panodan kaç linye çekilebilir

etkga

Üye
arkadaşlar evlerde kullanılan dagıtım panolarından (sigorta kutularından) en fazla kaç linye çekilebilir böyle bir sınır,şart veya bir yönetmelik standardı var mı?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Arkadaşım herşeyin bir hesabı vardır. Elektrik konusunun hesabıda detaylı özen gösterilmesi gereken bir meslek sanaat dalıdır. Yapacağınız ev veya iş yerinde kullanacağınız motor ve cihazlar lambalar vs. nin gücünü hesaplayıp yüküne göre linye dağıtımı yaparsınız. Hepsinin bir kuralı vardır.

bende o hesabı sordum zaten mesela eve tek panodan 20 priz+aydınlatma linyesi dağıtılabilir mi yoksa sınırı varmı

arkadaşlar evlerde kullanılan dagıtım panolarından (sigorta kutularından) en fazla kaç linye çekilebilir böyle bir sınır,şart veya bir yönetmelik standardı var mı?

Sizin oncelikle evde besleyeceginiz elektrik aksamlarini ve adetlerini belirtmeniz gerekir. Ornegin ; priz sayilari, Camasir Makinesi , Bulasik Makinesi , Firin, ve benzeri... Ayrica, armaturleri de belirtmeniz gerekir ve guclerini , aski duy , Tavan Globu ya da Ayna Ustu Aplik, avize ve benzeri bir de guclerini belirlemeniz gerekir.Sonra Linyelere ayirmaniz gerekir ve kac linyeye sahip olacaginiz belli olur ona gore sigorta kutunuzu kac yollu olacagini secersiniz. Ic Tesisat Yonetmeliginde bunlarla ilgili gerekli hersey yaziyor , okuyunuz lutfen. Sonuc olarak; Tum elektrik aksamlarinin sayisini ve gucunu belirledikten sonra gucunuzu bulursunuz ve karar verirsiniz monofaze mi trifaze mi olacak ( 9 kW ustu Trifazedir )

NOT : Kurulu Guc ve Talep Gucunuzden karar vereceksiniz.

Dediklerinizden Anladigim kadariyla guce bagli .diyelim hesabi yapildi kurulu guc 20 kw cikti odalara 15 priz 5 aydinlatma dagildi hesabi yapildi yani panoya kac linye girecegi konusunda bir sınır yok. Ya bir yerde panoya en fazla 9 aydinlatma 7 priz girebilir diyordu o yanlis bir bilgi mi ozaman

Dediklerinizden Anladigim kadariyla guce bagli .diyelim hesabi yapildi kurulu guc 20 kw cikti odalara 15 priz 5 aydinlatma dagildi hesabi yapildi yani panoya kac linye girecegi konusunda bir sınır yok. Ya bir yerde panoya en fazla 9 aydinlatma 7 priz girebilir diyordu o yanlis bir bilgi mi ozaman

Dogrudur.

Ic Tesisat Yonetmeligi;

Aydınlatma ve priz devrelerine bağlanacak sorti sayısı bir fazlı devrelerde aydınlatma için 9, priz için 7’den fazla olmayacaktır.

bu sorti içinmiş tamAm.o zaman panoya gıren linye sayısında bi sınır yok hersey güce gore

bir linyedeki priz ve lamba sayısını aşmadıkdan sonra istediğin kadar arttır,özel linyeler de güce dahil olacak..

kolon hattı,sigorta,sayaç,braşman kablosunuda güce göre secmen lazım

Son düzenleme:
Merhaba Arkadaşlar;
Ben bir özel firmada AG proje kontrol işine bakmaktayım. işim gereği proje doğru mu çizilmiş yanlış mı çizilmiş ona bakmak. başka bir farklı durum yok.
ekte bugün karşıma gelen bir proje bulunmaktadır. gereksiz yerleri sildim.
Sorum şudur;
Proje de 5ci linye için 7 Sorti, 17 adet lamba yazılmış.
1) Burada olan Sorti sayısı doğru mudur ?
2) bir projede sorti sayılarını nasıl sayarım ?
Konuyla alakalı yardımcı olursanız sevinirim. Ne kadar açıklayıcı bilgi verirseniz sevinirim.

Ekli dosyalar

• 1.zip
    295.3 KB · Görüntüleme: 21

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri