pıc de ds1302 calısmıyor

ufukshn

Üye
pic 16f877 ile saat ve analog verıyı lcd ye yazdıracagık fakat ds1302 simülasyonda calısmasına ragmen board da calısmıyor 5 v ve 1.5 volt beslemelerı osılatör baglantıları sımılasyonun aynısı ama calısmıyor sızce neden olabılır yardımlarınızı beklıyorum ..

LCD ye bir şey yazınca çalışıyor mu. yani herşey çalışıyor da ds1302 mi çalışmıyor

lcd de analog aldıgım volt yazıyor ama aynı zamanda saat yazması lazım saat saymıyor..daha dogrusu 1- 1- 2-1- yazıyor

Ekli dosyalar

• DSC_2709.jpg
    DSC_2709.jpg
    95.6 KB · Görüntüleme: 14
Data çıkışlarına 3 tane 10k pull up direnç takılacak yani 5-6-7 bacaklar 10k ile +5volta bağla

Data çıkışlarına 3 tane 10k pull up direnç takılacak yani 5-6-7 bacaklar 10k ile +5volta bağla
10 k degılde 4.7 k direncte bagladım ama birsey degısmedı ... bir baska arkadas ta dırenclerle gnd ye baglamamı söylemıstı onuda denedım ama oda işe yaramadı .fotografta göründüğü gibi kalıyor saat

3 direnç dediğim gibi kalsın. Onlar gerekli yani temas vs birşeyleri kontrol etmek lazım. Avometreyle bacaktan bacağa bağlantı kontrolü yap sonra programa yoğunlaş

ds1302 nin reset pinini toprağa bağla sonra elektrik ver. Ondan sonra bacağı pic e bağla bakalım fark olacak mı

3 direnç dediğim gibi kalsın. Onlar gerekli yani temas vs birşeyleri kontrol etmek lazım. Avometreyle bacaktan bacağa bağlantı kontrolü yap sonra programa yoğunlaş

ds1302 nin reset pinini toprağa bağla sonra elektrik ver. Ondan sonra bacağı pic e bağla bakalım fark olacak mı
tamm sımdı denıyorum ama rst pini 5.pin ona toprak bagla dedınız oncekı yorumda 5 e 5 v bagla deıstınız hangısını yapayım

Dirençler duracak +5 e bağlı olarak onları elleme. Ben tel ile yapılan bağlantıyı pic den sök toprağa bağla diyorum. Sonra devreye gerilim ver. Sonra da pic e bağla yine

dedıgınız gıbı 5ten pıce gıdenı cıkarıp topraga verdım enerjı verdıkten sonra cıkarıp tekrar eskı yerıne taktım fakat entegrenın asırı ısındıgını farkeetım boyle yapınca sonuc olarak yıne aynı calısmadı :(

MERHABA ilk olarak 1.5 v pil değilde 3v pil kullanın birde ds1302 şarz ayarlarını sıfırlayın aşırı ısınmanın sebebi çalışmaya başlayıp pil i şarz etmesinden kaynaklı olabilir. ben şaz etmek istediğimde aşırı ısınmış ve çalışmamıştı ayrıca birde pic in ayarlarını kontrol edin isisde çalışıp uygulamada çalışmaya biliyor kodlarıda paylaşırsan daha kolay olur hata bulması

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri