PİC16F877A

emretinmaz

Üye
Merhaba arkadaşlar. pic17f877a ile yeşil dalga trafik sinyalizasyonu yapmaya çalışıyorum. Programlama dilim de assembly. Devrenin simulasyonunu proteus ta yaptım sorunsuz çalışıyor ancak board a kurduğum zaman hicbir cıkış alamıyorum. Bunun nedeni assembly de başlangıç ayarlarını yapmamış olmam olabilir mi? Ama programım proteus ta sorunsuz çalışıyor. Acaba proteus programın başlangıç ayarlarını otomatik yapıyor olabilir mi? Yoksa programı pic e atmayı mı beceremedim?

osilatör v.s. ayarlarını nasıl yaptınız.. proteusta besleme otomatik verilir devreyi proteus çizimine göremi yaptınız?

Proteus çizimlerini ve uygulamanızı detaylı resimlerseniz belki hatayı daha kolay bulabiliriz.

Kolay gelsin.

Assembly de yazdığım programım bu. Herhangi bir ayar yapmadım ama. Program bu haliyle proteus ta çalışıyor.
Şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• Yeni Metin Belgesi.txt
    2.2 KB · Görüntüleme: 17
Program proteusta düzgün çalışıyorsa belki hex i pice atarken sorun yaşıyorsunuz.

pic e programı nasıl atıyorsunuz? hangi programlayıcı hangi program aracılığıyla ayrıca asm dosyasını nasıl hex koduna çeviriyorsunuz buda önemli.

Derleyici olaram mpasm kullanıyorum.
Programa bakma şansınız olduysa eğer konfigurasyon ayarları yok. Proteus bu ayarları kendisi yapar mı?
Proteusta çalışıyor olmasına rağmen bu tanımlamaları yapmalımıyım? Hatanın bu kısımda olduğunu düşünüyorum.

Proteus bazı kararları otomatik algıladığı için çalışma olasılığı yüksektir.

mpasm ile derleme yaparken watchdog ayarı code protection ayarı osilatör ayarı ( xt - rc - internal osc ) gibi ayarlar yokmu ? Ben program yazmayı bilmiyorum ancak bu ayarlar ya program yazarken yada program compile ederken giriliyor olmalı.

Evet programa baktım konfigürasyon ayarları yok. Ancak bu ayarlar bir yerden giriliyordu tam hatırlamıyorum bir bakayım bende araştırayım.

Şimdiye kadar derlediğim programlarda söylediğiniz gibi ayarlarla karşılaşmadım ben bu konuda yeni olduğumdandır belki.
Peki çok teşekkür ederim bende bir yandan araştırayım.

Başlangıç ayarlarını yapmadiysan zaten derleyicin hata verir, eğer giriş çıkış ayarlarını yapmadiysan diyecem programı inceledim ayarlar yapılı ,yazılımı pice atarken osilator tipini yanlış seçmiş olabilirsiniz yada baskinizda teknik bir hata olabilir.

pic konfigürasyon ayarları ne zaman ne anlama gelir? Aşağıdaki konfigürasyonlar on ve off olduklarında ne değişir. Bu ayarlar her pic programlanırken girilmesi gereklimidir?

WDT_ON
PWRT_ON
PROTECT_OFF
MCLR_ON
INTRC_OSC_NOCLKOUT
BODEN_OFF
BOD_OFF
LVP_OFF
XT_OSC

Derleyicim hata vermiyor.
Bu ayarların bir kısmını sonradan bende ekledim ancak tam olarak ne anlama geldiklerini bilmiyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri