Ocak doğalgaz dönüşüm

ibokozan

Üye
Merhaba değerli forum üyeleri, yücel marka ocagim var, öğrenci olduğumuz için dönüşümü kendim yapmak istiyorum enjektör bölümünü söktüm 4 adet enjektörü de söktüm

Parça tedariği için nerye gideyim? Vana ve borulu kısmı yanımda götürmeme gerek var mi (yani hepsi uyar mi)

(Diğer konu kilitlenmiş ( ben su tesisat ustasıyım gereken sızdırmazlığı yaparım))

Merhaba, dogal gaz donusumu cok basit 4 adet dogalgaz donusum sibobu aliyorsunuz 5 yada 10 tl birsey Onun disinda boruyu falan goturmenize gerek yok sizde halledebilirsiniz.

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

1394771892.091794.jpg

Gorunen sari siboplardan olucak.

Teşekkür ederim an itibari ile değişimi yaptım, boruyu ocaga yakmadan gaz verip su ile test ettim, hortum bağlantısını da contalı doğalgaz hortumuna uyumlu parça ile değiştim :)

Toplam yirmi tl :)

7eqera5y.jpg

Servisciler tüpten doğalgaza geçişte set üstü ocak yada fırın enjektörünü ince uçlu matkapla genişletirler, değiştirmezler.

Matkap var fakat o kadar ince uc bulamam dengesiz felan yanmasın diye böyle tercih ettim :)

Aslinda arkadasin dedigi gibi'de yapila bilir 2 adet matkap ucu 5 tl den 10 tl daha ucu maliyet alternatif olarak kullanilabilir.

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

O zaman hepsinin deliği aynı olmaz mı? Birşekilde püskürtüp ileri atması lazım gazi, ayrıca doğalgaz basıncı lpg ve dedantorden daha küçük,

Çok bol bir delik olursa hava deliğinden gaz kaçabilir.

Not benim ocakta enjektörler vananin hemen ucunda. Gaz boru içinden püskürtme ile ilerliyor.

O zaman hepsinin deliği aynı olmaz mı? Birşekilde püskürtüp ileri atması lazım gazi, ayrıca doğalgaz basıncı lpg ve dedantorden daha küçük,

Çok bol bir delik olursa hava deliğinden gaz kaçabilir.

Not benim ocakta enjektörler vananin hemen ucunda. Gaz boru içinden püskürtme ile ilerliyor.

Merhaba.Buradaki meme olayında daire şeklinde,çok hassas çapta ve belirli bir hesaba göre açılmış bir kesitten,akışkanlar mekaniğine göre gelen gazın basıncını bu küçük kesitle sınırlayıp,gazın gaz yakıcılı (gaz+hava) brülöründe,sürekli sabit debide sağlanmasıyla hava akışıyla belirli bir alev yüksekliğinde,hızında ve sesinde de yanmasını sağlamış oluyorsunuz.Meme ile kısıtlanarak sağlanan gaz yakıcılar (Brülörlerdeki gibi) asıl olay da budur.Ama siz kendi kendinize göre,gelişigüzel çok düzgün de açılamayan küçük bir matkapla açılan bu delik çapıyla,gelen gazın basıncını lpg’den doğal gaza dönüştürmede ne kadar hassasiyetle yapıyor olabilmeniz konusunda teknik olarak tam emin bulunarak veya sadece bir göz kararıyla tam olarak emin olunamaz ve sonuçta ocakta yanan bu alevin lpg’den doğalgaza dönüşümde ayni alev formunu korumaya devam edebilmede,yani bu delik çapının tam kalibre edilmesinde de büyük bir güçlükle de karşılaşabilirsiniz.

Basit bir örnek vermek de gerekirse,set üstü ocakta orta boy ocakla en küçük boy (Kahve pişiren kısmı) arasında delik çapları arasında,çıplak gözle bakıldığında gözle bariz fark görülmeyip,adeta ayni gibi görünen bu delikler,aslında uygun bir büyüteçle bakıldığında bariz bir farkının olduğu da rahatlıkla da görülebilecektir ve bir meme diğerinin yerine yanlışlıkla vidalandığında,bariz yanma farklılıklarının oluştuğunu da yine çok rahat görebilirsiniz.

Bu türden olası güçlüklerin ve sıkıntıların hiç olmaması için,benim şahsi fikrim ise,sadece hazır satılan bu orijinal 3 adet doğalgaz dönüşüm kiti memesini bu adaptasyon (Doğal gaza geçiş) işleminde vidalayıp uygun şekilde yerine takmanızla,kafanızın çok daha rahat kalarak,gönül rahatlığıyla,istenmeyen şeklide oluşabilecek olan bu risklere de hiç girmeden kullanabilmenizdir.Yani matkapla delil delme konusunda istenen kalibrasyonu tam sağlayamama konusundaki endişelerinizde kanımca da çok haklısınız.Çünkü daha önceden de söylediğim gibi (Bu olayı bizzat da yaşadım çünkü) sadece küçük ve orta boy ocak gözündeki memelerdeki bir karışma bile ocaklardaki mevcut yanma düzenini büsbütün değiştirebilmekte,istenmeyen bir alev boyunun ve yanma sesinin de oluşmasına kolaylıkla da neden olabilmektedir.Umarım bu konuyu ciddi olarak gözeterek ve dikkate alarak asıl dönüşümü yaparken buna tam karar verirsiniz diye düşünüyorum.Kolay gelsin.Selamlar.

Teşekkürler, ben işimi riske atmayıp orjinal ile değişim yaptım :) iyi karar vermişim.

Öğrenci evi... sıfır ocak en kötüsü elli lira...

Yirmi liraya hallettim işimi daha ne olsun :)

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,905
Son üye
smartnet

Yeni konular

Geri