Ocak düğmesini nasıl sökücem

Bezle silmekle olmaz.

Aşağıdaki kıvılcımı oluşturan trafoyu açıp kapatan anahtar var. Onu temizlemeniz lazım. Bezle filan silmeyle olmaz. Yağ o anahtarın içine girmiş büyük ihtimal. Bir ihtimalde 4 anahtardan birinin arızalı olabileceğidir.

Anahtarı temizlemek için içine ya çözücü bir akışkan yani bizim önerdiğimiz şekilde spreyle temizleyeceksiniz yada değişim yoluna gideceksiniz.

Söktüğünüz düğmenin altında plastik körük olması lazım sizin resimde siyah renkli olan onu sökebiliyormusunuz ?

Bahsettiğimiz anahtar onun altında.

Bezle silmekle olmaz.

Aşağıdaki kıvılcımı oluşturan trafoyu açıp kapatan anahtar var. Onu temizlemeniz lazım. Bezle filan silmeyle olmaz. Yağ o anahtarın içine girmiş büyük ihtimal. Bir ihtimalde 4 anahtardan birinin arızalı olabileceğidir.

Anahtarı temizlemek için içine ya çözücü bir akışkan yani bizim önerdiğimiz şekilde spreyle temizleyeceksiniz yada değişim yoluna gideceksiniz.

Söktüğünüz düğmenin altında plastik körük olması lazım sizin resimde siyah renkli olan onu sökebiliyormusunuz ?

Bahsettiğimiz anahtar onun altında.
Hocam evet onu da söktüm de simdi anahtari yerinden cikarsam tekrar yerine takabilir miyim ocagi söküp cikarmadan ? Eger oyleyse oda cikaracagim çünkü?

Sanirim anahtar dediginiz bu. Bunu cikarsam tekar rahat takabilir miyim yerine hocam?

Ekli dosyalar

• 1486392437232-541193057.jpg
    1486392437232-541193057.jpg
    278.2 KB · Görüntüleme: 65
Hayır onu oradan sökemezsiniz. Sökebilmeniz için ilk mesajımda söylediğim gibi ocağı yerinden ayırıp arkasından müdahale etmeniz gerekir. Daha önce ankastre ocağa hiç müdahale etmedim. Eğer imkanınız var ise ocağın alt kısmı kapaklı dolap ise ve ocak görünüyor ise alttan resimleyebilir misiniz?

Bu resimde görünen bordo renkli anahtarı yukarıda önerdiğimiz sprey ile temizlemeniz gerekiyor. Yine söyleyeyim anahtarınız içeriden kırık yada arızalı değil ise şahsi fikrim kuru kontak spreyleri ile temizlerseniz sorununuz çözülecektir.

Temizlemek için "degreaser spray" diye geçen yağ sökücü temizleyici sprey kullanmanızı öneririm. Aşağıdaki görsel sadece bir örnektir. Bu spreylerin özelliği yağı sıktığınız ortamdan ayırıp akıtmasıdır.

degreaser-spray.jpg

Hayır onu oradan sökemezsiniz. Sökebilmeniz için ilk mesajımda söylediğim gibi ocağı yerinden ayırıp arkasından müdahale etmeniz gerekir. Daha önce ankastre ocağa hiç müdahale etmedim. Eğer imkanınız var ise ocağın alt kısmı kapaklı dolap ise ve ocak görünüyor ise alttan resimleyebilir misiniz?

Bu resimde görünen bordo renkli anahtarı yukarıda önerdiğimiz sprey ile temizlemeniz gerekiyor. Yine söyleyeyim anahtarınız içeriden kırık yada arızalı değil ise şahsi fikrim kuru kontak spreyleri ile temizlerseniz sorununuz çözülecektir.

Temizlemek için "degreaser spray" diye geçen yağ sökücü temizleyici sprey kullanmanızı öneririm. Aşağıdaki görsel sadece bir örnektir. Bu spreylerin özelliği yağı sıktığınız ortamdan ayırıp akıtmasıdır.

degreaser-spray.jpg
Yani hocam bu spreyi üstten sıksam iceri sorin çözülür mü? Nereden bulabilirim bu spreyi ben ?

İntenet sitelerinde satılıyor , teknik hırdavatçılarda olabilir elektronik malzeme satan yerlerde de vardır. Farkli isim markalarında benzer ürünleri var.

İntenet sitelerinde satılıyor , teknik hırdavatçılarda olabilir elektronik malzeme satan yerlerde de vardır. Farkli isim markalarında benzer ürünleri var.
Hocam son olarak bunu son gosterdigim fotoğrafdaki delikten iceri sıkıyoruz degil mi arkadaslar yanıcı falan demis ama bi sıkıntı olur mu?

Evet o delikten içeri. Ancak özellikle kiremit rengi olan parçaya.

Emniyet konusu için özellikle belirtiyorum işlemi elektrik fişini çıkartarak elektriksiz durumda yapınız. İkinci konu yağsız olan degreaser sprey olduğunu özellikle belirtiyorum. İçiniz rahat olması için aldığınızda spreyi şöyle yarım saniye kadar parmak uçlarına sıkınız. Unutmadan soğuma etkisine maruz kalacaksınız uzun süre değil yarım saniye kadar sıkınız. Ovuşturduğunuzda göreceksiniz sıktığınız sprey hemen buharlaşacaktır. Eğer yağ kalıntısı kalıyorsa o spreyi kullanmayınız. Yağ oksijenle karışınca yanıcı parlayıcı bir malzemedir. Hele sizin cihazdaki gibi elektrik akımının geçtiği bir noktada kullanırsanız yağlı spreyin alev alma riski vardır.

bu uyarıyı lütfen dikkate alıp uygulayınız. Diğer önerdiğim temizleyici sprey uçucudur. Sıktıktan sonra bir 5-10 dakika bekleyiniz zaten buharlaştığı için sorun olmaz. Yine ilk mesajımda belirttiğim gibi en etkin temizlik benim yönlendirdiğim konudaki gibi ocağın sökülüp turuncu malzemenin ele alınıp detaylı temizlenmesi en uygunudur.

Eğer hiç imkanınız yok ise sökmek istemiyorsanız tüm düğmeleri sökünüz altındaki körükleri sökünüz alacağınız spreyi bu deliklerden kiremit rengi parçalara sıkarak temizleme işlemini uygulayınız. Kuruması için bekleyiniz. Bekledikten sonra cihazı toplamadan fişe takınız zaten söylediğinize göre takar takmaz düğmeleri çevirmeden de ateşleme yapıyordu düzelme var mı kontrol ediniz. Düzelme yoksa aynı işlemi tekrarlayınız.

merhaba serkan_48 ustam gayet açık anlatmış sprey e gelince yağlısını kesınlıkle kullanma ayrıca ılk mesajımdada belırttım kımyasal temizlik spreyı philips in resımdekı spreyı kontak açici sprey sizin kullanacağınız sprey ortama sıkıldığında ortamda kopurur en ince noktaya kadar nufuz eder bır nevı bulaşik deterjanı gıbı yağları parçalar

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri