Otomatik kumanda

Mokoki

Üye
selamlar benim çalıştıgım fabrikada 7 tane klima santrali var bu santrallerin kumandası tek bir panodan yapılıyor 14 tane yıldız üçgen motor baglı her bir santrale ait start butonu var ve termiklerinden alarm uçları bır sırene baglı attıgında alarm veriyor benım sorunum elek dalgalanması oldugunda termık atmıyor fakat kontaktörler devreden çıkıyor dolayısıyla alarm vermiyor panonun oldugu yerde bır personel yok motorlar kontaktorler devreden çıktıgı ıçın duruyor buda ıstenmeyen durum. start butonu yerıne pako salterde kullanamıyorum çünkü elek kesintisinde pako 1 konumunda oldugu için elk geldıgınde tekrardan devreye giriyor oda tehlikeli bir durum.herhangi bir plc kullanmadan bu malzemelerle bu sorunumu nasıl giderebilirim yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
sisteme küçük güçlü bir ups bağlayıp.elektrik kesintisinde ups üzerinden alarmı devreye sokabilirsin.

sayın Mokoki

kontaktörlerinizde yardımcı kontak olması lazım, kapalı yardımcı kontak kullanarak kontaktör dvereden çıktığı zaman lambayı veya sireni devreye alabilirsin. sinyal lambası yakarsanız ufak bir ups işinizi görecektir. pek sağlıklı olmaz ama 9V'luk pil bile kullanabilirsiniz...

Son düzenleme:
Arkadaşım, Elektrık kesıntilerinde, görevli personelin Klimaya giderek kontrollü çalıştırması ,işletmecılık yönünden en uygunu bence,
ama dersenızki, kendisi çalışsın. O zaman 0-1 anahtarla çalıştırıp, her motor üçgen devresıne geçtiğinde, bir sonrakı motor için ayrı bir zaman rölesı baglayarak, az bekletme ile o motoru calıştırabilirsiniz. İlk motorda zaman rölesi üzerınden çalıştırılarak, elektrık geldiği andaki dalgalanama ve gerılım farklılıklarında da az bekleme ıle kurtulabılmek mümkün bence..
İyi çalışmalar dılerım..

sayın Mokoki

kontaktörlerinizde yardımcı kontak olması lazım, kapalı yardımcı kontak kullanarak kontaktör dvereden çıktığı zaman lambayı veya sireni devreye alabilirsin. sinyal lambası yakarsanız ufak bir ups işinizi görecektir. pek sağlıklı olmaz ama 9V'luk pil bile kullanabilirsiniz...

bencede bu işlem çok daha basit diğerlerine göre :d

sayın volcanoos verdiğin bilgi için sağol ama sistem çalışmazken siren sürekli çalışacak biz buna ayrı anahtar bile kulandık ama devreye almayı unuttukları için daha kalıcı bir çözüm arıyoruz.yinede teşekkürler.

Bir yerde okumuştum kontaktör bobin uçlarına kondansator baglarsak kısa sureli yani saniyelik kesintilerde kontaktoru devreden çıkartmıyor fakat bunu denemedim çünkü kondansator gucu ne olacak bilmiyorum bunun hakkında bilgisi olan arkadaş varmı ilgilendiğiniz için teşekkürler bu arada

merhaba arkadaşlar bence kumanda devresine ups beslersen bu sorunu cozersin.LOGO kulanarak bir alm devresi yapabilirsin start basıldı zaman alarm kumanda da devere girer eger bu arada motor durursa alarm verir.stopo basıldı zaman da alarm devresi devre dişi kalır.bilmem anlata bildimmi

sayın hasan arkadaşım guzel anlatmışsın fakat herhangi bir lojik kontrolu yada bir ups kullanmadan sorunu çözebilirmiyim onu araştırıyorum o yüzden elimdeki malzemelerle bu sorunu çözmem gerekiyor bu konuda yardımlarınızı bekliyorum

mokoki yardımcı kontaklarla bir zaman rolesi işinizi görür örneğin 60saniye ikaz eder selamlar.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri