OG Sayaç Bağlantısı

arkadaşalar yüksek gerilim hattına sayaç bağlantısı nasıl yapılır? mesala bir trafo merkezini örnek verebiliriz og fider çıkışlarına sayaç bağlantısı nasıl olur? ve ne tip sayaç bağlanmalıdır?
şeması olan varsa paylaşırsa sevinirim

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
100V'luk x5 kombi (aktif reaktif kapasitif) sayaç bağlanır.
Aynen AG tarafından bağlanan x5 sayaç gibidir bağlantısı. Tek farkı gerilim beslemeleri faz-toprak arasına bağlı olan gerilim trafosundan alınır. Gerilim trafosunun sekonder uçlarındaki voltaj şu şekildedir:
Faz-faz:100V faz toprak 57-58V

Akım beslemeleri de OG akım trafosundan alınır. Gene aynen AG akım trafolarının sayaç bağlantısı gibidir.

ekteki linkte değişik sayaç bağlantıları mevcut

Ekli dosyalar

• SAYAÇ BAĞLANTI.pdf
    45.5 KB · Görüntüleme: 2,436
Bu tip sistemlerde akım ve gerilime uygun olarak seçilen akım ve gerilim trafoları kullanılır.
Bu trafoların sekonder sargılarından alınan akım ve gerilim uçları faz sıraları değiştirilmeden sayaçların akım ve gerilim bobinlerine bağlanır. Buna uygun resimler diğer mesajlarda verilmiştir. Sayaçlarda okunan değerler de bu trafoların dönüştürme oranlarına göre hesaplanan çarpanlarla çarpılarak gerçek tüketim bulunur. Bu sayaçların akım bobini 5 amper, Gerilim bobini ise 100 volta göre yapılmıştır.
Buna göre:
Gerçek Tüketim=Akım Tr Dönüştürme oranıXGerilim Tr Dönüştürme oranıXSayaç Değeri
Örnek:
Gerçek tüketim=50/5 X 15800/100 X Sayaç değeri
Akım TR Gerilim TR
Gerçek Tüketim= 10 X 158 X Sayaç Değeri (Çarpan=1580)
Gerçek Tüketim=20/5 X 30000/100 X Sayaç Değeri
Gerçek Tüketim= 4 X 300 X Sayaç Değeri (Çarpan=1200)

x5 kombi sayaçlar bu iş için uygun değildir. Çünkü yüksek gerilimi sayaçlara bağlayamazsınız.
Bu iş için kullanılan sayaçların gerilim bobinleri 100 volta göre yapılmıştır. Bu sebeple kullanacağınız trafonun sekonder gerilimi 100 volt olmalıdır. Sayacın akım bobinleri de 5 ampere göre yapılmıştır.
Ayrıca kullanacağınız akım ve gerilim trafoları yüksek gerilimi sayaçlardan uzak tutmalıdır.
Yani kullanacağınız akım ve gerilim trafoları bulunduğunuz bölgedeki gerilim değerine uygun olmalıdır.
Ayrıca yüksek gerilim kaçağına karşı kullanılan akım ve gerilim trafolarının sekonder sargı uçları topraklanmalıdır.
Gerisi gençarkadaş'ın şemasındaki gibidir.

x5 kombi sayaçlar bu iş için uygun değildir. Çünkü yüksek gerilimi sayaçlara bağlayamazsınız.
Bu iş için kullanılan sayaçların gerilim bobinleri 100 volta göre yapılmıştır. Bu sebeple kullanacağınız trafonun sekonder gerilimi 100 volt olmalıdır. Sayacın akım bobinleri de 5 ampere göre yapılmıştır.
Ayrıca kullanacağınız akım ve gerilim trafoları yüksek gerilimi sayaçlardan uzak tutmalıdır.
Yani kullanacağınız akım ve gerilim trafoları bulunduğunuz bölgedeki gerilim değerine uygun olmalıdır.
Ayrıca yüksek gerilim kaçağına karşı kullanılan akım ve gerilim trafolarının sekonder sargı uçları topraklanmalıdır.

Zaten genç arkadaşta kombi sayaçtan bahsediyo diye anladım

Sn arkadaşım x/5 sayaç demek (direk bağlanmayan) akım trafosu üzerindenbağlanan sayaç demek. Dolayısıyla X/5kombi sayaç demek akım trafosu üzerinden bağlanan kombi sayaç demek. Genç arkadaşda bundan bahsetmekte ve X/5 kombi sayaç bağlantı şemasını göstermekte. Gerilim trafosu çıkışınıda zaten 100volt olarak göstermekte.Diğer açıklamaların doğrudur. Zaten yüksek gerilimden ölçmede akım ve gerilim trafosuz çözüm yoktur.

mrb bana bir yardım eden olursa sevinirim x5 sayaç bagladım ama sayaç çalışmıyor ve akım trafolarıda hiç akım çekmiyor tş

mrb bana bir yardım eden olursa sevinirim x5 sayaç bagladım ama sayaç çalışmıyor ve akım trafolarıda hiç akım çekmiyor tş

Orta ve Yüksek gerilim akım trafolarında X/1 kullanmak eğer ölçülecek nokta ile sayaç arasındaki mesafe uzun ise daha mantıklı. Zira sayaç ile akım trafosu ne kadar uzun ise VA değeri o kadar artacaktır. Aynı akım trafosuna birden çok cihaz bağlanacak ise VA değerleri + kablolarda meydana gelen VA değeri ile akım trafosunun hassasiyetinde istenen VA değerlerine dikkat edilmelidir.

Akım Trafolarınızı mümkün ise yüklenme oranlarını min %25 seviyesine kullanın. %5'in altında akım trafolarınızın herhangi bir hassasiyet değeri söz konusu olmadığı gibi sıfır değer okuyabilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri