opamplarla mesafe ölçümü

zacnblnt

Üye
ben opamp kullanarak mesafa ölçümü yapmak istiyorum.yardım ederseniz sevinirim.

Arkadaşım sadece op-ampı temel alarak uzaklık ölçümü yapman mümkün değil. Önemli olan sensörün.. Sonik, IR?? Yakın zamanda yaptığım bir araştırmadan IR sensör yapmanın pek amatör işi olmadığı sonucuna vardım (kısa mesafeler için basit bir sensör yapmak mümkün ama o daha çok var-yok bilgisi veriyormuş). Ultra sonik mesafe ölçer devresini ise nette rahatlıkla bulabilirsin.

Arkadaşım sadece op-ampı temel alarak uzaklık ölçümü yapman mümkün değil. Önemli olan sensörün.. Sonik, IR?? Yakın zamanda yaptığım bir araştırmadan IR sensör yapmanın pek amatör işi olmadığı sonucuna vardım (kısa mesafeler için basit bir sensör yapmak mümkün ama o daha çok var-yok bilgisi veriyormuş). Ultra sonik mesafe ölçer devresini ise nette rahatlıkla bulabilirsin.
sensörde kullanılacak ancak pic yerine opamp kullanmam gerek

pic şart değil yallnız opamp bir sensör değildir.
mesafeye orantılı olarak sinyal üreten bir sensörden gelen veriyi opamp ile yükseltir sonra mesela bir adc yardımıyla 8 bitlik veriye çevirip onuda 7 segmente uygun hale getiren bir entegre kullanarak çıktı alabilirsin.

teşekkürler bu arada opampın sensör olmadığını biliyorum sadece genelde pic programı gönderileceğini düşündüğümden opampla yapılması gerektiğini ifade ettim ;)

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri