PİC ÇAMAŞIR MAKİNESİ KONTROLÜ PROJE ÖDEVİM YARDIM

komedi94

Üye
picde çamaşır makinesi kontrolü projem var uğraştım hoca kabul etmedi sizdem ricam programı yazıp
isiste çizip yollayabşlirmisiniz

yapmaya çalıştığım aşamalar:
1-giriş çıkışları yaptım. 1 buton 3 çıkış bunlar ön yıkama ,yıkama,durulama
2-if ile butona basdım.
3-belli bir seviye su alıp sonra duracak(anlayamadım)
4-alınan su 20c ısınacak 10dak makine çalışacak (süreyi delay_ms aile yaparım ama sıcaklık nasıl olacak)
5-suyu boşaltıyor
6-tekrar su alıp 60c ısınacak 30dk çalışacak
7-tekrar su boaşltılacak
8-durulama suyu alınacak
9-40c ısıtılıp 10dk çalışacak
10-makine suyu atıp 5dk çalışıp duracak.
sıcaklık ve su alma olayını microcde nasıl yapacam yardım
ben hazırcı değilim ama yardım olmadanda zor

picde çamaşır makinesi kontrolü projem var uğraştım hoca kabul etmedi sizdem ricam programı yazıp
isiste çizip yollayabşlirmisiniz
Anahtar teslim istiyorsun?!

tam açıklayıcı olmadı biraz daha ayrıntılı bilgi .siz yazsanız programı bende hatalarımı görürürm

inanın o kadar uğraştım en zor proje bana geldi

Isı değerlerini NTC sensörle alabilirsin su seviyesinde basınç sensörü kullanabilirsin bu konpanetleri tanı yardıma ihtiyaç duyarsan yine yardımcı olalım ama tüm ödevi bize yaptırtma

Son düzenleme:
size yaptırtmıyorum yazın diyorum bende yanlışlarımı görerek yazarım.bnu yapmam lazım yoksa bu okul bitmeyecek

Sen programı koy hatan var mı nerede diye yorum yapılır yol gösterilir!

yapmaya çalıştığım aşamalar:
1-giriş çıkışları yaptım. 1 buton 3 çıkış bunlar ön yıkama ,yıkama,durulama
2-if ile butona basdım.
3-belli bir seviye su alıp sonra duracak(anlayamadım)
4-alınan su 20c ısınacak 10dak makine çalışacak (süreyi delay_ms aile yaparım ama sıcaklık nasıl olacak)
5-suyu boşaltıyor
6-tekrar su alıp 60c ısınacak 30dk çalışacak
7-tekrar su boaşltılacak
8-durulama suyu alınacak
9-40c ısıtılıp 10dk çalışacak
10-makine suyu atıp 5dk çalışıp duracak.
sıcaklık ve su alma olayını microcde nasıl yapacam yardım
ben hazırcı değilim ama yardım olmadanda zor

Merhabalar...

Şu an ödeviniz program yazmaya kadar gelişmemiş. Dilerseniz hep beraber önce donanımsal gereksinimlerimizi ortaya koyalım gerekli input ve outputları tesbit edelim. Daha sonra bunlara göre bir pic ve yazılım düşünelim. Benim bilgim yazılım kısmına yeterli değil ancak algoritmayı kurup devreyi tasarlamakta yardımcı olurum. Daha sonrasında yazılımdan anlayan arkadaşlarla hangi dili kullanacaksanız ona göre yardım olmalısınız.

Size sorum bu proje gerçekten uygulanabilir bir projemi olmalı yoksa simülasyon mu olacak. Gerçekten uygulanabilir bir proje olacaksa input ve output adetleri fazla olacaktır. Yok simülasyon olarak bir board üzerine lambalar koyup lambalara motor selonoid v.s. adlandırılıp temsili olarak kurgulanacak ise işiniz çok daha basit.

Önce buna karar verin daha sonra cevaba göre yol alalım.

Mesela,

Outputlar;

1- giriş suyu selonoidi
2- drenaj pompası
3- ısıtıcı rezistans
4- tambur motru

İnputlar ;

1- sıcaklık sensörü
2- program düğmesi
3- tambur içindeki sıvının seviyesini ölçme ( sıvı seviye anahtarı )
4- kapı anahtarı

gibi sıralanabilir bu duruma göre 4 input 4 output olarak kullanabileceğimiz bir pic kullanmalıyız.. Bunlar değerlendirilecek buna göre bir devre düzenlenecek. Sonrasında yazılım buna göre yazılacak. Devrede ekran isteniyormu büyük ihtimal sensör var sıcaklık görmek isteyeceksiniz. v.s. v.s.

Aslında proje çok güzel bir proje ve örnek teşkil edebilecek bir proje.

Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri