parafudr neden korunur?

sn. sdc07 haklısınız ama basit düşünerek parafudrun önündeki sigortanın kısadevre anında nasıl atmadığını anlatmak epey dert

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Sanırım kısa devre anında atmasın diye o yüzden zaten NH sigorta seçiliyor diye biliyorum.

Benim bidiğim kadarı ile sigorta koymaktaki gaye eğer Parafudr arızalanır da fazlar kısa devre de kalırsa sigorta atıp fazları normale döndürmek burada ki kısa devre normal olarak fazların birbirene değdiği kısa devreyi kasdediyorum ayrıca arkadaşın dediği gibi parafudr ömrü olan bir eleman bu sebebden belirli zaman zarfında değişmek gerek

parafudrlar gerilime bağlı çalışan koruyucular oldukları için parafudr üzerinden geçecek yüksek akıma karşı koruma için sigortalı olarak yanlızca ag şebekede kullanılır çünkü YG şebekede akım oldukça küçüktür bu yüzden gerek olmaz.

kardeş aşırı gerilimin yani yıldırımın alçak gerilimi yüksek gerilim tarafı mi olur mu? yüksek gerilim parafudrlarını daha yüksek kesitte iletken ile bağladığımızı düşünürsek bu koruyucu sigortanın amperajı daha yüksek olacaktır. Zaten yüksek gerilimde de koymuyorlar pek sigorta parafudurlara...

parafudr trafonun ark boynozlarına veya topraklamaya dahil olan yerlerine yıldırım çarpması sonucunda parafudrdan geçip direkt olarak toprağa verilir. başka bir koruma telafuzunda ise trafonun anonim voltajının aksine yüksek bir voltaj geçişinde ark boynozlarına atlama yapar kısa devre olur kesici açar. ark boynozlarındaki voltaj parafudr yoluyla toprağa vierilip imha edilir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,167
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri