omik, endüktif ve kapasitif yük ne demek?

cybercup

Üye
Omik endüktif ve kapasitif yüklerin tanımları ne demek arkadaşlar bi türlü tanım yapamadım yardımcı olurmusunuz. Birde akım düz telden, bobinden ve kondansatörden geçerken ne olur sorusunu cevaplayamadım...

Omik yük direncin; endüktif yük bobinin; kapasitif yük kondansatörün güç harcaması demek. Bobinli devrede akım geçerken sürekli zamanda bobin kısa devre olur; kondansatör açık devre akım akmaz olur.

kısa kısa örneklerle açıklayım.

Omik yük: Akkor flemanlı ampul, rezistanslı cihazlar

Endüktif yük: İçerisinde bobin bulunan cihazlar (Ac motor gibi), florasan (Sargılı balastı olan)

Kapasitif yük: İçerisinde kondansatör bulunan cihazlar (pc, fax, printer , Tv gibi)

Ali bekir yıldız'ın kısım1-kısım2 den oluşan kitapları bu temel konularda çok iyidir, Kocaeli'de de bolca bulunur , tavsiye ederim

Omik endüktif ve kapasitif yüklerin tanımları ne demek arkadaşlar bi türlü tanım yapamadım yardımcı olurmusunuz. Birde akım düz telden, bobinden ve kondansatörden geçerken ne olur sorusunu cevaplayamadım...

Arkadaşım bu yük türleri gerilim ile akımın aralarında elektriksel açı oluşturmalarıdır..Omik yükte grilim ile akımın arasında bir çı yoktur.Endüktif yükte akım gerilimden 90 derece geri kalır.Kapasitif yükte ise 90 derece ileridedir.Tabi bu değerler saf yükler için geçerlidir.Uygulamada saf yükler kullanılmaz.Yani 90 derece geri kalmaz ama 60 derece kalabilir.Birde cevaplandıramadığınız sorununda cevabını vermiş oldum aslında ama tekrarlıyayım, akım düz telden geçince gerilim ile arasında bir açı oluşmaz.kondansatörden geçince akım gerilimden ileridedir.Bobinden geçincede geride kalır.

Omik yük direncin; endüktif yük bobinin; kapasitif yük kondansatörün güç harcaması demek. Bobinli devrede akım geçerken sürekli zamanda bobin kısa devre olur; kondansatör açık devre akım akmaz olur.
ilave edelim:
ikinci cümledeki bilgi sadece DC gerilim için geçerli, AC uygulamalarda frekansa baglı olarak kondansatör empedansı düşerken bobin empedansı yükselir.

tüm yorumlara teşekkür ederim arkadaşlar sağolun fakat camby kardeş ben istanbuldayım :)

Arkadaşlar bildiğim kadarıyla rezistanslar omik yük oldugu için kompanze edilememektedir
bir çay ocagında 2000w kazan ısıtıcı var aylık elektrik tüketimi 200,00 tl yi buluyor bu sarfiyatı kondansatörle düşürebilirmiyim bilen varsa lüfen yazsın teşekkürler

Böyle bir buluş,daha icadedilmedi ! Yarım ısıda çalıştırmak işinize yarar ise,devreye,akıma uygun bir diyodu seri olarak bağlayabilirsiniz.Diyotun iki ucunu da, adi bir anahtar üzerinden köprülerseniz,anahtar kapalı iken 2000 w,açık iken 1000 şeklinde kullanabilirsiniz.Daha dü-
şük güç için,dimmer kullanabilirsiniz.

peki hocam 220 v/220 v 2000 w özel trafo sarılsa sonrada trafo uzerinden ısıtıcıyı beslesem paralelindede uygun kapasitör bağlasam olurmu bu düşüncem doğrumu doğruysa hesabı nasıl olur teşekkür ederim birde yukarıdaki yazınızda diodu rezistansa seri bağlamanın mantığını tam anlayamadım?

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,597
Son üye
CTure

Yeni konular

Geri