OG Trafo Hesabı Nasıl Yapılır

hidayet73

Üye
Arkadaşlar benim bir sorum olacak cevap verebilirseniz yada bir dosyayla anlatırsanız sevinirim.
17 bloktan oluşan bir site düşününün. Burda iki tip blok olsun. Bir tanesi A tipi bir taneside B tipi.
A tipi Bloklardan oluşan dairelerin gücü 12500 W
Atipi Bloklardan oluşan ortak mahallin gücüde 31000W olsun
B tipi blokların daire gücü 14250W
B tipi bloklardan oluşan ortak mahallin gücüde 33500 olsun
şimdi benim sorum şu buraya konulacak trafonun hesabını nasıl yapacağız ve trafo gücü ne olur. Bunu bu örnek üzerinden açıklarsanız sevinirim. Şimdiden ilgilenen arkadaşlara teşekkür ederim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
güç derken talep mi kurulu güç mü bu önemli çünkü...

Daire güçlerini soruyorsan hepsi kurulu güç olarak kabul edelim.
birde bloklardan A tipi bloklardan 9 tane B tipi bloklardan 8 tane olduğunu varsayalım. Şimdiden teşekkür ederim.

arkadaşım bir talep gücü hesaplamalısın , ben senin yerinde olsam tüm gücü toplar hesaplar bu kurulu gücü 0, 6 (talep faktörü ki konutlar icin bile yüksek sayilir) ile carpar talep gücümü hesaplarım, ondan sonra da KWATT/0,8=KVA gücü hesaplarim
Bu arada daha kitabi olmak istiyorsan her ev için 5 kvatt a kadar 1 ondan sonraki kisimlar icin 0,4 talep katsayısı ile her daire için ayri ayri güçler toplarsin daha sonra dediğim şekilde 0,8 e bölerek trafo gücünu bulursun

TRAFO GÜÇ HESABI

A tipi Blok =12500 W
A tipi Blok(ortak) =31000 W
B tipi Blok =14250 W
b tipi Blok =33500 W

TOPLAM KURULU GÜÇ 91250 W

( TÜM KURULU GÜÇLERİ TOPLUYORUZ (TRAFO HESABI YAPILIRKEN TALEP GUC ALINMAZ HER ZAMAN KURULU GUC ALINIR)

TALEP FAKTÖRÜ:1.00

TALEP GÜCÜ:91250X1,00=91250 W

Cos ø = 0.8 ile

TRAFO GÜCÜ:91250/0,8=114 KVA

BU DA YAKLASIK OLARAK 160 KVA LIK TRAFO TESISI YETERLI GELECEKTIR.

sayın ampera bu çok büyük bir iddia bence ,talep gücü trafo hesabi yapilirken alınmıyorsa ne zaman aliniyor sizce? bence bu konuda yaniliyorsunuz, talep gücü zaten ekonomikliğin sağlanması için aliniyor ..

hocam ben 1.5 senedır proje sektorunde calısıyorum hıc bır zamn trafo projelerımı talep guc almadım talep guc elektrık tesısatlarında kullanılrız kuvvet projelerınde de talep guc kullanılmaz kullanılsaydı benım 1.5 de yaptıgım tum trafo projelerım onaylanmazdı saygılar..

bir evdeki tüm prizler aynı anda 300 watt çekecek tüm lambalar yanacak tüm çamaşır makineleri çalışacak ve biz de gönl huzuruyla yatacagiz yatagimiza...

hocam hidayet73 arkadasımız og trafosundan bahsedıyor.og trafo hesabı bu sekılde yapıoyr bır acıklaması varsa buyrun bızle paylasın yanlısımızdan donelım:) bırde hat sıgortalarını hesaplarken dogrudur talep gucune gore koyarız ama trafo yapacaksak kurulu gucumuze gore yapılır

Son düzenleme:
sayın arkadaşım mesela gerilim meselesi değil isterseniz HV olsun farketmez sizin gücünüz belli talep alip sanal güce geçersiniz bu kadar başka bir hesabi yok bunun, mesele uygun şekilde talep almakta, o.g trafosu diye de bir şey yok ayrica bu durumda, eğer konut besleyecekseniz og/ag trafosu kullanilacak ama güc hesabi ile alakasi yok bunun. sizin kontroller talebi gereksiz görebilirler ama unutmayin ki yönetmeliklerde bunun tarifi ve uygulanişi anlatiliyor, örnegin bir daire için mesela yönetmelikte 8 kw a kadar yüzde 60 kalan kısım için 40 istiyor bu yönetmelikte diyor, umarim faydasi olur size, kontrollerinizi de uyarin ki yönetmelikler boşa yazilmiyor bir hikmeti bir mantiği var kendi içinde.saygilarimla...

Forum istatistikleri

Konular
128,151
Kullanıcılar
449,894
Son üye
Mehmet Denizz

Yeni konular

Geri