Osilatör(bağımsız frekans ve görev oranı ayarlı)

Shehit4066

Üye
Basit 555 osilatörlerinin aksine, frekans ayarı yapılırken görev oranı (duty cycle) etkilenmeyecek, görev oranı ayarlanırken de frekans etkilenmeyecek. Kare dalga üretilecek. 30-9000 Hz arasında değişken frekanslı olacak. Arkadaşlar proje ödevim nerden başlamalıyım hangi entegreyi kullanmalıyım yardımcı olurmusunuz

http://www.interfacebus.com/pulse-generator-squarewave-oscillator-circuits.html
lm124-opamp-square-wave-generator-circuit.jpg

opamplı osilatör kullanabilirsin.
görev ayarı için 220k pot kullanabilirsin 2 diyotla birlikte
lm124-opamp-pulse-generator-circuit.jpg

r1 ve r2 yi tek bir potansiyometre gibi düşün. opampın - ucu potun orta ucu.

Son düzenleme:
Teşekkür ederim cevabınız için fakat ben daha önce osilatör devresi tasarlamadığım için hangi entegre ,hangi eleman ve nasıl bağlantıları oluşturulur herhangi bir fikrim yok, tecrübesizim bu konuda. .Nasıl bir yol izlemem gerektiği hakkında detaylı bilgi verme şansınız var mı ? Yada örnek bi çalışmanız var mı ? Kaynak bulmakta ve ne yapacağım hakkında fazla bir şey bulamadım. şimdiden teşekkür ederim.

Devrenin eleman değerleri üzerinde yazıyor.
Ben size devrenin çalışmasını anlatayım.
Diyotlu osilatör: Devreye mesela 0 ve +10 v. besleme verildiğinde - input potansiyeli 0 volt + input potansiyeli 5 volttur. bu durumda v0=10v (yaklaşık) olur. Böylece vouttan gelen 100k sebebiyle + input potansiyelide 6.66 volta çıkar. Çıkış 10 volt iken - input gerilimi (0.001uf) r2 ve seri bağlı diyotten gelen akımla artmaya başlar. - input gerilimi 6.66 volta ulaştığında vout şasi potansiyeline döner . artık + inputtaki gerilim 3.33 volttur ve - inputtaki gerlim 3.33 volta düşünceye kadar r1 ve seri bağlı diyot ile kapasitör gerilimi deşarz edilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,912
Son üye
mavilacivert11

Yeni konular

Geri