Otopark Araç Sayısı Sayma

aliaga

Üye
benım bır otoparkım var 40 arabalık ben gırıse bır kırmızı bırde yesıl ısk koymak ıstıyom, icerıde 40 arac oldugunda kırmızı yansın, aracların sayısı 40 asagıda olursa devamlı yesıl yansın tabı 40 tane arac varken 1 tane cıktıgında dırek yesıle gecsın sızden bu soruyu cozmenızı ıstıyorum..

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
arkadaşım senin bahsettiğin olay alışveriş merkezlerinde var.mesela A-B-C-D bloklarında kaç araç olduğunu gösteriyor ve kaç araç için yer olduğunu söylüyor.kolay bir sistem

plc kullanarak yaparsanız bir up down counter kullanarak yapabilirsiniz.

yaptırmak ıstıyorsan bu sistemı yardımcı olalım

yaptırmak ıstıyorsan bu sistemı yardımcı olalım

:)kendım yapacağım dersende farketmez sankı yaptırmak ıstıyorsun gıbı geldı :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
gayet basit bir devre olacaktır bu yapılabilir ciidden.D

garaş giriş kapısına 2 tane sensör baglarsın biri aracların girişini diğeri çıkışını algılar.araç geçtimi sensör lojik 1 olur ve plc sayıcısı 1 artar sayıcı 40 olunca kırmızı led yanar,araç çıktığında diğer sensör aktif olur ve sayıcı bir azalır çıkışa bagladığın led yeşil yanar mantık bu tabi bu uygulama için PLC kullanmak mantıksız pic ile yapmak daha ucuz :)

araçların geçtiği yerden yaya geçmesin yoksa sensörler onlarıda araç kabul eder :)

merhaba arkadaşlar bu işi biz yaparız tabi ben yaparım diyenler olabilir peki araç giriş çıkışı için bir sensör bağladık diyelim .bu sensörde plc ye bağlandı plc üzerinde yazılımı atılacak bir rs 232 çıkışı oluşturabilirmiyiz. :))

araç çıkışlarına takılan bir sistem sayesinde eksilen araç olduğunda kırmızı lambayı yakacak sistemler var alışveriş merkezlerinde buna benzer sistemler var

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri