Panasonic ile LPT Nasıl Okunur

jacksperov

Üye
iyi günler arkadaşlar bit 150 mm. cetvelli ekranda okumak istiyorum.nasıl yaparım örnek program varmı ekran easy wiem

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Merhaba

Ne sorduğunuzu anlayamadım biraz daha detay verebilir misiniz?

sayın ilgili ben açıkçası panasonicde dijital herşeyi yapabiliyorum fakat analog giriş ve çıkış yapamıyorum.Yani encoder.linner cetvel yada termokupl okuyamıyorum yani bilmiyorum vede analog çıkış nasıl yapaılır bilmiyorum.0-10 volt sürmek daha doğrusu açıklayıcı bir örnek bunları bir türlü yapamadım örnekte bulamadım .Bulduğum örnekte işte şu 32 bitlik data yı çarp şuraya kopyala falan açıklayıcı olmuyor.

Merhaba

Panasonic plclerde FP0 serisinin analog kartları 12 bit çözünürlüğe sahiptir.En basit analog giriş çıkış kartı FP0-A21 kartı dır.Bu kart üzerinde 2 analog giriş 1 analog çıkış bulunmaktadır.
Analog kart (fp0-a21) cpu dan sonra ilk sırada ise WY2-WY3 analog giriş WY2 de analog çıkış adresleridir.
ikinci sırada ise WY4-WY5 analog giriş WY4 de analog çıkış adresleridir.
üçüncü sırada ise WY6-WY7 analog giriş WY6 de analog çıkış adresleridir.

Plc içerisinden WY2 adresine herhangi bir data ile 4000 değerini gönderdiğinde maksimum çıkış alırsın.(akım veya gerilim)
Yine aynı şekilde analog giriş tipine göre (akım veya gerilim) maksimum değeri verdiğinizde plc içerisindeki WX2 adresinde 4000 değerini okursunuz buna göre artık bölme veya çarpma işlemi ile nasıl bir değer göstermek istiyor iseniz bunu ayarlarsınız.

Yukarıda basit bir analog okuma ve yazma özelliğinin nasıl yapıldığını anlattım.
Analog okumanın nasıl yapılacağı, analog kartınıza ve kullandığınız software göre farklılık gösterir.

Encoder de yine kullandığınız plc tipine göre okuma adresi ve özelliği değişir.

Yukarıdaki konular hakkında soru sormak istediğinizde aşağıdaki maddelere açıklık getiriniz.

1-Kullandığını editörü belirtiniz (FPWINPRO mu? FPWINGR mi?)
2-Kullandığınız plc tipini belirtiniz.
3-Kullandığınız analog kartı ve plc de hangi sırada olduğunu belirtiniz.
4-Encoder okumak istiyor iseniz, yine hangi plc yi kullandığınızı, kaç adet encoder bağlayacağınızı belirtmelisiniz.

Çok teşekür ederim panasonic destek şimdi denemek için elimde bir plc var kodu silinmiş bir ekran bulup deniyeceğim elinize sağlık birde bir sorum olucaktı FPX ile 4 eksen kontrolü yapılıyormuş 4 ekseni aynı anada sürebiliyormuyuz?

Merhaba

Dört ekseni aynı anda sürebilirsiniz, ancak çıkış Khz leriniz düşer.

Son düzenleme:
Khz düşer deninizya acaba yavaşlama anlamındamı yani amacım 4 eksenli bir robot olmazmı bu plc ile?

Merhaba

4 Eksenli robotu çalıştırabilirsiniz ancak KHz düşmesi demek hızınızın (eksen hızının) düşmesi demektir.(Servonun devri/rpm)
Hızını arttırmak içinde servo sürücüsü üzerinden çarpan veya bölen değeri ile oynamanız gerekir.
Sonuç itibari ilede 1 turdaki çözünürlüğünüz azalır.Ancak yinede bu şekilde robot kontrol edilebilir.

çok teşekkür ederim bana fp x ve 4 adet servo motor bir ekranla nasıl bir eğitim seti yapabilirim yarın başka bir iştede kullanacağım kendimi geliştirecek ve bir uygulamadada kullanıcağım bir malzeme listesi ve fiyatı söylüyebilirseniz minettar olrum herşey için çok sağolun

Merhaba 4 servoyu 2şer li grup yaparak 2 lineer enterpolasyon uygulaması yapabilirsin.
FPX-c30TD ve Easyview MT6070ih 7inç operatör paneli işini görür.
Fiyat konusunda ne yazık ki yardımcı olamam.Bunun için Savior Merkezi araman gerekmektedir.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri