Oyuncak Arabamın Pil Sorunu Var

Merhaba arkadaşlar.

Geçenlerde uzaktan kumandalı bi araba aldım çok kaliteli sayılmaz 100tl civarında. Sıkıntı, pilinin hiç dayanmaması. 10 - 15 dk içinde bitiyor.Pillerden pek anlamam ama üzerinde 6 adet şarjlı pil var kalem pil büyüklüğünde. toplam 7,2v yapıyor. kendi adaptörüyle şarj ediyorum. Ben istiyorum ki hem bu 7.2 olan volt u yükselteyim 9 - 12voltlara hemde şarjı hemen bitmesin bide elimdeki adaptörle veya herhangi bi adaptörle şarj edebileyim. bunu nasıl yapcam. isteklerimi karşılaması için nasıl bir pil almalıyım. Çok şey istemedim inş. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Kapasitesi 3000mAh olan şarjlı kalem piller mevcut.Elektronikçiye gidin size onlardan 6'lı bir grup yapsın.En uygun çözüm budur.Voltajı artırırsanız pilleriniz daha çabuk biter.

yardımlarınız için teşekkürler. peki bu pilleri nasıl adaptörle kaç voltla şarj etmeliyim?

Üzerinde en az 2700 Mah piller bulunan pil şarj aleti satın alın. 4 tane pil şarj aleti ile birlikte gelir 2 tane de ayrıca satın alırsınız hiçbir sorununuz kalmaz.

Kesinlikle katılıyorum.. yüksek kapasiteli pil almak en iyisi.. ama oyuncak arabalarda bu piller hepsi plastik kılıflın içinde olabilir. yani dışı jelatinimsi bir malzeme ile sarılıdır. bunun yerine yüksek kapasiteli aynı ölçülerde pil alıp oyuncak arabanıza takabilirsiniz. kendi şarj aleti şarj eder ama çok uzun sürebilir. onun yerine başka bir şarj aleti kullanın derim ama akımı çok yüksek olmasın dikkat edin.

Benim oyuncak arabamın pil sorunu var. Pili hemen bitiyor hiç dayanmıyor. Bin a den oluşan sekizli bir gurup yapmışlar. Elektronikçiye gidersem fiyatı en az ne kadar tutar?

Son düzenleme:
Eğer gerilimi 9-12 Volta yükseltirseniz arabanın devresindeki elemanları bozabilir veya yakabilirsiniz ama eğer elektronikten anlıyorsanız devrenin girişine bir voltaj regülatörü koyabilirsiniz ve gerilimi daha yüksek olan pil alabilirsiniz :)

Merhaba arkadaşlar.

Geçenlerde uzaktan kumandalı bi araba aldım çok kaliteli sayılmaz 100tl civarında. Sıkıntı, pilinin hiç dayanmaması. 10 - 15 dk içinde bitiyor.Pillerden pek anlamam ama üzerinde 6 adet şarjlı pil var kalem pil büyüklüğünde. toplam 7,2v yapıyor. kendi adaptörüyle şarj ediyorum. Ben istiyorum ki hem bu 7.2 olan volt u yükselteyim 9 - 12voltlara hemde şarjı hemen bitmesin bide elimdeki adaptörle veya herhangi bi adaptörle şarj edebileyim. bunu nasıl yapcam. isteklerimi karşılaması için nasıl bir pil almalıyım. Çok şey istemedim inş. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Burda bir kaç kısıtlama olacak. Birincisi pil yuvasının ölçüleri daha fazla pil takamazsınız. Pil yuvasına girebilen en yüksek akımlı pillerden alın. Süre yine yetmez ise bir takımda yedek alın iki katı uzun süre kullanırsınız. Çok fazla abartmayın tadında bırakın bir süre zaten hevesler geçecek kullanım süreleri düşecektir. Başıma geleni yazayım kararınızı siz verin. Çocuğuma (aslında kendime) 90 lı yıllarda ilk uzaktan kumandalı 4 çeker bir cip almıştım. Kalem pil ile ilk kullanımı alkalin olmadığından kısa sürdü şarjlı pil alarak süreyi uzattım. O zamankiler 600mA nikel kadmiyum idi. Vartanın 750 mA liklerini görünce 10 adet almıştım hala kapasitesi düşükte olsa elimde çalışır durumda bir kaç tane var. 6 adet AA pil ve kumanda devresi için 1 adet 9 volt pil ile çalışıyordu. 9 volt pil kutusuna 2 adet pil ilave ederek kumanda devresini de AA pil gurubuna bağladım. Böylece şarjlı pil ile 7.2 volt olan beslemeyi 9.6 volta çıkardım. Normalde 6 adet pilin voltajı 9 volt olduğundan 0,6 volt fazlasını uygulamış oldum yükte bu da düşeceğinden sürekli tam voltajında çalışmış olacaktı. Sonuç çok güzel oldu hızlı ve atak bir hale geldi ama bir sakıncası oldu güçlenen pile plastik dişliler zayıf geldi rampalarda cırttt dişli sıyırmaya başladı. Düz yolda sorun çıkarmıyordu isterseniz sizde deneyebilirsiniz. Başka birinde 8 adet 750 mA pil gurubu yerine o zamanlar yeni çıkan 2500 mA liklerden gurup yaptırarak kullandım süper oldu. Hem süre uzadı hemde hızlı ve atak oldu voltaj değişmedi ama motorlar istediği kadar akımı çekebildiği için performansı katlandı.
Şimdi bunu neden oyuncak üreticileri yapmıyor sorusunu sorup cevabın vereyim. Maliyetlerin düşük ve araç ağırlığının hafif olması için pili en düşük akımlı seçiyorlar. Profosyenel araçlarla bu istekleri karşılıyorlar ama fiyatlar 10 -20 kat daha fazla oluyor. Bizim yaptığımız değişiklikler araç ömrünüde kısaltıyor. Maliyetlerde yüksek oluyor. Araca verdiğim kadar bataryasına da harcamıştım. Benimkiler hala bir yerlerde çalışır durumda duruyorlar sizinkiler ne kadar durabilir-dayanabilir bilmiyorum. Kontrol altında kullandırırsanız sizinkilerde durabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,891
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri