Opel Corsa C Gösterge Paneli Arıza

enigmac

Üye
image.jpeg
Merhaba değerli forum üyesi arkadaşlar. Opel corsa c aracım var. Aracımın gösterge paneli devresinde fotoğrafta bulunan (16 bacaklı siyah şey) devre elemanı (adını bilmediğim) bu dünyadaki görevinden daimi olarak emekli olmuştur. Bu parçanın değişmesi gerekmektedir ancak hiçbir şekilde bu parçayı bulamıyorum. Acaba nerede satılır kimde vardır bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

Devre elemanının üzerinde 48CD9VM (üstte), ULQ2003A (altta) yazmaktadır

Adını bilmeyip,siyah şey diye tanımladığın
elemanın bozuk olduğunu nasıl anladın?

O elemanın katalogu ektedir.Yüksek akım ve gerilimli darlington transistör elemanıdır.

Ekli dosyalar

• ULN2003A-D.PDF
    76.9 KB · Görüntüleme: 13
Elemanı bulmanız kolay, ancak kendi başınıza değiştiremezsiniz. Boşuna uğraşıp panele zarar vermeyin. Bilen birine yaptırın. (Arızanın ne olduğu ve nereden olduğu da belli değil)

Saygılar...

oto kilometreciler var onlar yada elektronikçiler yapabilir onu evde yapamazsın.

Sorunun o parçadan olduğuna eminim çünkü gösterge soketini taktığımda göstergede kontak takılı değilken 4-5 tane led (arıza lambası yağ lambası uzun far lambası sol sinyal lambası enjektör kızdırma lambası) çalışıyor. Ve o parça inanılmaz ısınıyor. Bu yüzden arızanın o parçada olma ihtimali yüksek diye düşünüyorum. Ayrıca 48cd9vm yazısı bir şey ifade etmiyor mu? Herhangi bir ulq2003a olur mu

Ayrıca ulq2003a sop 16 (smd model) lazım aliexpress hariç hiç bir yerde bulamıyorum. Türkiyede bulabileceğim bir yer var mıdır?

BElirttiğim gibi dip model kullanabilirsin yeteri kadar yer varsa, el lehim becerin iyiyse yapacağın bu basit tabi tersi ...
7097671133_ab4bfff320.jpg

BElirttiğim gibi dip model kullanabilirsin yeteri kadar yer varsa, el lehim becerin iyiyse yapacağın bu basit tabi tersi ...
7097671133_ab4bfff320.jpg
Eyvallah hocam. SMD bulamazsam anlattığınız şekilde yapmayı deneyeceğim. Çok teşekkür ederim.

Gerçekten arızanın ordan olduğunu düşünüyorsan ve aletin yoksa bir cep telefonu tamircisine götür 5 dakikada yapar. Fiyatı da fazla olmaz.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri