1mm ve 6mm iç çap boşluğu olan ufak bir 304 paslanmaz çelik boru var. bu borunun dışına 5-6 tur diş açmak istiyorum m7 x 0.5 aralıklı hss pafta lokması el paftası ile sıkıntısız açabilirmiyim diş?
Birde 21mm dış çapı ve 20mm iç çapı olan bir borunun iç kısmına diş açmak istiyorum bunuda aynı şekilde 20mm lik hss pafta ucu ile manuel olarak diş açabilmem mümkünmüdür?
ayrıca bu dişleri açarken ne tür sıvılar kullanmam gerekiyor?
Şimdiden teşekkürler herkese.

Akışkan taşımak içinse havşa veya kaynak seçeneklerini değerlendirin. Paslanmaz çelik için havşa zor ama kaynak edilebilir.

Dış çapı 21 mm olan boru standart tesisat borusu olabilir, onunda iç çapı 20 mm gelmez. Ne yazıkki bunada diş açılmaz.

Saygılar....

Akışkan taşımak içinse havşa veya kaynak seçeneklerini değerlendirin. Paslanmaz çelik için havşa zor ama kaynak edilebilir.

Dış çapı 21 mm olan boru standart tesisat borusu olabilir, onunda iç çapı 20 mm gelmez. Ne yazıkki bunada diş açılmaz.

Saygılar....
yok hocam tesisat borusu değil ve sıvı taşımak için kullanılmayacak. özel üretim çelik ürünü bu boru. sanırım fason bir cnc ustasına yaptıracağım diş olayını 20 mm lik boru için.

Et payı çok az, diş olmaz başka çözüm düşünün derim.
Başka çözüm arıyorum şuan hocam çelik yapıştırıcıları var piyasada 404 diyorlar sanırım. dayanıklı olurmu acaba? birde yine absürd bir problemle karşı kaşıyayım :) dış çapı 4mm vida yuvası m2 olan bir boru var elimde. borunun dışından 2 veya 2,5mm lik delik açmam gerekiyor. malzeme pirinç. 2,5 mm lik kaliteli hss matkap ucu kullanmayı düşünüyorum herhangi bir sıkıntı çıkarmı acaba?

yok hocam tesisat borusu değil ve sıvı taşımak için kullanılmayacak. özel üretim çelik ürünü bu boru. sanırım fason bir cnc ustasına yaptıracağım diş olayını 20 mm lik boru için.
Dişlerin derinlik ölçüleri var, sizin verdiğiniz ölçülerde standart diş bulunmuyor. Ne için kullanılacak ki?

Saygılar....

Dişlerin derinlik ölçüleri var, sizin verdiğiniz ölçülerde standart diş bulunmuyor. Ne için kullanılacak ki?

Saygılar....
matbaa makinesine ek parça diyebiliriz hocam. sanırım duvar kalınlığını artırmak gerekicek.

matbaa makinesine ek parça diyebiliriz hocam. sanırım duvar kalınlığını artırmak gerekicek.
Daha büyük çaplı malzemelere dıştan doldurma yapılabiliyor, ancak bu boyutta bir malzemede maliyet açısından uğraşmaya değer mi yada alternatif bir çözüm aramak daha mı doğru olur size kalmış.

Saygılar....

Keşke buraya yazaydınız, oraya yazdıklarınızı diyerek konuyu az biraz daha uzatayım.
1-2 tane yapılacasa özel takım ultra lüx olur,
Özel bir imalat ve süreliliği varsa ''ovalama'' yöntemi çare olabilir,
Olmazsa olmaz bir makinenin parçası vs. ise ''tornacı'' bi abimiz sıcak geçme-çakma gibi alternatif bir yöntemle ''halleder'' tel sarıp kaynak yapmaz.

İnce boruya diş açmak

Başka bi forumda tesadüfen açılmış konuyu gördüm. Bizim foruma aç dedim "sizde kim bakacak ki " mealinde laf ebeliğine maruz kaldım. Arkadaşlar mesajların sayısı değil kalitesi önemli. O milyon mesaj barındıran forumlarda meselenin kaç tane cevabı var ki???

Neyse: İncecik malzeme olsa. İnce bir boru. Nası diş açılacak? Şimdi pafta dediğimiz boruda ve ya silindirik malzemede dönerek ve metali keserek diş açma mantığı boru inceldiğinde işlemiyor. Çünkü çok ince olan malzeme pafta tarafından kesilmiş oluyor. Yani diş dibi diş üstü farkının kesilerek işlenmesi yüzünden ince malzemede işlemiyor pafta.

Bu duruma çare;
-pafta diş derinliği azaltılabilir. Özel pafta araştırılabilir ve ya özel pafta yaptırılması düşünülebilir.
-tornada da ince bir derinlik verilip diş açılabilir.
-en önemli ve benim aklıma gelen kabartma yöntemi. Böyle bi yöntem aslında fırça saplarında uygulanıyor. İnce olan metal hiç kesilmeden sanki iki kalıp arasına alınır gibi baskı altında ince olan boru şekil verilerek aynen diş profiline uyduruluyor. İnce boru olan fırça saplarında bu uygulanıyor. Yani uygulandığını düşünüyorum. Yöntemi ben buldum ama fırça sapında olan görüntü de bu şekilde üretildiğini düşündürüyor. Bu yöntem iç çaptan daha küçük iki teker arasında yani iki tane dönerek diş profili veren tekerlek arasında da boruya şekil vererek olabilir(tekerin biri içte biri dışta) ve ya tam bir dişin içten destek verip diğerinin dıştan sıvaması ile de olabilir. Bu ikinci yöntemde diş işlendikten sonra içteki vidalı desteğin döndürülerek çıkarılması zahmeti var. Şimdi döndürmeden çıkacak bi mekanizma da istersiniz o da başka konuya.
-diş açmaktan vaz geçilir diş yolu namına bazı işaretlemeler yapılır. Yani komple diş yapılmaz ama boru dışına dişin helis yolu boyunca bayı noktasal şekillendirme yapılır. Bu da bir diş gibi davranacaktır. Helis boyunca punta kaynak atılıp puntanın şekillendirildiğini düşünün.
-yine diş açılmaz. Ama diş namına uygun bir çelik tel dişin helisel yolu boyunca boruya sarılır ve diş profili oluşturulur. Sarılan tel ya da metal punta mantığı ile sarı kaynakla ve ya ara ara puntalanarak yapıştırılır.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,597
Son üye
CTure

Yeni konular

Geri