oto anten beslemesi için yardım

bresson

Üye
merhaba arkadaşlar,
ekte fotoğraftaki şema oto anten besleme devresi oluyor. mavi uca 12v veriliyor devrenin en önemli özelliği tek yöne akım iletmesiymiş. devre şeması bir kısmı ve elemanlarından kondansatör ve dirençer görünüyor fakat biraz (hatta çok) acemi olduğum için devre şemasını ve elemanlarını çözmede yardımlarınızı bekliyorum. iyi günler. IMG_1220.JPG

Dostum bu devre filtre gibi görünüyor. Onlarda direnç değil bobin sanırım. Bu devrenin amacı nedir besleme yapılacak bişey göremiyorum. Siz ne amaçlıyorsunuz.

Şema çözme? tek yöne akım iletmes? hangisi yapıyor.. Alt tarafı 2 uç 4 eleman.... devre altını da resimle

Şema çözme? tek yöne akım iletmes? hangisi yapıyor.. Alt tarafı 2 uç 4 eleman.... devre altını da resimle

şema çözme evet !! şekildeki devre yolları tam olarak gözükmüyor o sebepten , tek yöne iletme !! üretici firmanın yazısı 2010 sonrası araba antenleri 5-6 v civarı bir besleme ile çalışıyorlar. araştırırsanız sizde öğrenebilirsiniz . arabaya sonradan 2din navigasyon takınca radyo çekmiyor antene 5v besleme gidemediği için bu BASİT çihaz anten tarafına adaba dan gelen 12v akımı 5v civarına düşürüp antene yolluyor. TEK yön davası bu 5v anten tarafına gitmeli tuner tarafına elektrik verdiğinde tuner kartı bozuluyor. o yüzden tek yönlü akım deniliyor. araştırırsanız bunları ögrenebilirsiniz. evet çok basit bir devre fakat ben acemiyim forum demek yardımlaşmaktır. saçma sapan bilmeden ahkam kesmek değildir. madem cok basit dersin ki anten gelen kabloya 50v 10 mikrofarad kondanstörü bagla + ucuna direnc ??? ohm ( bobin ?? ) hangisi ise seri bağla ucuna resimdeki yeşil paralel bağla gibi. belki düzün bir cvp veren olur diye umut ederek iyi günler dilerim ...

Biraz acemi olduğunu ilk mesajında söylemişsin ben de bilgim dahilinde(bir kaç sene haşır neşirim) bu elemanların bu işi yapmayacağını söyledim! Biraz araştırsan veya sorununu tam söylesen ilk mesajında ona göre cevap yardım bulurdun, kablo renginden gitmeyip de kablo cinsinden yapısından ne kablosu ne amaçla nerde kullanılır bilgisine de sahip olurdun bir de elinde olmayan devre için yardm istemişsin bu da ayrı mevzu ... Yardım isteyen sensin bi zahmet firmanın linkini koy araştırmanı kendin yap!

Adam birşey dememiş bi dovmedigin kalmis @bresson bu ne şiddet bu celal?

GT-I9100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Biraz acemi olduğunu ilk mesajında söylemişsin ben de bilgim dahilinde(bir kaç sene haşır neşirim) bu elemanların bu işi yapmayacağını söyledim! Biraz araştırsan veya sorununu tam söylesen ilk mesajında ona göre cevap yardım bulurdun, kablo renginden gitmeyip de kablo cinsinden yapısından ne kablosu ne amaçla nerde kullanılır bilgisine de sahip olurdun bir de elinde olmayan devre için yardm istemişsin bu da ayrı mevzu ... Yardım isteyen sensin bi zahmet firmanın linkini koy araştırmanı kendin yap!

bak arkadaşım tavrın ukalaca ve hala ukalalık yapıyorsun birincisi bu elemanlar bu işi yapmaz diyorsun bu elamanlar dünyanın her yerinde kullanılıyor bknz. http://www.ebay.com/itm/Car-Antenna...6294?pt=US_Radio_Antennas&hash=item3f2d7f70b6 linki incele istersen !! ahkam kesmek ve ukalalık kolay. senden birşey istemedim bana git kendin yap diyemezsin !!! burası bir paylaşım platformu ve takıldığım konuda ukala olmayan forum adabını bilen arkadaşlardan fikirlerini istedim. bu arada ben reklamcıyım firmamın adı myajans gizliden msj yazan biri değilim istersen özelden yaz telefonumu da verim ... bu arada elinde olan devrenin kopyasını çıkarmak zaten çocuk işi elimde olmadığı için, daha bilgi sahibi olan üyelerden fikir istedim... bilmeyenin ahkam kesmesini değil ....

Korktum... buzzz... yaşım 35 Bildiğin gibi birbirimizi görmesek de soru ve hitap şeklinden aşağı yukarı eğitiminden karakterine kadar ipuçları veriyor insanlara kendini tanıtıyorsun. İlk cevabıma takıldıysan verdiğim cevap gibi 10 senedir işin içindeyimbu elemanların bahsettiğin veya okuduğun ve bizlere aktardığın özellikleri yapamayacağını söyledim, derdini ayrıntılı anlatırsan hızlı daha doğru cevap alabilirdin, cevabıma takılmak yerine 2-3 sayfadan elemanların görevine bakar bana hak verir veya vermezdin, ama sen farklı yol seçtin yerinde bekledin kolaya kaçtın 1 ayı doldurmuşsun bi ilerleme yok.

Korktum... buzzz... yaşım 35 Bildiğin gibi birbirimizi görmesek de soru ve hitap şeklinden aşağı yukarı eğitiminden karakterine kadar ipuçları veriyor insanlara kendini tanıtıyorsun. İlk cevabıma takıldıysan verdiğim cevap gibi 10 senedir işin içindeyimbu elemanların bahsettiğin veya okuduğun ve bizlere aktardığın özellikleri yapamayacağını söyledim, derdini ayrıntılı anlatırsan hızlı daha doğru cevap alabilirdin, cevabıma takılmak yerine 2-3 sayfadan elemanların görevine bakar bana hak verir veya vermezdin, ama sen farklı yol seçtin yerinde bekledin kolaya kaçtın 1 ayı doldurmuşsun bi ilerleme yok.
benim yaşım da 40 dostum ve gerçekten korkmalısın da !!! burda karakter analizine gerek yok benim işim elktronik değil !! ürünü linkteki adresten satın aldım geldi ve çalışıyor aksine çok ilerleme var ama senin gibi kıt zekalılarla uğraştığım için kendime kızıyorum sana minik dünyanda basarılar...

benim yaşım da 40 dostum ve gerçekten korkmalısın da !!! burda karakter analizine gerek yok benim işim elktronik değil !! ürünü linkteki adresten satın aldım geldi ve çalışıyor aksine çok ilerleme var ama senin gibi kıt zekalılarla uğraştığım için kendime kızıyorum sana minik dünyanda basarılar...
Az laf çok iş, benden sana başarılar. Forumu paylaşım amaçlı diyorsun, satın aldığın cihazın devresini önlü arkalı paylaş bakalım başka üyeler faydalansın o zaman!

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,918
Son üye
mustafa 909

Yeni konular

Geri