Ohm kanunu hakkında

Onur11

Üye
Merhabalar
Benim ohm kanununa öğrenirken aklıma takılan sorular var. Yardımcı olabilirseniz sevinirim
Gerilimin iki kutup arasındaki potansiyel olduğunu öğrendim. Belli dirençte bir iletken üzerinden gerilim artırılırsa akım da artar yazılı. Peki potansiyel düşükken yani gerilim düşükken akım nasıl yüksek olabiliyor. mesela 12v 30 amperlik cihazlar gibi. 12 volt - 30 amperi karşılayabilecek bir gerilim midir iletken yeterli kalınlıkta ve kısalıkta.. birim voltun aktarabileceği akım limiti yok mudur?Sanırsam düşük voltta elektron transfer potansiyeli az oluyor?
Bir kişi yanıt verebilirse sevinirim
Teşekkürler

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Ohm kanunda akım, gerilim ve direnç teorik olarak 0 ila sonsuz arasında kabul edilir. Yazdığınız 30 amper de akımı sınırlıyorsunuz.

Akımı akan su miktarı olarak düşünün. Gerilim de suyun yüksekliği. Bu suyun bir kaynağı ve kaynağında bir kapasitesi olmalı. Suyun kaynağı eğer bir bardak ise ne olursa olsun 1 bardak su vardır. Siz 200 gram su akıtabilirsiniz. İster damla damla ister bir anda. Damla damla akarsa saniyede 1 gramdan 200 saniye akar. Ters çevirirseniz 1 saniyede 200 gram akar. 1 durumda akım 1 gram (1 mili amper) ise 2 durumda akım 200 gram (200 mili amper dir).

Suyun kaynağı deniz ise ve bu deniz hiç bitmeyecek ise (devamlı dolduruluyor) 1 santim yükseklikten (1 volt) yada 220 santim Yüksekten (220 Volt) olmasının önemi yok. Eğer su yolu (direnç) uygunsa teorik olarak sonsuz miktarda su akıtabilirsiniz.

Bilmem biraz anlaşılır hale geldi mi?

Merhabalar
Benim ohm kanununa öğrenirken aklıma takılan sorular var. Yardımcı olabilirseniz sevinirim
Gerilimin iki kutup arasındaki potansiyel olduğunu öğrendim. Belli dirençte bir iletken üzerinden gerilim artırılırsa akım da artar yazılı. Peki potansiyel düşükken yani gerilim düşükken akım nasıl yüksek olabiliyor. mesela 12v 30 amperlik cihazlar gibi. 12 volt - 30 amperi karşılayabilecek bir gerilim midir iletken yeterli kalınlıkta ve kısalıkta.. birim voltun aktarabileceği akım limiti yok mudur?Sanırsam düşük voltta elektron transfer potansiyeli az oluyor?
Teşekkürler
12v 30amperi karşılayamazsa 30 amper diye bir şey olmaz veya 30 ampervarsa o zamanda 12v olmaz.slm

Merhabalar
Teşekkürler
Ohm kanunu: Devreden geçen akım gerilimle(POTANSİYEL FARK) doğru dirençle ters orantılıdır. Yani gerilim arttıkca akım artar direnç arttıkca akım azalır formülle: U(gerilim)=I(akım)xR(direnç). Buranda akımı çekersek I=U/R olur ve bu formüle göre U arttıkca akım artar. Mantıksal olarak buradan gerilim düşükse akımda düşük olmalıdır sonucu çıkmaz. Örneğin aküler 12 volt ama 100 ampere kadar akım çekilebilir. Devreden geçen akımı devreye bağlı olan alıcı belirler. Bu alıcı 220 voltla çalışıyorsa devreden geçen akım 220 voltu etkilemez. Devreden 1 amper geçiyorsa ohm kanunundan R=U/I dan sonuç 220 ohm çıkar. Devreden geçen akım 10 amperse yine formülde yerine koyarsak sonuç: 22 ohm çıkar. Eğer 220 voltluk devreden akım geçmiyorsa bir dirençte yok demektir. Devreden geçen akım aynı zamanda P=UxI formülüne göre gücü belirler.

Birim voltun aktarabileceği akım limiti üretece bağlıdır. Yani akü yada santrallerde üretilen elektrik akım limitini belirler. Eğer üretilenden fazla tüketen bir alıcıyı devreye bağlarsanız alıcının istediği gücü karşılamak için akım artmaya başlar üreteç yetersiz kaldığından gerilim düşer ve devreden aşırı bir akım akışı olur frekans düşer sorunlar ortaya çıkar.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri