Panasonic Hmi - Plc - Servo Soruları

Merhaba

FPWINGR yazılımında DF(yükselen) veya DF/ (Düşen kenar) herhangi bir kontaktan sonra bu komutu u eklerseniz istediğiniz olur.
FPWINGR.jpg

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Merhaba Panasonic Destek. Ben Fp0r-c32cp kullanıyorum.Size 2 sorum olacak.
1- Enkoder ile aldığım pulseleri işlemek istiyorum. Örneğin 0. Kanaldan gelen pulsleri dt90300 okuyor. Ben belirli bir kontağa göre dt90300 ü sıfırlıyorum fakat dt90300 ü dt100e de yazdırıyorum f1 komutu ile fakat dt90300 ü sıfırladığımda dt100ün sıfırlanmasını istemiyorum onun dt90300 ün artış miltarına göre devam etmesini istiyorum. Bu olayı dt90300 ü kullanmayıp x0 girişini kullanarak pulse catch ile yapmak çok basit fakat. X0 ı kullandığımızda çok pulse hatası yapıyor bu hata hız arttıkça daha da artmakta bunu nasıl çözebilirim?

2- Puls çıkışı aktif iken program üzerinde başka yerde pulse ile alakası olmayan bir yerde değişiklik yapıp compile edince pulse çıkışı pulse üretmeyi durduruyor pulse makrosunun kontağını pasifleştirip tekrar aktif yapmak gerekiyor kontağı df olarak değil direk düz kontak kullanıyorum. Böyle bir sorun Fpx plc de yok neden fp0r de böyle bir sorun var? Pulse komutu f172

Şimdiden Teşekkürler.

Merhaba

1.sorunuzun cevabı aşağıdaki gibidir.
Adsız.jpg

2.sorunuzun detaylarını öğrenebilmem için aşağıda gösterdiğim Status Display ekranının bilgisini bana gönderebilir misiniz?
Adsız.jpg

hata.jpg

Ekran görüntüsü böyledir. Sizde deneyebilirsiniz. Puls çıkışını aktif edin ondan sonra programın başka yerinde ufak bi değişiklik yapıp compile edin puls çıkışı duracaktır taki puls çıkışını pasif yapıp tekrar aktif yapıncaya kadar.

Ayrıca bir sorumda F177 Home return ü bir türlü çalıştıramadım. FP0R manual sayfa 8-35 deki örnek programla bile olmadı bu hatayı verip duruyor. F177 ye ayrıca kontak atadım yükselen kenar yaptım dataları aktarımları düz kontak ve yükselen kenarlı denedim hiç bir türlü F177 yi çalıştıramıyorum....Aldığım hata budur ...
hata2.jpg

PLC configuration dan Pulse output y0/y1 home input x4 ü seçtim bu sefer hata vermiyor fakat işlemde yapmıyor.?

hata3.JPG

Örneklerinizi denedim ikiside çalışmadı. Benim işime yarayan mod1 programı ama ch0 olarak denedim olmadı ch1 olarak denedim olmadı f172 ile çalışıyor yani çıkışlarda sorun yok ama kademeli durdurmak istiyorum ve bunun için ayrıca uğraşmaktansa home1 fonksiyonu işime yarıyor mantıkta fakat çalışmıyor.....

4. soru olarak şöyle bir durum var F172 puls makrosunu kullanırken yada F171 puls makrosunu kullanırken örneğin;

Inital Speed 10
Target Speed 30000
Acceleration time 30000
Deceleration time 30000

Yaptığımızda eğer kurulu bir sisteminiz varsa işlem aynen şöyle işlemektedir. Örnek önce 1000 çıkış 1sn sonra 5000 çıkış 1sn sonra 7000 çıkış 1sn sonra 10000 çıkış diye merdiven çıkar gibi puls yükselişi yapıyor buda çok kötü bir görüntü yani yokuş çıkmıyor merdiven çıkıyor. Bunu nasıl yokuş çıkar gibi puls çıkışını ayarlayabiliriz?? Yani anladığım kadarıyla pulsin çıkışa tepkisi çok geç anlık olarak çıkış yükselmiyor belli peryodlarda yükselme yapıyor.

Merhaba

Bir önceki mailimde size gönderdiğim her iki örnekte çalışmaktadır.
Sizin çalışmıyor demenizi anlayamadım.
Ben sizin uygulamanıza özel bir örnek göndermedim.Standart home arama örneği yapıp gönderdim.
Öncelikle çalışmadığından neyi kastettiğinizi çözmeliyiz.
Bu komutları tetiklediğinizde plc pals üretmeye başlar.
Sizde plc hataya mı geçiyor?
Çıkış ledlerinde pals ürettiğini görmüyor musunuz?

Dün iyice uğraştım ve sonunda başardım anlayamadım yani yaptığım uyguladığım şeyler aynıydı sanırım. PLC configuration daki ayarlar plc yi kapatıp açmadıktan sonra bazen işlemiyor sanırım sonunda çalıştı.

Bir sornraki sorum için yardımcı olmanız mümkün müdür?

4. soru olarak şöyle bir durum var F172 puls makrosunu kullanırken yada F171 puls makrosunu kullanırken örneğin;

Inital Speed 10
Target Speed 30000
Acceleration time 30000
Deceleration time 30000

Yaptığımızda eğer kurulu bir sisteminiz varsa işlem aynen şöyle işlemektedir. Örnek önce 1000 çıkış 1sn sonra 5000 çıkış 1sn sonra 7000 çıkış 1sn sonra 10000 çıkış diye merdiven çıkar gibi puls yükselişi yapıyor buda çok kötü bir görüntü yani yokuş çıkmıyor merdiven çıkıyor. Bunu nasıl yokuş çıkar gibi puls çıkışını ayarlayabiliriz?? Yani anladığım kadarıyla pulsin çıkışa tepkisi çok geç anlık olarak çıkış yükselmiyor belli peryodlarda yükselme yapıyor.

Merhaba

Bir önceki mailimde size gönderdiğim her iki örnekte çalışmaktadır.
Sizin çalışmıyor demenizi anlayamadım.
Ben sizin uygulamanıza özel bir örnek göndermedim.Standart home arama örneği yapıp gönderdim.
Öncelikle çalışmadığından neyi kastettiğinizi çözmeliyiz.
Bu komutları tetiklediğinizde plc pals üretmeye başlar.
Sizde plc hataya mı geçiyor?
Çıkış ledlerinde pals ürettiğini görmüyor musunuz?

Merhaba

4.sorunuzda belirtiğinizi tam olarak anladım diyemem ancak F171 veya F172 komutlarında verdiğiniz rampa zamanı sonunda istediğiniz hıza ulaşabilirsiniz.Arada 1sn beklemesini anlayamadım.

Örnek olarak;
F171 komutu istediğiniz rampa süresinde hızlanarak sizin belirttiğiniz maksimum hıza ulaştıktan sonra yine sizin belirttiğiniz adıma kadar durmadan hareket eder.

Daha önceki sorularınız arasında bulunan FP0R serisi plc pals üretirken online modda herhangi bir değişiklik yaptığınızda pals çıkışının kesilmesi olayını inceledim.

Dediğiniz gibi böyle bir durum var, ancak Panasonic bu plc de pals komutu detaylarını verirken böyle bir durum olduğunu belirtmiş.
Ne yazık ki bu bir sorun değil plc modelinden kaynaklanan bir özelliktir.Bu modeli bu şekilde kabul edeceğiz.

Teşekkür ederim pals komutu kesilmesi hakkındaki verdiğiniz bilgi için. Yani bu sorun pek zorlayıcı birşey değil fakat uygulama halinde üretimde makina çalışırken en ufak bir değişiklikte makina duruyor o yüzden sıkıntı olabiliyor fakat zorlayıcı bir durum değil.

4. Sorumda size 1sn bekliyor hızlanıyor dediysem örnek olarak yani kesin 1sn değil. Daha detaylı anlatayım.
Değerler Şöyle olsun
Inital Speed 10
Target Speed 30000
Acceleration time 30000
Deceleration time 30000

Değerlere göre 30sn de 50khz e çıkacak bir puls çıkışı bu.
Olması gereken. Start verildikten sonra her msn başına hız sürekli değişmesi rampa şeklinde hızın artıp yaklaşık 20sn sonra bizim belirlediğimiz 30khz hızına çıkması lazımdır.
Fakat Şöyle oluyor. Rampa yerine Basamak şeklinde artış oluyor. Her an her msn hız değişmiyor yani 30.000 hz e her msn de artışla ulaşamıyorum. 3 -5 basamakta 30000hz e ulaşıyor puls çıkışı. Puls üretmeye başladığında örneğin önce 1000khz oluyor 1sn sonra 5000khz oluyor ve 1sn sonra 10khz oluyor bu hız atlamaları bir anda oluyor yani 1000khz den 5000khz e 1 sn içerisinde rampa şeklinde değil zıplayarak artış olmaktadır. Yani 30khz e gelene kadar 4- 5 zıplama yapıyor puls. daha da iyi anlatılması gerekirse. Pulsi bir kanguru sayın zıplayarak yokuşu 3-4 adımda çıkıyor. Ama olması gereken pulsin araba gibi yokuşun her noktasına dokunarak çıkmasıdır.
İnşallah anlatabilmişimdir.

Merhaba

4.sorunuzda belirtiğinizi tam olarak anladım diyemem ancak F171 veya F172 komutlarında verdiğiniz rampa zamanı sonunda istediğiniz hıza ulaşabilirsiniz.Arada 1sn beklemesini anlayamadım.

Örnek olarak;
F171 komutu istediğiniz rampa süresinde hızlanarak sizin belirttiğiniz maksimum hıza ulaştıktan sonra yine sizin belirttiğiniz adıma kadar durmadan hareket eder.

Daha önceki sorularınız arasında bulunan FP0R serisi plc pals üretirken online modda herhangi bir değişiklik yaptığınızda pals çıkışının kesilmesi olayını inceledim.

Dediğiniz gibi böyle bir durum var, ancak Panasonic bu plc de pals komutu detaylarını verirken böyle bir durum olduğunu belirtmiş.
Ne yazık ki bu bir sorun değil plc modelinden kaynaklanan bir özelliktir.Bu modeli bu şekilde kabul edeceğiz.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri