Otomatik Kumanda Sorusu

ernuynk

Üye
Merhaba,

Resimdeki sorunun otomatik kumanda devresi için yardımcı olabilecek var mı? Genel hatlarıyla devreyi çizdim fakat stop butonuna basıldığında 3.motorun çalışmaya devam etmesi gerekiyor onu halledemedim.

Grafiği anlatacak olursam soru şu şekilde: Start (Tek konumlu, mühürleme yapılmalı) butonuna basıldığında 3 motorda çalışmaya başlayacak. 5 sn sonra 2.motor duracak. Daha sonra çalışmaya devam eden 1. ve 3. motordan "Stop" butonuna basıldığında 1.motor duracak fakat 3.motor çalışmaya devam edecek. 10 sn sonunda da 3.motor duracak.

Şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• kmnda.png
    kmnda.png
    1.7 KB · Görüntüleme: 10
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
bu devre işini görür .start butonuna bastığında m3 motoruna ait kontaktörün yardımcı kontağı ile mühürleme yapar.starta bastıgında bütün motorlar ve zaman röleleri devreye girer.tr 1 zaman rölesi 5 sn sonra kontakları konum değiştirir ve m2 motorunu devreden çıkarır.stop butonuna ne zaman basarsan bas m1 i durdurur.10 sn sonra tr2 kontakları konum değiştirir ve tüm sistem durur.sistem en başa döner.tekrar start a basarsan aynı şeyi tekrarklar.

Ekli dosyalar

• DENEME.jpg
    DENEME.jpg
    59.8 KB · Görüntüleme: 66
bu devre işini görür .start butonuna bastığında m3 motoruna ait kontaktörün yardımcı kontağı ile mühürleme yapar.starta bastıgında bütün motorlar ve zaman röleleri devreye girer.tr 1 zaman rölesi 5 sn sonra kontakları konum değiştirir ve m2 motorunu devreden çıkarır.stop butonuna ne zaman basarsan bas m1 i durdurur.10 sn sonra tr2 kontakları konum değiştirir ve tüm sistem durur.sistem en başa döner.tekrar start a basarsan aynı şeyi tekrarklar.

Teşekkür ederim :)

Yalnız bu sistemde, Start butonuna basıldıktan 10 sn sonra 3.motor duruyor gibi. Soruda stop'a basılınca 1.motorun durması ve bundan 10 sn sonrada 3.motorun durması isteniyor.

2.zaman rölesinin önüne 1.motorun normalde kapalı kontağını koydum. 3.motorun önüne de 2.zaman rölesinin normalde kapalı kontağını koydum. Soru çözüldü gibi :)

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri