paratoner toplanması

arkadaslar suan kamu kurulusuna ait mevcut binalar yıkılıp yerine yenilerini yapacağız.Fakat mevcut binalarda paratoner bulunmakta bunlar elemanlarımız tarafından söküldü fakat şöyle bir sıkıntı oluştu burada ki yetkili kamu görevlileri bu paratonerlerin herhangi bir radyoaktif tehlike oluşturmadığına ve güvenliğini temin ettiğime ait bir yazı yada belge istemekteler.bende daha önce yıldırımın düşmediğini sadece uzun zaman önce yapıldığı için sadece bakırın oksitlendiğini bununda abartılacak durumda tehlike arz etmediğini ifade ettim ama adamlar yazılı bi kaynak yada belge türü bişey istiyorlar kendilerini sağlama almak adına bu hususta bildiğiniz yada herhangi bir yerde bununla ilgili bir yazı varmı tsk ederim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
bir anlamis miyjm? siz eski paratoneri zaten soktunuz topladiniz ve simdi akillarina gelmis. saka mibu:)
ayrica yildirim dusse de dusmese de sonucta bakir hat. neden radyoaktif olabilsin ki? yildirimla radyoaktivite kazanacak bir mamulu adam hangi akla hizmet kullanir ki:) onu isteyen arkadas saka yapmis olmasin:) :) :)

İlkin bende dalga geçiyorlar zannettim ama sonra baya bi konustular yok atom enerjisi kurumuna yollanacakmış felan müdürleri belge isteyince bakakaldım 3 paratoner var ve elemanlar söküp yere bırakmışlar direğinin üstünde radyoaktif tehlike yazılı olan levhayı mı gördüler yada biri bişey mi söyledi bilmiyorum ama kafam allak bullak ne yapmam gerektiğini idrak edemedim henüz

şimdi atom enerjisi kurulunun sayfasından baktım 2000 yılından önce radyoaktifli paratoner kullanımının 2000 yılından sonra yasaklandıgını yazıyo bina 65 te yapılmıs heralde burdaki paratoner o döneme ait ama devamında geri dönüşümü yazmıyor

simdi anlamadigimsu.
arkads sen yillardir o paratonerle yasadin, hic dert etmedin de sokulup kenara konunca mi derdinedustun:) :) :)
hem zaten sokulup atilacak mal degil mi bu. eski paratonerin kullanilmasi yasak zaten sanirjm, neyin derdindeler.

işte onu bir anlasam zaten artık kullanılmayacak imha et gitsin:D ama atom enerjisi kurulunun söyle bir yazısını götürecem onlara
'Paratoner üretiminde kullanılan radyoaktif kaynakların yarılanma ömürleri uzun olmasına rağmen yurt dışı üreticisi olan Amersham International –
İngiltere firması, paratonere monte edilmiş Amerisyum-241 ve Radyum-226 radyoaktif kaynaklarının verimli çalışma ömürlerinin kuru ve temiz havada 10 yıl olduğunu belirtmekte ve bu süre sonunda kaynağın değiştirilmesi gerektiğini tavsiye etmektedir.'
Zaten 2000 yılından önce kurulmus kafadan 15 yıl desek yinede kurtarırırz durumu bakalım yarın görecez neticeyi :d

ya birak usta ya bina sahibi gotursun sen ne dert ediyorsun, hem anladigim kadari ile sen zaten insaatci firmasin. senin isin degil ki:)

simdi anlamadigim bir sey var,
bizim de eski lisede ustalar paratoner degistirdi.
usta, o adamlar hic oyle giyinmeden direkt normal elbise ilendegistirdi paratoneri. madem bu makine radyoaktif, bu adamlar zarar gormuyor mu?
siz de oyle?
ayrica tahmin ediyorum ki, bu elementler, elektronlari ceksin diye konuluyor. yani bunlar etkisizlesince paratonerin korumasi dusuyor. e yani bu paratonerin belirli araliklarla yenilenmesi sart.
sen diyorsun usta sizin bina kac senedir tamir gormemis paratonerli. millet de oyle. bunu neden inslar bilmiyor?

simdi anlamadigim bir sey var,
bizim de eski lisede ustalar paratoner degistirdi.
usta, o adamlar hic oyle giyinmeden direkt normal elbise ilendegistirdi paratoneri. madem bu makine radyoaktif, bu adamlar zarar gormuyor mu?
siz de oyle?
ayrica tahmin ediyorum ki, bu elementler, elektronlari ceksin diye konuluyor. yani bunlar etkisizlesince paratonerin korumasi dusuyor. e yani bu paratonerin belirli araliklarla yenilenmesi sart.
sen diyorsun usta sizin bina kac senedir tamir gormemis paratonerli. millet de oyle. bunu neden inslar bilmiyor?

aynen oyle cok sacma geldıgını bılıyorum ama elektrik muh. diye her haltı yaptırmaya calısıyorlar neyse bakalım yarın konusacam durumu ızah edecem baktım olmadı uygun bı dılle salarım basımdan patrona devrederım :D

aynen oyle cok sacma geldıgını bılıyorum ama elektrik muh. diye her haltı yaptırmaya calısıyorlar neyse bakalım yarın konusacam durumu ızah edecem baktım olmadı uygun bı dılle salarım basımdan patrona devrederım :D
usta sen patron degil misin? o mudur ne diye senle muhatap oluyor ki:)
bana da telefoncu iken gelir musteri pazarlik etmeye calisirdi. ben direkt ustaya postalardim ne ugrascam:)

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri