Pil Punta Makinası Nasıl Yaparız?

Arkadaşlar ben bobinaj ve el aletleri ustasıyım pil punta makinası yapmak istiyorum.. Trafosunuda kendim saracağım trafo çıkış gerilimi kaç volt ve kaç amper olmalı bilğisi olan varsa yardımcı olursanız sevinirim...

Selamun aleyküm

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/tromatik-trafo-sargısı-hesaplama-programı.186/

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/bobin-teli-Çapları-ve-trafo-sipir-hesap-programı.9325/

Sitede trafo hesap vb arama yaparsanız siz de sonuç elde edersiniz.
Bu makine neyi puntalamakta? Yaparsanız buradan resimleri ve detaylarıyla paylaşmanız çok yararlı olabilir. Mekanik bir kısım otomasyon seri üretim düşünürseniz paylaşmanız ufkumuzu açar.

Bu arada invertör çanta kaynak makinalarında 5 A e inenleri var. Siz belki bunların daha da küçüğünü yapsanız invertör bir devre daha da kaliteli olabilir.

Başarılar dilerim.

... pil punta makinası ... Trafosunuda kendim saracağım...

Pil puntaları bildiğimiz sanayi tipi puntalar gibi " trafolu " değil.
Büyücek değerli kondansatör mesela 12-18 Vdc doldurulur ve uygun değerlerde seçilmiş bir thristor yardımı ile buton vasıtası ile bir anda boşaltılır...

180 W. gücünde 220 volt giriş,2 volt çıkış bir trafo ile pil punta aparatı yapılabilir.2 Volt çıkış sargısı 4 mm. çapında emaye bobin telinden yapılmalıdır.Punta kontaklarına giden kablolar 16 mm. kare olmalıdır.Anlatılan sistem uygulandı,çalışıyor.Kolay gelsin.

bi tane tabanca havya al çıkış uçlarına punta makinası çene kısmı yap süper çalışıyor.Bu dediğim küçük çapta kaynaklar için

merhaba ,Mikrodalga fırın trafosuyla pil punta makinası yaptık ,zaman ayarlaması nasıl yapabiliriz ? 20 milisaniye çalışıp akımı kesmesi lazım birde akım ayarı yapabilirmiyiz ? saygılar

Merhaba ustlarım. Burada konu olduğundan yeni bir konu açmadan sorayım dedim.

Geçenlerde de forumda bahsetmiştim. Elimde 150 wattlık bir ups trafosu var. Çıkışı 7 volt civarındaydı yanlış hatırlamıyorsam. Ben bunun sekonderini çıkarıp kalın kablolarla tekrar sarsam 2 volta falan ayarlayacak şekilde: Pile punta yapabilir miyim? Bu haliyle denedim olmadı.

Malum bu yöntemi mikro dalga fırın trafosuyla yapıyorlar ama elimde ondan yok.

Teşekkürler.

merhaba ,mikrodalga fırın trafosuyla pil punta makinası yaptık ,zaman ayarlaması nasıl yapabiliriz ? 20 milisaniye çalışıp akımı kesmesi lazım birde akım ayarı yapabilirmiyiz ? saygılar
Ondelay timer ile yapabilirsin.Akım ayarı için de trafo besleme onune dimmer bagla gerilimi dusurursen akımda duser.

Fikriniz güzel de .dimmer'i anlayamadım.Dimmer hangi devreden oluşuyor. sinus akım verip trafoyu çalıştırabiliyor mu.?

Forum istatistikleri

Konular
128,129
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri