Paratoner Topraklaması

benım bıldıgım kadarıyla parotoner toprağa tek verilir 4 bakır topraklama çubuğuyla 2 si bi bakır kabloya 1er metre arayla. diğer bakır kabloyada 2 topraklama çubugu çakılır.ve klemenslerın arasına dökümden yapılmış bir aletle içine barut dökerek ateşleyip hem topraklama çubugunu hemde bakır kabloyu birleştirirsiniz.yere ya 2 ya 3 metre kala test klemensı konulur bakır çubuklarının arasına 2 3metre aşağısınada galvanizli boruyla topraga kadar inilir.paratonerın baş kısımınıda galvanızlı boruyla monte edılebılır.inş yardımcı olabılmişimdir

paratoner topraklamasında 4 çubuk kullanılır diye bir şey yoktur.önemli olan omacın tutmasıdır.gerekirse 14 çubuk dahi çakılabilir.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Arkadaşlar Merhaba,
Yeni kurulmakta olan tesisimiz için topraklama ve paratoner tesisatı ile ilgili bir takım sorularım olacak. cevaplayabilirseniz sevinirim.
1) Tesise kurulacak olan paratoner topraklamasını tesisin eş potansiyel barasına bağlamalımıyım. bağlanmamalı ise parlayıcı ve patlayıcı tesislerde yıldırım topraklamasının(Yüksek Gerilim topraklamasının) koruyucu topraklamadan ne kadar uzakta olması gerekmekte. Böyle bir tesiste tesis besleme girişlerine Parafudr koymak gerekli midir?
2)Koruma topraklaması olarak galvaniz şerit ve köşebent kullanılmış. paratoner için bakır mı kullanmalıyım yoksa galvanizde olur mu?
Notlar:
- her iki tesis ortak bir trafodan beslenmekte fakat farklı hücrelerden beslenmekte.
- tesisin birinde nötr iletkeni yok.(3 faz + toprak) bu durumuda göz önüne alırsanız sevinirim.

Omur, istersen şu zamana kadar yazılan her şeyi yok say!
Çünkü sana bir elektrik mühendisi olarak tam teknik yardımcı olacağım.
1) Paratoner topraklaması eş potansiyel baraya irtibatlandırılır. (Amaç; insan hayati için önemli unsur olan potansiyel farkı sıfıra indirgemek). Parafudr kullanılır (Amaç; enerji hattını korumak, yangın çıkmasını engellemek, cihazları korumak).
2) Koruma için ne kullanılırsa kullanılsın, bu paratoner topraklamasını ilgilendirmez. Paratoner topraklaması için iletkenlik katsayısı daha iyi olan BAKIR kullanılır.
Sonuçta eş potansiyel bara da bu iki topraklama hattını yarı galvaniz yarı bakır klemensler ile birleştireceksin. Bu yüzden kesinlikle sorun doğurmaz.

Nötr iletkeni olmaması vs gibi durumlar topraklamayı etkilemez. ( Nötr olmayan tesiste sanırım sadece ve sadece trifaze motor kullanıyorsunuz. Aydınlatma ve priz gibi devreler kullanılmamakta? )

Burada önemli bir konu şu; paratoner bakır elektrodlar ile topraklanır fakat eş potansiyel baraya da irtibatlandırılır. Bazıları bunu direk eş potansiyel baraya bağlar. Nasılsa o da toprak hattı diye:)

Eşpotansiyel barası teknik özellikleri ve ne işe yaradıgını acıklarmısınız_?

Sn.omur,eşpotansiyel sistemi olan her yerde,paratoner de,parafudrda eş potansiyel baraya irtibatlandırılmalıdır.Direkt olarak yapılacak irtibatın faydaları olduğu kadar,gerilim sürüklenmeleri bakımından mahsurlu olduğu anlarda olabilir.Bu nedenle bu irtibatlarda ekli fotoğraflardan da görebileceğin gibi spark gaps isimli bir malzeme kullanılımalıdır.Türkçesi atlama odacığı olabilir.Bu malzeme belirli bir gerilim seviyesinde iletime geçerek iki farklı topraklama sistemini birbirine elektriksel olarak bağlar.Malzeme teminini ve ayrıntılı bilgiyi,OBO BETTERMAN,PHONENIX CONTACT,LEUTRON,AMPER ELEKTRİK FİMALARININ SİTELERİNDEN EDİNEBİLİRSİN.Topraklama malzemesi olarak paratoner sistemlerinde bakır daha uygundur.

Size katılıyorum fakat TS-622 yıldırımdan korunma teknik şartnamesi 2 yıl önce kaldırılmış ve yerine TS-62305 Standartı getirilmiştir ve bu standartta Tüm topraklamaları bir birine bağlayıp ana panolara B Sınıfı Ve Kat panolarına ise (Talihi pano) c sınıfı parafodur konulması gereklidir. Ayrıca Paratoner iniş iletkeni için Bakır, galvaniz ve aliminyumda kullanılabilir. Yıldırımı toprağa iletmek için İki adet f8 yani 50 mm mono bakır kullanılacak derler firmalar fakat yıldırımı toprağa iletmek için tek f5 bakır iletken yetmektedir. Eskiden firmalar 20x3 bakır lama ile yaparlardı fazla malzeme satmak için daha sonra işçiliği zor olduğundan bunu iki adet yine fazla malzeme satmak amaçlı f8 50mm mono bakır iletkene cevirmişlerdir. ve çoğu Elk.Mühendisleri bunları bilmemekte ve halen bakır ile ve topraklamaları birbirine bağlamamakla ısrarcılardır. Mesela şu an elimde olan bir işte olduğu gibi, topraklama yapacak yer yok fakat galvaniz şerit ile bina demir donatıları topraklanmış ve bina içine filizler bırakılmış bağlayalım diyorum teknik şartnameyi gösteriyorum ikna edemiyorum. Bakalım ne yapacaz :)))

salam aleykum .qardaslar mene Azerbaycandan yaziyorum . Bizde Rusiya normalarinda yazirki torpaqlama eyni ola bilir . Meni maraqlandiran basqa soru . Lutfen yardim ederdiz. Bizim normalarda deyilirki binanin demir - beton konstruksiyasinin metal armaturlarindan oturucu kimi istifade etmek olar ( binanin kolonlari ile ). hetda kolona ayrica serit falan da yerlesdirmek llazim deyil . Sizde nece ? belesine etmek ucun normalar izin verir ya yox . Elimde cox mertebeli bina var lakin cebhe tamam susedir .enis ucun kullanilacaq yer tapa bilmirem. Lutfen yardim ederdiz . Evvelceden tesekur edirem

salam aleykum .qardaslar mene Azerbaycandan yaziyorum . Bizde Rusiya normalarinda yazirki torpaqlama eyni ola bilir . Meni maraqlandiran basqa soru . Lutfen yardim ederdiz. Bizim normalarda deyilirki binanin demir - beton konstruksiyasinin metal armaturlarindan oturucu kimi istifade etmek olar ( binanin kolonlari ile ). hetda kolona ayrica serit falan da yerlesdirmek llazim deyil . Sizde nece ? belesine etmek ucun normalar izin verir ya yox . Elimde cox mertebeli bina var lakin cebhe tamam susedir .enis ucun kullanilacaq yer tapa bilmirem. Lutfen yardim ederdiz . Evvelceden tesekur edirem

Sayın ali730, anladığım kadarıyla yüksek bir binanın tepesinden (paratoner tesisi için) topraklama iletkeni indirmek istiyorsunuz ama bina dış cephesinde uygun yer yok.

Havalandırma boşluğu gibi bir yerden indirip, oradan dışarı çıkarabilirsiniz paratoner iniş iletkenlerini. Ya da dış cephede "cephe giydirme" diye tabir ettiğimiz sistemden varsa bina ile bu kaplama cepenin arasındaki boşluktan indirebilirsiniz. Veya kablo kanalı ile iniş yapabilirsiniz (Kablo kanalı "balık sırtı kablo kanalı" olursa biraz daha az dikkat çeker.).
Binanın dış cephesinin fotoğrafları olursa biraz daha net düşünceler üretebiliriz aslında...

Tesekkur edirem cavab verdiyinize gore . Siz dediklerinizi neze almisam .Esas sorun odurki bizdeki normalarda deyilirki binanin beton kolonlarinin metal armaturlari ile enish yapin . Turkiyeden olan bir arkadas ise deyirki sizin kullandiqiniz normalara ( esaslara ) gore boyle yapmaq qadaqandir . Buradada kafadan ne ise elemek , sonra expertiza yoxlamasinda problemler cixardir . Yani bilmek isterdim ki kullandiqiniz esaslara (resmi gostericilere ) gore nece olmali .

Tesekkur edirem cavab verdiyinize gore . Siz dediklerinizi neze almisam .Esas sorun odurki bizdeki normalarda deyilirki binanin beton kolonlarinin metal armaturlari ile enish yapin . Turkiyeden olan bir arkadas ise deyirki sizin kullandiqiniz normalara ( esaslara ) gore boyle yapmaq qadaqandir . Buradada kafadan ne ise elemek , sonra expertiza yoxlamasinda problemler cixardir . Yani bilmek isterdim ki kullandiqiniz esaslara (resmi gostericilere ) gore nece olmali .

Rica ederim.

Bizim burada normalde şu şekilde bir uygulama olur ve hiç bir sorun da çıkmaz:
Paratonerden iki adet iletkenle çıkış yapılır (Her biri 50mm2 kesitindedir. Yani çapları 8 mm'dir)

Paratoner dış cepheye yakınsa eğer, iniş iletkenleri dış cephe duvarından inilir. Zeminden yaklaşık 2-2,5 metre yukarıda test klemensine girilir:

Test klemensinden de topraklama elemanlarına (elektrot, levha, topraklama ağı...) gidilir.

Paratoner bina dış cephesine akın bir yerde değilse eğer, iniş iletkenleri izole edilerek en yakın topraklama yapılacak yere taşınır.

Topraklama yapılan yerden biraz yüksekte bir yere test klemensi tutturularak iletkenler buraya girilir. Test klemensi çıkışından da topraklama sistemine bağlanır.

NOT: Resimler bakımı yapılan eski paratonerlere aittir. Yeni tesis edilmiş paratonerler değildir.

Not: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

omaj konusun tek bi arkadaş değinmişki bu önemlidir.. omaj 6 ( 5 veya 10 derler) ohm geçmemelidir.. paratoner ve topraklama hattı birleştirilebilir.. omaj da dikkate alınarak gerektiği kadar çubuk konulmalıdır. bu 3-5 değil belkide 10 olabilir..

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri