otomatik açılan çöp kutusu

bsraaa

Üye
Merhaba arkadaşlar
Bilgisayar bölümü öğrencisiyim.Elektrik ve elektornk bilgim yok Fotoselli ve algılıyıcı sensor ile otomatik acılıp kapanan bir çöp kovası proje ödevimiz var ben bunu nasıl yaparım? elektronik devre şeması nasıl olmalıdır yardımlarınızı acill bekliyorum
İyi çalışmalar

Fotosel yada algılayıcı sensör ,

Genel mantık olarak bir alıcı sensör vardır. Bu sensöre gelen bilgi ( ışık ısı ses v.s. ) ölçüp buna göre bir röle transistör aktif edilir ve bu şekilde bir komut çalıştırılır.

ldr fotosel için bir ışık kaynağı ve bunun karşısına fotosel yerleştirilir. Çöpü atmak için elinizi yaklaştırdığınızda bu ışık akısında bir değişim olur ve bunu ldrye uygulanır. ldr bunu değişken direnç olarak devreye verir ve devrede buna göre reaksiyon alır.

Tüm sensörler bu ve benzeri mantıkla çalışır. Fotosel devreleri yada ışıkla aktif olan yada karanlıkla aktif olan röle devrelerini forumda yada google da araştırırsanız bir çok bilgiye ulaşırsınız.

Öncelikle teşekkür ederim internette olan fotosel devreleri örn aşagıdaki resimdeki devre olabilir mi yapsam olur mu? aaa.jpg

Öncelikle teşekkür ederim internette olan fotosel devreleri örn aşagıdaki resimdeki devre olabilir mi yapsam olur mu?Ekli dosyayı görüntüle 16589

"IR obstacle" diye bak kardeşim

Öncelikle tesekkür ederim by lent ...IR obstacle baktım cıkan devre şemaları benim işimi görür mü benim hiç bir bilgim yok elektrik ve devrelerle

Görür hem bilginiz olmaması araştırmanıza, bilen kişilerle arkadaşlık kurmana engel değil elk-elektronik bölümündeki arkadaşlarına bi kafa pardon başvur, sinyal çıkışını nasıl kullanırım direk olur mu yükseltmek mi gerek röle şart mı? ;) Sosyalleşmeni de sağlar

buna benzer bir proje bizde ögrencilerle yapmıştık şöyleki herhang bir kişi çöp kutusuna seslendiğinde çöp kutusu kapagı açılacak çöp kutusuna çöp atıldıgında kutu teşekkür edecek kapak kendilğinden kapanacak
biz burda tahta çöp kovası araba dogru akım silecek motoru svicmont besleme 24v ses sensörü kendimiz yaptık, ır verici alıcı sensör (çöp atıldığını anlamak için)kapak açıldı kapandı limit siviç pic 16f84 gayet güzel oldu

Forum istatistikleri

Konular
127,961
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri