Pano guc hesaplama

devil190795

Katılımcı Üye
merhaba arkdaslar...

10 adet 3kw motor
2 adet 2.2 kw motor
1 adet 1.1 kw motor
1 adet 5 kw motor
1 adet 600 va trafo
1 adet 0.37 motor
1 adet 0.75
2 adet 500 watt guc kaynagı 220\24 v
boyle bır pano var ben bu panonun toplam cekecegı akımı hesaplamak ıstıyorum bana yardımcı olursanız cok sevınırım

trıfaze sıstelerde Pxcosxkok3(1.73) le hesaplandıgını bılıyorum fakat tecrubelı abılerımden arkdaslarımdan bılgı almak en saglıklısı dıye dusunuyorum

tesekkurler

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
P=1,73xUxI üzerinden her bir gücün akımını hesaplayıp toplayabilirsin. Sen hesabını yap buraya yaz ona göre de eksiklerini biz söyleriz.

yorumlarınız ıcın cok tesekkur edeerım hepınıze esas formul
p=U X I X COS X 1.73

I= P\525.25 FORMULUNDEN 82 AMPER

Güçler.png

Motorlar genelde %100 yükle yüklenmezler. Bu nedenle 67-70 amper civarı muhtemelen panodan akım çekilecektir.(Eş zamanlı çalışmayan motorlar varsa çekilen akım daha da az olacaktır.)

Buna rağmen sn @TheRisky nin de belirttiği şekilde bir seçim doğru olacaktır.

konuya biraz geç müdahil oluyorum ama kusuruma bakmayın lütfen. Örneğin ; 5,5 kw motor kontrol edilecek bunun güç devresinde kullanacağımız otomat olsun veya kablo kesiti olsun bunun hesabını nasıl yapabiliriz.

5,5 kw motor kontrol

motor kw nın 2 katı rakam nominal çekeceği akıma denk gelir kaba tabirle yani 11 amper ideal yük akımıdır sigortayıda ona göre tercih edersin kablo kesiti ise mesafeye göre değişir ..

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,906
Son üye
maniacrelax

Yeni konular

Geri