OG Akım trafosu-gerilim trafosu&koruma rölesi seçimi

izmirial

Katılımcı Üye
Herkese merhabalar,
Benim sizlere sorum endüstriyel tesisin tasarım aşamasında iken yapılan seçimlerle alakalı olacaktı.
Endüstriyel tesislerdeki OG hücrelerin Enerji Analizörleri-Koruma Röleleri ve ADP'lerdeki Enerji Analizörü vs gibi enerji analizi yapan cihazlarla çeşitli protokoller üzerinden haberleşmiş biriyim. Son aylarda merak ettiğim konu ise bunların seçimi, sorumu detaylandırmak gerekirse:

Mesela bir uygun olarak trafosu ve OG hücreleri seçilmiş olsun. OG tarafındaki akım trafolarını-gerilim trafolarını neye göre seçeriz. Dökümanlardan ve forumlardan okuduklarımdan anladığım 2 tip seçim yapabiliriz. 1.Ölçüm 2.Koruma. Bunların nasıl kodlandığını üniversitelerin ders dökümanlarından-emo'dan vs buldum. Fakat Gerilim trafosu seçimi ile ilgili bir döküman bulamadım
Özetlemek gerekirse;
1-OG tarafında 2 farklı tipte akım trafosumu bulunur yoksa sadece biri mi bulunur(Koruma veya ölçme)
Bunları neye göre seçeriz
2-OG tarafındaki gerilim trafosunu nasıl seçeriz, bunun akım trafosunda olduğu gibi bir kodlama standardı varmıdır(Örnek akım trafosu için 5P10,1Fs.. gibi)
3-Diyelimki üstteki 2sinin seçimini yaptık, Koruma rölemizi neye göre seçeriz(Mesela ABB ya da Siemens seçtiğimizi varsayalım.)

4-Sonra geldik ADP tarafımıza oradaki akım trafo seçimimizi nasıl yaparız.

Tasarımda topraklama-kompanzasyon-kısa devre hesapları gibi birçok faktörün önemli olduğunu biliyorum ama bu aşamada bunlar kafama takıldı.

En son ABB Rem620 ile bir haberleşme uygulamamız olmuştu. Röle marka ve model seçimide sizlere kalmış, Siemens derseniz onu da araştırırım.
(**Trafomunuzun 2500 KVA seçildiğini varsayalım. Eksik veya yanlış yazdığım birşey olabilir, siz üstadlarla beraber bunlarıda düzeltirim)

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
akım trafoları ölçme ve koruma için kullanılır ikiside olabileceği gibi koruma yapılmayacaksa sadece ölçü bobini olan at de kullanılabilir , dönüştürme oranı ise çektiği yüke bağlı oldugu iletkenin akım taşıma kapasitesine göre seçilir. gerilim trafosu ölçü için faz-faz veya faz-toprak olarak seçilir.

koruma röleside fider trafo koruma ayrımına göre ve kullanılacak fonksiyonlara göre seçilir marka önemli değildir. hemen hemen her markanın istediğiniz fonksiyonları karşılayacak modelleri vardır zaten.

tedaş'ın sitesinde og ekipmanlarının ayrı ayrı şartnameleri var ordan inceleyebilirsin.

akım trafoları ölçme ve koruma için kullanılır ikiside olabileceği gibi koruma yapılmayacaksa sadece ölçü bobini olan at de kullanılabilir , dönüştürme oranı ise çektiği yüke bağlı oldugu iletkenin akım taşıma kapasitesine göre seçilir. gerilim trafosu ölçü için faz-faz veya faz-toprak olarak seçilir.

koruma röleside fider trafo koruma ayrımına göre ve kullanılacak fonksiyonlara göre seçilir marka önemli değildir. hemen hemen her markanın istediğiniz fonksiyonları karşılayacak modelleri vardır zaten.

tedaş'ın sitesinde og ekipmanlarının ayrı ayrı şartnameleri var ordan inceleyebilirsin.

cevabınız için teşekkür ederim,
sizden ricam bunları örneklerle-hesaplamalarla verseniz
yani 2500 kva bir trafomuz var diyelim;
buna uygun olarak koruma ve ölçme akım trafosun(Fs ve P kodlu), ikisi de aynı anda kullanılabilirmi?
Seçeceğimiz gerilim trafosunun kodlma standardı varsa(ben bulamadım) kodu
Sizin daha önce kullandığınız buna uygun Koruma rölesi modeli ve 2500 kva için uygun olanı
gibi sorular aklımda

akım trafosu s=1.73 v.ı
2500=1.73*31.5*I
I=45 A 50/5-5 Akım trafosu kullanılmalı. ölçü ve koruma aynı anda olur tabiki.

gerilim trafosuda 33kV/kök3 - 0,1kV/kök3 olarak seçilmeli bu sabit bir değer herhalde baskasını görmedim. resimde hata sınıfları gösterilmiştir.
L19mjb.png

Ben de buraya seçtiğim akım trafolarının kodlamasını ve ne anlama geldiğini yazarım.
Teşekkürler sağolun

Ben de buraya seçtiğim akım trafolarının kodlamasını ve ne anlama geldiğini yazarım.
Teşekkürler sağolun

Ölçüm için:50/5,kısa devre dayanımı:16kA, Ith:400In,Cl.0.5 Fs 5; 15VA seçelim
Koruma için de :50/5,kısa devre dayanımı:16kA, Ith:400In,5P10;15VA seçelim

kablonun ve rölenin çekeceği gücü bilmediğim için 15VA seçtim.
Ek olarak gelen hattın kısa devre gücünü bilmediğimiz için 16kA varsaydım.
(Onay aşamasında seçim bilmiyorsak bu şekilde yaptırılıyormuş)

Seçim doğrumudur sizce?
Ek olarak röle seçimi için de fikir verir misiniz?

seçimler doğru , akım trafosu çift sekenderli 50/5-5 olacak biri koruma diğeri ölçü.

rölede micom aşırı akom rölesi seç oldu bitti.

gerilim trafosuda 33kV/kök3 - 0,1kV/kök3 olarak seçilmeli bu sabit bir değer herhalde baskasını görmedim. resimde hata sınıfları gösterilmiştir.
L19mjb.png

Gerilim trafosu şebekenin gerilimi ile alakalı keza akım trafosuda gerilim değişince akım da değişeceğinden önce gerilim seviyesi bilinmesi gerekir.

Özel üretim şansınız olduğu içinde her gerilim değeri için gerilim trafosu bulunur. 6,3 -15-31-33-34,5 gibi

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,823
Son üye
bulday

Yeni konular

Geri